Čtyři bloky jaderných elektráren za dva biliony korun

Česká pravice, alespoň ta z éry Václava Klause, jak já jsem její reprezentanty z ODS poznal jako člen městské rady na pražské radnici, měla zakódován určitý sklon k šetrnosti.

Když jsem jako náměstek primátora Prahy pro finance vysvětlil většině členů městské rady, která byla z ODS, že určitý výdaj, který požadují, je rozmařilost, tak většinou pokývali moudře hlavou a sdělili, že je to opravdu rozmařilost. Takže městské finance byly v pořádku díky konstruktivnímu působení obou radničních stran – většinové ODS a menšinové ČSSD.

Nyní je v pětikoaliční vládě ODS také vedoucí silou. Drží ve svých rukách úřad premiéra a ministra financí. A stamiliardy jen létají, až se mi dělají mžitky před očima. V tomto týdnu ministryně obrany podepisovala s americkým velvyslancem kontrakt na pořízení 24 (poněkud nadbytečných a zejména superdrahých) amerických stíhaček F-35. Prý budou stát 150 miliard. U dobře informovaných odborníků se objevují ovšem sumy podstatně vyšší, jdoucí až do půl bilionu korun. Upřímně, nepovažuji to za vyloučené. Když si představím všechny výdaje typu výkupu pozemků na prodlužování letových drah letišť, školení personálu letišť, servis americké armády, náhradní díly, příprava letců atd. K tomu ještě přicházejí desítky miliard za švédské obrněné transportéry a také za německé tanky Leopard, které na ukrajinském bojišti nejsou zrovna vzorem spolehlivosti. A další zbraňové systémy…

Určitě to nepřeženu, když řeknu, že si »modernizace« české armády v režii amerického vojensko-průmyslového komplexu v příštích deseti letech může vyžádat až 1 bilion korun. A tato suma dopadne do státních financí.

Nyní se v provládních médiích objevují informace o tom, že budeme v průběhu příštích dvaceti let stavět ne jeden či dva bloky jaderných elektráren, ale rovnou bloky čtyři. A prý to bude stát 2 biliony korun. Provládní média k této záležitosti zveřejňují vyjádření odborníků z oblasti jaderné energetiky, kteří vesměs jásají. Ano, určitě. Pro ně je to vynikající příležitost uplatnit do budoucna svou profesi. Ale v tuto chvíli by úvaha o tom, zda bloky jaderných elektráren skutečně potřebujeme, měla být opřena mj. o ekonomické studie. Zda vůbec kapacita českého státního rozpočtu v těch příštích deseti až dvaceti letech utáhne všechny výdaje toho typu, jako jsou čtyři nové bloky jaderných elektráren a superhektické zbrojení. K tomu můžeme ještě přičíst to, že republika má nyní státní dluh přes 3 biliony korun. A že dluhová služba státu, plynoucí z tohoto zadlužení něco stojí a že vláda P. Fialy chce naprosto bezohledně předurčit několika příštím českým vládám rozpočtové priority, ať chtějí či nikoliv. Ale my přeci potřebujeme zajistit zejména kvalitní zdravotnictví, kvalitní školství, kvalitní vědu a výzkum, výstavbu nových bytů pro mladé lidi atd.

Jak všechny tyto záměry na výstavbu čtyř bloků jaderných elektráren jdou dohromady se záměry vlády na úspory energií např. zateplováním domů? Jak a proč vlastně dochází k podpoře a dokonce ke zvyšování podpory výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Prostě chybí tady věrohodná bilance potřeb českého hospodářství, pokud jde o elektrickou energii a energii vůbec v příštích dvaceti až třiceti letech. A také možná prostá ekonomická úvaha, co si ještě může náš stát ekonomicky dovolit.

Jiří Paroubek

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Elektřinu by bylo vhodné někde vyrábět. A jestliže fosilní paliva jsou zakazována a “trvale obnovitelné” zdroje nestačí, potom není co řešit. Mnohem lepší nabídky bychom dostali v případě zapojení i čínských a ruských firem. Fialův režim nás zase jenom okrádá.

    • Myslím, že je “co řešit”.
      15. dubna loňského roku Německo uzavřelo poslední jadernou elektrárnu na svém území. V důsledku Řady rozhodnutí EU pod souhrnným názvem “Grean deal pro Evropu”, s tlaky na uzavírání jaderných elektráren souvisejících, znásobila vláda České republiky politiku dotací z peněz daňových poplatníků do alternativních zdrojů, které podle mého názoru při pokračování masívní výroby elektrické energie v jaderných elektrárnách na další desítky let nedávají žádný ekonomický ani ekologický smysl.
      Neodmítám jadernou energetiku obecně, ani nic nenamítám proti původnímu návrhu dostavby jednoho či dvou bloků JE Temelín, nebo JE Dukovany. Ale již nyní část elektrické energie vyrobené v ČR putuje do Německa (kde se v někdy prodává dokonce levněji, než např. domácnostem v ČR). Nevidím tedy důvod, proč by na území ČR měl ČEZ, a.s. na obrovský dluh (nejspíš u Německých bank) vyrábět elektrickou energii pro Němce, technologií, kterou oni sami na svém území odmítli, tím spíš, že čeští daňoví
      poplatníci již zaplatili a stále platí nemalé částky jako dotace majitelům alternativních zdrojů, ztrácejících tak do budoucna smysl.

      • ČEZ, to jsme my, občané této země. Snad časem padne tato vláda, stejně jako pochybná dotační politika, stejně jako burza s elektřinou. Pak se budou vlastní zdroje hodit. A když si může jaderné elektrárny dovolit stavět Bělorusko, Egypt, Čína, Indie,…, proč ne my?

        • ČEZ, to jsme my – máte pravdu. Rozhodně vše zaplatíme i s úroky. Pokud však za to čekáte levnou elektrickou energii, čekáte marně.

  2. Nebýt událostí v Československu v roce 1989, které nás vrhly ve vývoji zpět do kapitalismu, tak už jsme ty jaderné elektrárny měli. Dnes je všechno rozkradeno a lidi v rozbitém Československu čeká jen bída v kapitalismu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy