Home Domácí Přísaha a Motoristé sobě. Volební koalici do EP povede Filip Turek, cílem...

Přísaha a Motoristé sobě. Volební koalici do EP povede Filip Turek, cílem jsou dva mandáty

Lídrem společné kandidátky hnutí Přísaha a strany Motoristé sobě pro červnové volby do Evropského parlamentu bude mezinárodně uznávaný automobilový expert a politický komentátor Filip Turek. Oznámili to na dnešní tiskové konferenci v Praze předsedové obou subjektů Robert Šlachta a Petr Macinka.

Společně se potkali na podzim loňského roku a vznikla mezi nimi dohoda, že šéf Motoristů sobě Macinka podpoří kandidaturu Šlachty do Senátu ve volebním obvodě číslo 56 na Břeclavsku. »Petr je rodilý Břeclavák, tak mediálně oznámil moji veřejnou podporu. Od té doby jsme se bavili o širších otázkách, o programu Motoristů a Přísahy a zjišťovali, že společných bodů máme čím dál víc. Sedli jsme si i lidsky a v současné době jsme to povýšili ještě o stupeň. Jsme kamarádi, za což jsem rád, protože to se v politice moc nenosí,« řekl na úvod tiskové konference Šlachta.

Podle něj nás v červnu čekají jedny z nejdůležitějších voleb. »Můžeme překreslit Evropu tím, že přijdou politici, kteří budou pracovat pro naše občany, a ne přesně opačně. Dohodli jsme se tak, že půjdeme do eurovoleb společně právě s cílem pracovat pro naše občany,« uvedl Šlachta.

Podle Macinky má koalice potenciál i do budoucna. »Mohl by to být dlouhodobější projekt,« prohlásil Macinka, jenž následně spolu se Šlachtou podepsal memorandum o koaliční spolupráci, které má dvě části – programovou a personální.

Pět programových bodů je závazných pro každou osobnost, jež bude v barvách nové koalice kandidovat. Prvním z nich je závazek hlasovat proti veškerým snahám o narušení práva veta a omezení suverenity České republiky, druhým pak aktivní návrhy ohledně striktní a přísné ochrany hranic před nelegální migrací. Třetím bodem je podpora veškerých snah o zrušení zákazu spalovacích motorů, čtvrtým hlasování a aktivní vystupování proti současné podobě Green Dealu, který podle memoranda představuje ohrožení našeho průmyslu a energetické bezpečnosti. Poslední pátý bod se týká udržení české měny. »Budu vystupovat proti veškerým snahám opustit českou korunu a nahradit ji společnou měnou euro,« píše se na závěr memoranda.

Protože se spojily dva subjekty, došlo k dohodě, že společně nominují jednoho superlídra, nikoli tedy zástupce jedné strany či jednoho hnutí. »Několik let jsem měl nabídky z různých politických stran. Ale důvodem vstupu je až spojení těchto dvou stran a těchto dvou lídrů. Přesvědčilo mě memorandum, které je správné,« řekl na tiskové konferenci Turek.

Dvojkou bude socioložka a odbornice na problematiku migrace Nikola Bartůšek, která měla být původně vedoucí kandidátkou Přísahy, ovšem ještě před spojením se stranou Motoristé sobě. O dalších kandidátech a jejich pořadí se ještě povede debata, ovšem Macinka by měl být čtyřkou, zatímco Šlachta hodlá i s ohledem na svoji senátní kandidaturu zaujmout až poslední místo na společné kandidátce do EP. »Šance, aby tato koalice uspěla, je obrovská. Naší ambicí je získat minimálně dva mandáty,« uvedla Bartůšek.

Kandidátky se uzavírají 2. dubna, ještě předtím hodlá nová koalice uspořádat další tiskovou konferenci, kde představí detaily a vizuály kampaně. Pro ni předběžně operuje s částkou 10 milionů korun, na kterou by měli přispět nejen sponzoři, ale i přívrženci. Macinka coby dlouhodobý spolupracovník a mluvčí Václava Klause přiznal, že s exprezidentem koaliční spojení s Přísahou konzultoval. »Nezastírám, že se spolu bavíme, a jeho zkušenosti a názory jsou zásadní. Tohle jsme spolu konzultovali v podstatě obědově. Řekl, že to dává velký smysl,« uzavřel Macinka.

Hnutí Přísaha poprvé kandidovalo do voleb v roce 2021 a jen těsně nepřekročilo pětiprocentní hranici. Za rok nato však v komunálních volbách Šlachta, bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), získal v rodných Pohořelicích na Brněnsku 41,29 procenta hlasů.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here