Přední země EU pokračují ve financování UNRWA v Gaze, ředitel čelí tlaku na odstoupení

Evropská unie a její členské státy pokračují ve financování činnosti Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA) v pásmu Gazy. Oznámil to šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell po neformálním zasedání ministrů zahraničí EU v Bruselu.

»Evropská komise nepřestává financovat a nehodlá přestat poskytovat pomoc UNRWA. Je to jediná struktura, na níž nyní závisí životy milionů tamních lidí, nikdo ji nemůže nahradit,« řekl Borrell. »Některé země EU financování pozastavily, ale hlavní země, Německo, Francie, také pokračují.«

Borrell zdůraznil, že EU čeká na prošetření všech zpráv o vazbách zaměstnanců UNRWA na Hamás, a aby mohl pokračovat dialog na toto téma, pozval generálního komisaře UNRWA Philippa Lazzariniho na příští zasedání ministrů pro rozvoj EU, které se uskuteční 12. února.

Již dříve několik zemí, včetně Velké Británie, Německa, Kanady a USA, oznámilo pozastavení financování UNRWA kvůli podezření z jejího napojení na palestinské radikální hnutí Hamás. Toto rozhodnutí považuje Lazzarini za neuvážené a iracionální.

Podle zpráv agentury Bloomberg se izraelské úřady domnívají, že až 10 % zaměstnanců UNRWA bylo členy radikálních palestinských hnutí Hamás a Islámský džihád. Lazzarini propustil několik zaměstnanců agentury, kteří se údajně podíleli na útoku ozbrojenců Hamásu na Izrael ze 7. října 2023, přičemž izraelské úřady usilovaly o odstoupení samotného šéfa agentury.

Sám Lazzarini v rozhovoru pro Financial Times uvedl, že zatím nemá v úmyslu rezignovat uprostřed vysoce medializovaného skandálu, který agenturu provází. Své rozhodnutí prý může přehodnotit, pokud se setrvání ve funkci »ukáže jako kontraproduktivní pro lidi«, které zastupuje. Lazzarini podle svých slov hodlá ve své funkci zůstat, aby »pomáhal lidem« a »přinášel světu hlas palestinských uprchlíků«.

Agentura OSN pro pomoc a práci s palestinskými uprchlíky na Blízkém východě byla založena v roce 1949. Mezi její úkoly patří poskytování zdravotní, sociální a potravinové pomoci a vzdělávání 5,9 milionu uprchlíků žijících v pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu, v Jordánsku, Libanonu a Sýrii. UNRWA zaměstnává více než 30 000 pracovníků. Agenturu řídí generální komisař jmenovaný generálním tajemníkem OSN. Od března 2020 zastává funkci komisaře Švýcar Philippe Lazzarini. Organizace je financována z dobrovolných příspěvků členských států OSN, jakož i EU a mezinárodních nevládních organizací. Na svůj plný provoz potřebuje přibližně 1,2 miliardy dolarů ročně. V roce 2022 organizace obdrží 1,17 miliardy dolarů.

Miliony pro Gazu, miliardy pro Izrael

Největším dárcem UNRWA jsou USA (344 milionů dolarů v roce 2022). Skupina amerických kongresmanů ale současně nyní předložila návrh zákona o poskytnutí 17,6 miliardy dolarů Izraeli (přičemž dokument neobsahuje informace o další podpoře Ukrajiny). Sněmovna reprezentantů USA o něm má hlasovat příští týden, uvedl její předseda Mike Johnson (republikán ze státu Louisiana).

Návrh zákona, zveřejněný na internetových stránkách člena Sněmovny reprezentantů USA Kena Calverta (republikán z Kalifornie), poskytuje čtyři miliardy dolarů na doplnění munice pro systémy protiraketové obrany Iron Dome a David’s Board v Izraeli, 1,2 miliardy dolarů na vývoj laserového systému Iron Beam a 3,5 miliardy dolarů na nákup dalších zbraní pro židovský stát. Dále se plánuje vyčlenit jednu miliardu dolarů na rozšíření výroby dělostřeleckých systémů a munice, 4,4 miliardy dolarů na doplnění amerických zásob zbraní předaných Izraeli, 3,3 miliardy dolarů na americké operace v regionu, 200 milionů dolarů na zajištění amerických sil v regionu a evakuaci amerických občanů.

Mezitím v Gaze

Izraelské bojové letouny a dělostřelectvo mezitím v posledních 24 hodinách provedly sérii masivních úderů na jižní část pásma Gazy. Informovala o tom palestinská tisková agentura WAFA.

Podle jejích údajů izraelské letectvo zasáhlo čtvrť Al-Manara, která se nachází jihovýchodně od Chán Júnisu, a rovněž podrobilo oblast Miraj nepřetržité dělostřelecké palbě. Letecké údery se zaměřily také na čtvrť Evropské nemocnice v Gaze. Izraelské bombardování se zaměřilo také na několik čtvrtí v Rafáhu. Izraelské nálety zasáhly také zemědělskou půdu v oblasti Jafraawi jižně od Deir al-Balah v centrální části pásma Gazy.

Agentura WAFA konstatuje, že za posledních 24 hodin bylo při izraelských vojenských operacích zabito nejméně 107 Palestinců a 243 jich bylo zraněno. Od 7. října loňského roku bylo v důsledku izraelské agrese v pásmu Gazy zabito 27 238 osob a více než 66 400 osob bylo zraněno. Uvádí se také, že přibližně dva miliony lidí z 2,3 milionu obyvatel Gazy byly vyhnány ze svých domovů, protože celé čtvrti byly zničeny izraelským bombardováním.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy