Příjmy z cestovního ruchu pomáhají českému hospodářství, loni dosáhly už 118 miliard a dále rostou

O téměř 51,2 mld. Kč vyšší než v roce 2021 byly loni příjmy České republiky z cestovního ruchu. Celkem se jednalo o cca 118 mld. Kč. I když ještě nedosáhly stavu před pandemií covidu-19, překonaly už stomiliardovou hranici. Kladné bylo i saldo turismu, a to 2 mld. Kč.

Vyplývá to z přehledu platební bilance cestovního ruchu ČR, který na základě údajů České národní banky připravil Institut turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism. Zatímco v roce 2021 byly příjmy ČR z cestovního ruchu 66,8 mld. Kč, rok předtím se jednalo o 83 mld. Kč.

V předcovidovém roce 2019 byly 167 mld. Kč. Loni poprvé od pandemie překročily stomiliardovou hranici, když činily celkem 118 mld. Kč. Do příjmůz mezinárodního cestovního ruchu se zahrnují náklady na cestu zahraničních turistů a výletníků. Největší částku tvoří ubytování, stravování a doprava.

»I když loni výrazně víc než dřív po ČR cestovali domácí turisté a hostů z okolních států už bylo téměř stejně jako před pandemií covidu-19, stále chyběli a chybí bonitnější turisté ze vzdálených zemí, zejména z Asie. Situaci pomohou změnit přímé dálkové lety, na jejichž obnovení či novém zavedení spolu s Letištěm Praha usilovně pracujeme. Skvělou zprávou tak je včera oznámené červencové spuštění přímých letů na Tchaj-wan. Jde o další letos avizovaný přímý let, ten první bude přímá linka Praha – Soul, která má začít létat už za deset dnů,« říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

Výdaje na cestovní ruch loni činily 116 mld. Kč, meziročně to znamená o 46 mld. více, ve srovnání s předkoronavirovým obdobím 2019 byl stav -19 mld Kč. Do výdajů z turismu se zahrnují útraty za dovolenou Čechů v zahraničí. Podle Institutu turismu ji v zimě 22/23 plánovalo 10 % obyvatel ČR.

Saldo platební bilance cestovního ruchu, srovnáme-li roky 2019, 2020, 2021 a loňský, bylo nejvíc v plusu před pandemií koronaviru. Dosáhlo 32,4 mld. Kč. O rok později kleslo na 5 mld. Kč a v roce 2021 bylo dokonce záporné, a to -3,1 mld. Kč.

»Nejvíc se loni na příjmech ČR z cestovního ruchu podílela Ukrajina, šlo o téměř 42 mld. Kč. Následovala Německo se 17,7 mld. Kč a Polsko s 12,3 mld. Kč. Do pomyslné TOP 5 se dostalo Slovensko s 12,3 mld. Kč a Spojené státy americké s cca 3 mld. Kč. Zatímco u Ukrajiny výsledek velmi souvisí s aktuální válečnou situací, ostatní země patří dlouhodobě mezi ty, jejichž turisté do ČR jezdí nejčastěji. A po veletrhu Holiday World a Region World, kde mimo jiné proběhlo Fórum cestovního ruchu, se dá čekat, že by k nám mohlo jezdit Slováků ještě víc, stejně jako by Češi mohli začít víc jezdit na Slovensko. Akce se totiž ponese ve znamení 30 let od vzniku samostatné ČR a Slovenska a současných velmi dobrých česko-slovenských vztahů,« říká vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček.

Zahraniční turisté loni v ČR utratili průměrně 1907 Kč na osobu a den. Ve srovnání s rokem 2019 to bylo zhruba o 300 Kč na os/den méně. Pro úplnost: v roce 2021 utratili průměrně 1559 Kč, v roce 2020 se jednalo celkem o 1818 Kč.

Další informace jsou k dispozici na https://tourdata.cz/data/platebnibilance/

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy