Prezidentské volby v USA vstupují do nové fáze, Biden a Trump vyostřují boj

Prezidentské volby v USA roku 2024 vstoupily do nové fáze, protože jak současný demokratický prezident Joe Biden, tak bývalý prezident Donald Trump, předpokládaný republikánský kandidát, nedávno uspořádali předvolební shromáždění ve státě Georgia, aby podpořili své předvolební kampaně.

Oba se vzájemně napadali, přičemž měli mezi sebou vážné politické spory. Významné rozdíly mají také ve svých hlavních politických postojích. Analytici se domnívají, že s průběhem volební kampaně může dojít k dalšímu prohloubení politických svárů a rozdělení veřejnosti v zemi, což může vést k dalšímu chaosu.

Boj se rozhořel

»Trump a já máme velmi odlišné hodnoty,« řekl Biden svým příznivcům v Atlantě ve státě Georgia a poznamenal, že pokud se Trump vrátí do Bílého domu, Spojené státy budou plné »zášti, pomsty a odplaty«. Kromě toho Biden kritizoval Trumpovy postoje k otázkám, jako jsou potraty, daně a imigrace.

Americký prezident Joe Biden na snímku v Bílém domě ve Washingtonu, D.C., Spojené státy, 22. ledna 2024. FOTO – Xinhua Aaron Schwartz

Ve stejný den uspořádal Trump shromáždění v Rome ve státě Georgia, kde zaútočil na Bidena v otázce imigrace a bezpečnosti hranic a obvinil ho, že umožnil nelegální imigraci z jižní hranice, a prohlásil, že Bidenův »zločin« nebude nikdy odpuštěn. Na shromáždění se Trump rovněž vysmíval Bidenovým způsobům.

V Georgii, která se nachází na jihovýchodě Spojených států, zvítězil v prezidentských volbách v roce 2016 Trump. O čtyři roky později v tomto státě těsně zvítězil Biden. Podle webu RealClearPolitics je Georgie letos jedním z tzv. swing states, které mají obvykle rozhodující vliv na výsledek amerických prezidentských voleb.

Ještě před jejich návštěvou Georgie došlo v letošních prezidentských volbách v USA ke dvěma významným mezníkům: jedním z nich bylo »superúterý«, kdy Biden i Trump dosáhli výrazných vítězství v primárkách svých stran, čímž zvýšili svůj náskok a v podstatě si zajistili prezidentskou nominaci svých stran.

Druhou významnou událostí je Bidenův projev o stavu Unie, v němž během tohoto celostátně vysílaného projevu nepřímo kritizoval Trumpa a obvinil »svého předchůdce« z podkopávání americké demokracie, přičemž se připravoval na odvetu. Trump na to reagoval a označil Bidena za hrozbu pro americkou demokracii.

Americká média předpovídají, že Trump by mohl republikánskou prezidentskou nominaci získat již 12. března. V tento den se ve čtyřech státech – Georgii, Havaji, Mississippi a Washingtonu – uskuteční republikánské primárky. Očekává se, že Biden si mezitím zajistí prezidentskou nominaci demokratů již 19. března.

»Odveta znamená, že role Ameriky je v sázce,« uvedl Darrell West, vedoucí pracovník Brookingsova institutu, v rozhovoru pro agenturu Xinhua. »Vize, které mají Trump a Biden pro zemi, se radikálně liší,« dodal.

Každý z nich má slabiny

V posledních celostátních průzkumech má Trump mírný náskok před Bidenem a vede ve většině průzkumů v jednotlivých státech. Biden prohlásil, že tyto průzkumy nic neznamenají a na závěry je příliš brzy.

Analýza serveru POLITICO naznačuje, že Trump »nabírá na síle«, ale potýká se s problémy, jako je financování kampaně, jednota strany a řada právních potíží.

Bývalý americký prezident Donald Trump hovoří na volebním shromáždění v Clive ve státě Iowa, Spojené státy americké, 15. ledna 2024. FOTO – Xinhua

Trump je zapleten do čtyř trestních kauz, čelí celkem 91 obviněním z trestných činů a nedávno mu byla ve dvou občanskoprávních kauzách uložena pokuta ve výši stovek milionů dolarů. Všechna obvinění odmítá a obviňuje Bidena a Demokratickou stranu z pokračujícího »politického honu na čarodějnice« proti své osobě.

Místo toho, aby tyto případy a související významné události Trumpa oslabily, pomohly mu získat podporu uvnitř jeho strany a získat více finančních prostředků. Nedávný průzkum veřejného mínění, který zveřejnily agentury Bloomberg a Morning Consult, však ukázal, že 53 % voličů v klíčových státech odmítne Trumpa volit, pokud některý ze čtyř trestních procesů, kterým čelí, skončí odsouzením.

»Je pravděpodobné, že skutečné odsouzení odradí přesně ty voliče, které potřebuje, aby pro něj buď hlasovali, nebo zůstali v den voleb doma,« řekl Christopher Galdieri, profesor politologie na Saint Anselm College, agentuře Xinhua.

Na své cestě za znovuzvolením čelí Biden výzvám, jako je nízká popularita a jeho pokročilý věk. Většina Američanů neschvaluje jeho přístup k ekonomice, imigraci a bezpečnosti hranic.

K tomu se přidávají Bidenovy nedávné komentáře k imigraci a reakce na izraelsko-palestinský konflikt, které vyvolaly nespokojenost i mezi některými členy jeho strany. V demokratických primárkách v Michiganu koncem února dalo více než 100 000 lidí hlas pro variantu »bez závazků«, čímž protestovali proti vnímané zaujatosti Bidenovy administrativy v nedávném izraelsko-palestinském konfliktu a vyzvali vládu USA, aby přestala financovat válku a vyzvala k příměří.

Špatná volba pro všechny
Deník Washington Post poznamenal, že všeobecné volby v roce 2024, které se již naplno rozběhly, slibují být »nejdelším, nejdražším a možná i nejrozporuplnějším prezidentským soubojem v poslední době«.

Podle nového průzkumu ABC News/Ipsos jsou Američané rozděleni v názoru na to, komu věří, že odvede lepší práci v čele země: 36 % věří Trumpovi a 33 % Bidenovi. Zhruba 30 procent nedůvěřuje ani jednomu z nich.

Po soubojích v rámci superúterý oznámila Nikki Haleyová, bývalá velvyslankyně USA při OSN, své odstoupení z prezidentského klání. Na četných předvolebních akcích Haleyové se reportéři agentury Xinhua setkali s mnoha zmatenými a znepokojenými voliči. Někteří z nich ne zcela souhlasili s jejími politickými postoji a vyjadřovali pochybnosti o její kvalifikaci pro prezidentský úřad. Jejich podpora Haleyové však odrážela silnou touhu po »alternativních« možnostech.

Na předvolební akci Nikki Haleyové v Tysonu ve Virginii koncem února jeden nezávislý volič, který si nepřál sdělit své jméno, řekl agentuře Xinhua, že Haleyovou podporuje, protože »země potřebuje změnu«.

»Ani současný, ani minulý prezident nenabízejí to, co by měli s ohledem na požadavky této funkce. Ztratili rozhled,« uvedl a sám sebe označil za »amerického patriota«.

Republikán z Missouri Tom Waters řekl agentuře Xinhua, že si myslí, že voliči mají kolem sebe jen špatné volby. »Je smutné, že ani jedna strana nemůže najít někoho vhodného na post prezidenta,« řekl.

James Hester, který hlasuje v Jižní Karolíně, řekl, že si odvetu opravdu nepřeje. »Myslím, že by se oba měli důstojně uklidit,« řekl.

»Většina je nespokojená s tím, že tohle je to nejlepší, co může systém nabídnout,« uvedl Clay Ramsay, pracovník Centra pro mezinárodní a bezpečnostní studia na Marylandské univerzitě, pro agenturu Xinhua.

»Odveta posílí pocit, že systém nefunguje pro obyčejné lidi,« dodal Ramsay.

Biden se během svého projevu o stavu Unie snažil bagatelizovat obavy a pochybnosti o svém fyzickém stavu. Jeho projev byl o poznání emotivnější a ostřejší než obvykle.

Článek v USA Today však naznačuje, že jeden projev nestačí k tomu, aby rozptýlil obavy amerických voličů ohledně Bidenova věku a jeho schopnosti sloužit další čtyři roky.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy