Home Pel mel Věda a příroda Stoupající hladina moří prý připraví evropskou ekonomiku o 872 miliard eur

Stoupající hladina moří prý připraví evropskou ekonomiku o 872 miliard eur

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Italští a nizozemští klimatologové a ekonomové dospěli k závěru, že další růst hladiny světových oceánů způsobí ekonomikám EU a Velké Británie do začátku příštího století ztrátu přibližně 872 miliard eur, což by odpovídalo ztrátě asi 1,26 % celkového evropského HDP. Poznatky vědců byly zveřejněny v článku v časopise Scientific Reports.

»Na celoevropské úrovni jsou tyto ztráty velmi vysoké a na regionální úrovni budou ztráty způsobené vzestupem mořské hladiny ještě závažnější. Například Itálie přijde o 4,43 % svého celostátního HDP, zatímco Benátky a jejich okolí utrpí ještě více – ztratí 20,4 % HDP,« uvedl Theodoros Hatzivasiliadis, výzkumník z univerzity v nizozemském Delftu.

K tomuto závěru vědci dospěli po provedení komplexní analýzy, během níž rozdělili subkontinent do 27 regionů a analyzovali, jak změny stavu evropského pobřeží ovlivní různá odvětví místní ekonomiky.

Při těchto výpočtech klimatologové a ekonomové vycházeli z předpokladu, že emise skleníkových plynů budou i nadále stoupat současným tempem a že evropské vlády nepřijmou žádná další opatření, aby se vypořádaly s možnými důsledky zvyšování hladiny moří. Na základě tohoto scénáře provedli výpočty, které ukázaly, že ekonomiky prakticky všech evropských zemí s výjimkou Finska, Německa a vnitrozemských zemí by byly vážně postiženy. Celkově by přišly o 872 miliard eur, přičemž většina těchto ztrát by se týkala průmyslu a veřejných služeb.

Tyto ztráty budou rozloženy velmi nerovnoměrně – nejhůře budou postiženy Lotyšsko, Itálie, Irsko, Dánsko a Portugalsko, které ztratí 2 až 5 % HDP, a také některé pobřežní regiony Polska, Řecka, Belgie a Francie, kde výše ztrát přesáhne 5 až 10 % HDP. Vědci doufají, že pochopení této skutečnosti přiměje orgány těchto regionů a zemí, aby se na tento důsledek případného globálního oteplování předem připravily a snížily hospodářské škody.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here