Jakmile dorazí konipasi, je po zimě

Když k nám po zimě dorazí konipasi, můžeme si být jisti, že zima už mnoho škody nenadělá. Ovšem, kromě nějakého mrazíku, který může spálit třeba květy třešní. Ale jinak ne.

U nás se vyskytují čtyři druhy konipasů. Nejznámější je konipas bílý, naproti tomu vzácným je konipas citronový se žlutou hlavičkou i bříškem a pak jsou dva druhy, které se pletou, neboť jsou si dost podobní. Jsou to konipas horský a konipas luční. Ale i ti dva jdou při dobrém pozorování rozeznat. Konipas horský má horní část hřbetu šedivý, kdežto konipas luční světle hnědožlutý.

Právě o konipasu lučním, který je u nás dost hojný si budeme povídat. Hnízdí totiž na vlhkých lukách a polích a s oblibou na pastvinách, protkaných odvodňovacími příkopy. A také v okolích rybníků a jiných vodních nádrží a o mokřadech ani nemluvě. A takových míst je stále u nás ještě dost. A nepohrdne ani úhory. Zato v lese se s ním prakticky nepotkáte. Ale potkat konipasa lučního prý přináší štěstí. Je to s ním jako s kominíkem. Prý stačí se chytit za knoflík. Ale pozor, nepoplést si ho s tím horským. To prý nemá pak žádný účinek.

A jak poznáme, že už naši konipasi luční dorazili? Inu, nejlépe je ho přímo vidět. Oni se ani moc neschovávají, ale spíše se snaží v travních porostech pochytat co nejvíce potravy. Dobrý posluchač ovšem může zaslechnout i zpěv samečků. Ten je zpěv je sice skromný a nenápadný, zní trochu jako »cip-cip-cip-sipsi…«, ale když sameček toká, přece jenom se před samičkou ozývá hlasitěji a nápadněji.

Během května už se hnízdí a tehdy vyhledávají konipasové luční hlavně místa, kde se pase dobytek. Tam je totiž much a dalšího drobného hmyzu dostatek. Jednak mouchy obtěžují rády velká zvířata, a jednak dobytek svým pohybem vyplaší hmyz, ukrývající se v trávě. Tehdy konipasi luční pobíhají mrštně a rychle, že jejich míhající se nožičky ani nepostřehneme. Stejně tak si počínají i v letu. To tehdy, když zvířata táhnou vysokou trávou. Někdy si rádi i sednou na hřbety zvířat ke krátkému odpočinku a ke svezení. Koncem srpna opouštějí hnízdo mladí ptáci z druhého hnízdění a zhruba za dva týdny na to jsou už součástí hejn, která táhnou do svých afrických zimovišť.

Řeknu vám, že sledovat konipasy je opravdu požitek, který přeji každému.

Václav Ziegler

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy