Home Domácí Právo vlastnit a nosit zbraň zůstane zachováno

Právo vlastnit a nosit zbraň zůstane zachováno

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Nový zákon o zbraních a střelivu, který dnes schválila Sněmovna, dává policii právo zabavit zbraně osobě, o které bude mít informace, že může představovat nebezpečí pro vnitřní pořádek a bezpečnost. Nově prodejci zbraní budou muset hlásit podezřelé obchody, norma také zkracuje lhůtu pro lékařské prohlídky držitelů zbraní.

Poslanci navzdory nesouhlasu ministerstva vnitra do vládního návrhu vložili dosavadní ustanovení, které zachovává právo pořizovat, vlastnit a nosit zbraně za zákonných podmínek.

Dodatečné změny zákona kvůli prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde její student zabil 14 lidí a následně zastřelil i sebe, žádný z poslanců nenavrhoval. Poslanci se shodli s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) na tom, že se některá opatření pokusí zavést ještě letos dílčí novelou. Ta by například mohla uložit prodejcům zbraní povinné ohlášení podezřelých obchodů dříve než od roku 2026, kdy má nový zákon nabýt účinnosti.

Předloha zkracuje z deseti na pět let lhůtu pro pravidelný přezkum zdravotní způsobilosti držitelů zbraní, zahrnuje možnost policie případně nařídit tuto prohlídku kdykoli. Ošetřující lékaři mají do budoucna získat přístup do centrálního registru zbraní a ověřovat, zda je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu. Lékař, který zjistí, že jeho pacient trpí nemocí, vadou nebo stavem, které omezují jeho zdravotní způsobilost, má mít podle nového předpisu povinnost oznámit tento fakt bez zbytečného odkladu policii.

Zákon by měl dát policii možnost zadržet zbraně jejich držitelům v případě zjištění bezpečnostního rizika, například kvůli vyhrožování na sociálních sítích.

Nový zákon by měl také povolit pořízení zbraně typu flobert pouze držitelům zbrojního průkazu, i když to podle opozičních poslanců povede k zániku jejich českých výrobců.

Do budoucna má zákon zajistit to, že papírové zbrojní průkazy či licence nahradí elektronická oprávnění k používání zbraní v centrálním zbraňovém registru. Ruší i místní příslušnost, takže držitelé zbraní už nebudou muset vyřizovat záležitosti pouze v kraji, kde mají trvalý pobyt.

Předloha také zavádí další kategorie zbraní či zjednodušuje struktury zbrojních oprávnění. Ponechány mají být dva druhy zbrojního oprávnění ze současných pěti skupin zbrojního průkazu a tři skupiny zbrojních licencí ze současných deseti.

Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Nové body k penzím či exekucím koalice vetovala

I když sněmovní schůze, která začala minulé úterý, dnes skončila, představitelé opozičních hnutí v jejím úvodu navrhli zařadit do programu řadu nových bodů.

Předseda ANO Andrej Babiš navrhl čtyři desítky nových bodů. K pojmenování jednotlivých bodů mu posloužily mediální titulky. Část navrhovaných bodů se týkala penzí. V souvislosti se středečním rozhodnutím ústavních soudců chtěl probírat »mocenský kartel« vlády, parlamentních komor, Hradu a nyní i Ústavního soudu. »Mocenský kartel se snaží ovládnout i všechny nezávislé instituce,« prohlásil. Jmenoval statistický úřad, Energetický regulační úřad a antimonopolní úřad. »Když byl pan premiér nespokojen s inflací, tak šel na Český statistický úřad, který má být nezávislý. Když máme nejvyšší ceny energie, tak si pan Síkela předvolal šéfa ERÚ. Když pan ministr Bartoš chtěl udělat zakázku pro nějakou firmu a ÚOHS mu to zrušil, no tak hned přišli s tím, že de facto ten ÚOHS jim vadí a i když je nezávislý, tak možná by ho chtěli taky ovládnout. Takže ten mocenský kartel je gigantický a nezastaví se před ničím,« varoval Babiš.

V dalším bodu citoval výrok ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL): Kdybychom nesnížili důchody, hrozila by škoda 400 miliard korun. »To je neuvěřitelné. Jak může někdo nazvat důchodce škoda? Žádám omluvu od představitelů koalice za nazývání našich důchodců hospodářskou škodou, protože oni vybudovali naši generaci,« pozastavil se Babiš.

Další bod lídr ANO pojmenoval jako výzvu všem důchodcům. »Vyzývám všechny důchodce, aby si nalepili na lednici následující slogan, ‚už nikdy nebudu volit ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráty a STAN, protože mě obrali o tisíc korun měsíčně‘«. Na penze doporučoval přesměrovat peníze určené na nákup vojenských letounů F-35.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura žádal, aby se poslanci zabývali situací lidí v exekucích, a to kvůli záměru na zavedení základní minimální srážky ze mzdy, což by podle něho mohlo zasáhnout do nezabavitelného minima. »Dluhy se platit mají, ale systém nelze nastavit tak, aby byl likvidační,« řekl. Další návrh předsedy SPD se týkal debat o zvýšení příspěvků na péči. »Vláda Petra Fialy hodila zdravotně postižené občany přes palubu,« tvrdil.

O žádném z návrhů nakonec dolní komora nehlasovala, koaliční kluby jejich zařazení vetovaly.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here