Premiér rozdělil českou společnost a nyní se pokouší rozdělit i Čechy a Slováky

Vláda se rozhodla rozbít vztahy se zemí, která je Česku nejbližší. Je to chyba, neuvěřitelná hloupost. Mezinárodní politika není dětské hřiště, Fialova vláda by měla dělat pragmatickou nikoliv aktivistickou zahraniční politiku. Takové reakce přicházejí z opozičních a nevládních stran na středeční rozhodnutí české vlády přerušit konzultace se slovenskou vládou.

»Vláda má plné právo nesouhlasit s postupem slovenské vlády, ale nemá žádný mandát zmrazit laciným gestem vztahy se Slovenskem. Názorové neshody se mezi dobrými sousedy řeší věcně, nikoliv teatrálně. Na zdvižený prst z pražské kavárny není na Slovensku téměř nikdo zvědavý. Je pouze dalším důkazem elitářského přístupu to, že Fiala rozdělil českou společnost a nyní se pokouší rozdělit i Čechy a Slováky,« řekl na dnešní tiskové konferencimístopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Pětikoaliční vláda se podle něj rozhodla rozbít vztahy se zemí, která je Česku nejbližší. Stínová vláda hnutí ANO proto dnes vyzvala premiéra Petra Fialu (ODS), aby začal dělat pragmatickou, nikoliv aktivistickou zahraniční politiku.

Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš již včera na síti X uvedl, že Fiala úplně ničí česko-slovenské vztahy. »Tohle je mezinárodní politika, ne dětské hřiště. Tam možná platí, že chová-li se někdo špatně, přestanete se s ním bavit. Vláda se ale nemá chovat jako malé dítě,« uvedl. Pokud česká vláda s kroky slovenské nesouhlasí, tím spíš s ní má jednat a přesvědčovat ji o změně pozice, míní. »V případě Slovenska, se kterým nás vždy pojily mimořádně silné a dobré vztahy, to platí dvojnásob. Říká se tomu diplomacie,« napsal Babiš.

Ničit vzájemné přátelství se Slovenskem označil předseda hnutí SPD Tomio Okamura za chybu. »Fialova vládní pětikoalice ruší vztahy se Slovenskem, protože prý není dostatečně proukrajinské. Ničit naše vzájemné přátelství je podle mého názoru chyba,« prohlásil. »Je potřeba respektovat vůli slovenských voličů ve volbách, ze kterých vzešel vítěz nedávných voleb, a udržovat se Slovenskem dobré vztahy,« doplnil Okamura.

Neuvěřitelná hloupost české vlády

Za »neuvěřitelnou hloupost« označil rozhodnutí české vlády předseda České suverenity sociální demokracie (ČSSD) Jiří Paroubek. »Česká vláda opět podlehla nátlaku našich ‚amerických přátel‘, takže není schopna vést svoji vlastní samostatnou politiku,« řekl pro iportaL24.cz. Existuje podle něj množství témat mimo Ukrajiny, o kterých vlády zemí střední Evropy mohou spolu jednat, a také mohou postupovat společně v rámci Evropské unie. »Je to snaha dostat slovenskou vládu do izolace, ovlivnit prezidentské volby na Slovensku ve prospěch nevládního kandidáta, takže je to svým způsobem i vměšování do vnitřních záležitostí Slovenska,« dodal Paroubek. Za další hloupost Fialovy vlády to podle něj budou považovat i občané obou zemí, vztahy mezi nimi to ale podle Paroubka neovlivní.

»Fico si může jen mnout ruce. Při všech starostech, které má, si může zamnout rukama, že už se nemusí setkávat s fialovým signálem,« připojila statutární místopředsedkyně ČSSD Jana Volfová.

»Fialova protilidová vláda svým patolízalstvím vůči Washingtonu a Bruselu dlouhodobě a soustavně poškozuje mezinárodní postavení České republiky. Tato politika nyní vyústila ve vládní jednostrannou deklaraci otevřeného rozkolu s nám zdaleka nejbližší zemí – Slovenskou republikou. Rozhodnutí české vlády přerušit společná jednání se svým slovenským protějškem nemá v novodobých vztazích našich států obdoby,« řekl pro iportaL24.cz místopředseda KSČM Milan Krajča. »Vyjádření, kterými tento krok premiér Fiala a ministr zahraničí Lipavský následně zdůvodnili nesouhlasem se slovenskou zahraniční politikou a jejím apelem na mírové řešení konfliktu na Ukrajině, jen potvrzují nehoráznost vládního aktu. Skandální krok české vlády zásadně poškozuje mimořádné česko-slovenské vztahy. Je dalším z celé řady závažných důvodů, proč KSČM dělá vše pro to, aby Fialova vláda co nejdříve skončila,« dodal Krajča.

Místopředseda KSČM Ludvík Šulda považuje rozhodnutí Fialovy vlády za skandální. »České vládě vadí pravdivá slova premiéra Fica o tom, že politika EU vůči Ukrajině vede k vzájemnému zabíjení Slovanů, i to, že si Slovensko po dlouhé době buduje svou suverénní zahraniční politiku. Toho naše ‚loutková‘ vláda, skákající tu podle přání Bruselu, tu Washingtonu, není schopna,« uvedl Šulda. Zdůraznil, že pro KSČM jsou prioritní přátelské a korektní vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem, které jsou dány nejen společnou historií!

Pětikoalice potrestala jenom sama sebe

»Fialův kabinet se projevil jako spolek ubožáků, nerespektující hluboké lidské, kulturní, hospodářské ale i politické vazby České a Slovenské republiky. Pětikoalice potrestala jenom sama sebe, dělá z naší země jen hlásnou troubu některých západních velmocí a Bruselu,« napsal na sociálních sítích předseda jihomoravské PRO Michal Hašek. Věří, že brzy budou vztahy obou národů i států opět srdečné. »Jen co se nynější Panská pětikoalice odporučí ze Strakovky na smetiště politických dějin,« uvedl Hašek.

Bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (SOCDEM) napsal, že mimořádné vztahy mezi českou a slovenskou vládou nejsou žádný bonus ani bonbónek, který česká strana poskytuje té slovenské. »Jsou vyjádřením vůle občanů obou zemí, kteří o ně stojí a žijí je. Vláda Petra Fialy nemá žádný mandát rušit společné konzultace, torpédovat visegrádskou spolupráci a vnášet konflikt do vzájemných vztahů – jen proto, že slovenská vláda má jiný názor na řešení konfliktu na Ukrajině,« uvedl.

Suverénní slovenskou zahraniční politiku to neovlivní

Premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání vlády informoval, že česko-slovenské mezivládní konzultace se v příštích týdnech či měsících neuskuteční. Český kabinet to prý nepovažuje za vhodné. Česko a Slovensko podle něj mají řadu společných témat, která je namístě rozvíjet, existují ale výrazné rozdíly v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata. Jde především o rozdílný postoj obou vlád k válce na Ukrajině. Zatímco Česká republika zemi podporuje i vojensky, Slovensko poskytovat materiál z armádních zásob nehodlá. »Jsme přesvědčeni, že dnes v této chvíli není potřeba uskutečnit společné zasedání obou vlád,« uvedl Fiala. Česká vláda považuje za problematické například setkání slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára s ruským protějškem Sergejem Lavrovem minulý týden na regionálním fóru v Turecku.

Česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda otevřeně mluví o míru, reagoval na rozhodnutí českého kabinetu slovenský premiér Robert Fico. »Vážený pane předsedo české vlády, pane Fialo, vztahy mezi našimi občany, Čechy a Slováky, jsou jedinečné, historicky osvědčené, jsou půjčkami vzájemné důvěry. Jsou plné přátelství, příbuzenských vztahů a porozuměni. Slovenská vláda nebude nikdy vystavovat takovéto hluboké slovensko-české vztahy žádnému ohrožení,« napsal Fico v prohlášení.

Krok Prahy podle něj neovlivní »suverénní slovenskou zahraniční politiku«. Dodal, že česká vláda je na Slovensku kdykoliv vítaná a že Bratislava nebude vzájemné politické vztahy zatěžovat rozdílnými pohledy na svět, které nemají nic společného se slovensko-českým soužitím.

Fiala se se slovenským premiérem Robertem Ficem původně loni v listopadu domluvil na pokračování tradice společných jednání vlád. Další se mělo uskutečnit v Česku na jaře letošního roku. Dosud poslední mezivládní konzultace se uskutečnily loni v dubnu v Trenčíně, slovenský kabinet tehdy vedl Eduard Heger. První společná jednání byla v roce 2012 v Uherském Hradišti a v Trenčíně.

(jad)

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Babiš naznačuje, že prý se Fico chová špatně a je třeba ho „přesvědčit“. Přitom je to naopak Fiala, kdo se chová špatně a přesvědčit ho není možné, protože jedná na rozkaz z Washingtonu.

    Takže Babiš je opravdu jen béčko Slepence a asi s ním půjde do koalice.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy