Home Zahraničí Pistorius: Německu chybí zbraně kvůli dodávkám na Ukrajinu

Pistorius: Německu chybí zbraně kvůli dodávkám na Ukrajinu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Německý ministr obrany Boris Pistorius přiznal, že SRN chybí zbraně kvůli podpoře Ukrajiny.

»Máme příliš málo všeho,« řekl Pistorius v rozhovoru pro deník Bild. »Dali jsme Ukrajině spoustu systémů, které byly určeny pro nás. Ale my je dostaneme zpět. Nicméně to je přesně ten časový rámec (na obnovení vlastních zásob), o kterém jsem mluvil a který pak otevřeme,« zdůraznil ministr.

Šéf německé obrany zároveň popřel, že by jednotlivá města v zemi mohla být ubráněna před útokem během jediného dne. »Ne, to není pravda,« poznamenal Pistorius. Dodal, že SRN je »schopna se bránit«, ale »chybí jí vše«, včetně vojenského personálu.

Z tohoto důvodu nemá Pistorius v zásadě žádné námitky proti přijímání cizinců do Bundeswehru. »Mluvíme o dětech druhé, třetí generace, které ještě nemají německý pas, ale mluví plynně německy, žijí v této zemi a jsou pravděpodobně připraveny sloužit této zemi, ve které vyrostly nebo vyrůstají,« prohlásil. Ministr však upřesnil, že »nehovoříme o tom, že by do Bundeswehru měli být odvedeni lidé, kteří jsou v Německu teprve tři měsíce nebo tři roky«.

Bundeswehr podle Pistoriuse, stejně jako všechny evropské ozbrojené síly, »není připraven na velkou válku, pokud jde o početní stavy«. »Potřebujeme růst. Počty se pohybují od 200 000 do 250 000 osob (vojenského personálu),« pokračoval.

Pistorius se rovněž vyjádřil k možnému vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. »Myslím, že my Evropané bychom měli udělat to, co jsme měli udělat už před lety, před 10 nebo 20 lety: investovat více do vlastní bezpečnosti, aby Evropa investovala. Pokud se nyní budeme na tyto americké volby dívat jako zajíc na hada – vůbec nám to nepomůže! Musíme si udělat domácí úkoly,« uzavřel šéf německého ministerstva obrany.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here