Premiér je finančně negramotný, nekompetentní člověk, tvrdí Schillerová

Premiér Petr Fiala (ODS) se chválí za to, na čem nemá absolutně žádnou zásluhu. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO a exministryně financí Alena Schillerová tak reagovala na vystoupení předsedy vlády ke zpomalení inflace, které dnes oznámil Český statistický úřad. Podle Fialy k poklesu inflace přispěly i kroky vlády, zejména rozpočtová konsolidace a tlak na výrobce a obchodníky ke snížení cen.

»Je to dobrá zpráva, znamená konec dvouletého zdražování,« řekl po oznámení ČSÚ Fiala novinářům. Nižší inflace podle něj bude znamenat růst reálných mezd, které minulé dva roky klesaly. Projeví se i ve zlevnění úvěrů, což by mohlo pomoci firmám i celé ekonomice.

Fiala také uvedl, že za poklesem inflace stojí řada faktorů, mezi nimi i kroky vlády. »Všechna opatření jsme dělali tak, aby nedošlo třeba k tomu, že bude nedostatek pohonných hmot. U nás nikdy taková situace nebyla zaznamenána,« dodal Fiala. Jeho vláda podle něj musela dát do pořádku rozpočet a konsolidovat veřejné finance po předchozím kabinetu Andreje Babiše (ANO).

»Premiér se chválil za to, na čem nemá absolutně žádnou zásluhu, vyjadřoval se k věcem, o kterých by se minimálně z morálních důvodů vzhledem ke škodám, které svou nečinností v uplynulých letech způsobil, vůbec vyjadřovat neměl,« reagovala Schillerová.

Fiala je podle ní finančně negramotný, nekompetentní člověk. »Na to, jaký aparát poradců si platí, má kolem sebe spoustu lidí, kteří by ho měli edukovat. Já chápu, že je mimo, je to mimo jeho odbornost, ale on odpovídá za tuto vládu a ve veřejném prostoru se neustále ztrapňuje,« řekla exministryně.

Dodala, že v oblastech vládních daňových změn, jako je bydlení, voda, hromadná doprava, energetika, teplo nebo služby, dochází i letos k dalšímu zdražování.

Fráze restart neudělají

Do předsedy vlády se obul také stínový premiér hnutí ANO Karel Havlíček. »Kdyby za každou lež, kterou vypustí, vyrostl Petru Fialovi na těle jeden chlup, vypadal by jako Yetti,« reagoval na včerejší vyjádření premiéra na CNN Prima NEWS, kde řekl, že v oblasti dopravy zůstává po Babišovi prázdno.

Havlíček připomněl, že v době mezi lety 2011 až 2014 za vlády ODS, se zahájila výstavba 800 metrů dálnic. »V roce 2021, kdy jsme předávali vládu, tak jsme předávali rozestavěných více jak 100 km dálnic. Investice do dopravy vzrostly jenom za poslední dva roky našeho vládnutí o 50 procent a díky tomu může dnes premiér střihat pásky,« uvedl Havlíček.

Kritizoval vládu také za vedení průmyslu, se kterým to jde podle Havlíčka z kopce. »Vláda doposud nepochopila, na čem je založený hospodářský růst, fráze restart neudělají, to udělá pouze privátní sektor, podnikatelský sektor, zaměstnavatelé, živnostníci a průmysl je základem,« shrnul Havlíček.

Je podle něj třeba udělat »defializaci« společnosti, o čemž mluvil už na volebním sněmu hnutí o víkendu.

Snížení inflace se dalo čekat

Podle poslance opoziční SPD Jana Hrnčíře se dalo snížení rychlosti zdražování očekávat. Upozornil, že míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců dosáhla v lednu stále vysoké hodnoty 9,4 procenta. V prosinci to bylo 10,7 procenta. »Vzhledem k extrémním hodnotám inflace na počátku loňského roku a současné snížené poptávce vlivem poklesu reálných mezd je snížení rychlosti zdražování očekávatelné,« napsal Hrnčíř ČTK.

Lednová meziroční inflace v lednu zpomalila na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Dosáhla tak nejnižší hodnoty od března 2021. Pokles byl výraznější, než čekali analytici i Česká národní banka, jejich odhady se pohybovaly kolem tří procent.

Letošní rok by měl podle oslovovaných odborníků přinést odeznění vysoké inflace z minulých let. Podle únorové prognózy ČNB dosáhne průměrná inflace 2,6 procenta, ministerstvo financí v lednu odhadovalo 3,1 procenta. Loni byla průměrná inflace 10,7 procenta, což byla třetí nejvyšší hodnota od vzniku Česka, předloni 15,1 procenta, což byla historicky druhá nejvyšší hodnota. V roce 2021 činila průměrná roční inflace 3,8 procenta, pod třemi procenty byla naposledy v roce 2019.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy