Propad reálných mezd trvá už devět čtvrtletí v řadě, oproti roku 2019 se snížily o víc než osm procent

Drahota, kterou se tuzemská vláda za podpory mainstreamu snaží zakrýt »úspěšným« zpomalováním inflace, daným ovšem především extrémně vysokou srovnávací základnou z posledních dvou let, stále snižuje reálné výdělky a tedy životní úroveň českých zaměstnanců. Ačkoliv průměrná hrubá měsíční nominální mzda v posledním čtvrtletí vzrostla podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu proti stejnému období před rokem o 6,3 procenta na 46 013 korun, po zohlednění růstu spotřebitelských cen (o 7,6 %) reálně klesla o 1,2 %. A jednalo se již o devátý pokles v řadě. V celém roce 2023 sice průměrná mzda stoupla meziročně o 7,5 % na 43 341 Kč, avšak její reálná hodnota klesla o 2,9 %. A to už se předloni snížila o 7,5 %. Dodejme ještě, že na průměrnou mzdu u nás stále nedosáhnou zhruba dvě třetiny zaměstnanců.

Zajímavé srovnání ve své analýze nabízí Dalibor Holý, ředitel Odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ. Podle předběžných údajů se proti roku 2019 sice mzdová úroveň zvýšila nominálně o čtvrtinu (o 25,3 %), reálně však klesla o 8,2 %, neboť ceny vzrostly o 36,5 %.

Desetina zaměstnanců nebere ani 20 073 Kč hrubého měsíčně

Medián mezd, který je vypočtený z matematického modelu distribuce výdělků a ukazuje mzdu prostředního zaměstnance, tedy běžnou mzdovou úroveň, činil ve 4. kvartálu minulého roku 39 685 Kč a vzrostl proti stejnému období předchozího roku o šest procent. »Desetina zaměstnanců s nejnižšími mzdami pobírala hrubou mzdu pod hranicí 20 073 Kč, opačná desetina měla mzdy nad hranicí 74 654 Kč,« uvádí Holý.

Největší pokles reálných mezd byl ve veřejné správě a v zemědělství

Mzdová dynamika byla podle Holého ve 4. čtvrtletí opět velmi různorodá. Ve všech odvětvích sice byl nominálně kladný meziroční nárůst, avšak v mnoha případech šlo o hodnotu pod hranicí nárůstu spotřebitelských cen (o 7,6 %), takže v reálném vyjádření se jednalo o meziroční poklesy. »Ty najdeme především u (veřejných) služeb, ale také ve stavebnictví či zemědělství,« dodává Holý a uvádí konkrétní příklady.

Nejvyšší nárůsty jsou u dvou sekcí, v těžbě a dobývání (o 10,3 %) a v ubytování, stravování a pohostinství (o 10,1 %). S menším odstupem následují informační a komunikační činnosti (+8,7 %).

Na reálné zvýšení své kupní síly naopak nedosáhli zejména ve veřejné správě a obraně a v zemědělství (shodně pokles reálné mzdy o 3,4 %), dále v kultuře a zábavě (reálně -2,8 %), v nemovitostech (-2,7 %), ve vzdělávání (-2,6 %), v administrativní a podpůrné činnosti (-2,3 %), ve zdravotní a sociální péči (-1,4 %) a také v peněžnictví a pojišťovnictví (-1,3 %). Ve zpracovatelském průmyslu klesla reálná mzda o půl procenta.

Nejvyšší výdělky jsou stále v informačních a komunikačních činnostech

Nejvyšší mzdovou úroveň najdeme ve 4. čtvrtletí v informačních a komunikačních činnostech, kde se průměrná mzda dostala na 79 156 Kč, uvádí dále Holý. Na druhém místě bylo peněžnictví a pojišťovnictví (70 319 Kč) a třetí výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (69 336 Kč). »Tato trojice vede dlouhodobě,« připomíná statistik.

Tradiční podle něj bylo pořadí i z opačné strany. V ubytování, stravování a pohostinství sice průměrná mzda vzrostla o desetinu, ale toto odvětví stále zůstává na nejnižší úrovni (26 693 Kč). Druhá nejnižší průměrná mzda byla v administrativních a podpůrných činnostech, kde vzrostla o 5,1 % na 30 727 Kč. Třetí byly už zmiňované ostatní činnosti s průměrnou mzdou 34 446 Kč a čtvrté zemědělství, lesnictví a rybářství s 37 501 Kč.

Nejvíc berou Pražáci, nejnižší mzdy jsou v Karlovarském kraji

Reálná kupní síla mzdy ve 4. kvartálu podle Holého meziročně klesla ve všech krajích. Hlavní město opět zaznamenalo nejnižší nominální nárůst, a to o 5,4 %. Následováno bylo kraji Olomouckým a Jihomoravským (shodně +6,1 %). Aktuálně nejvyšší nominální nárůst měl Ústecký kraj (o 7,5 %), na druhém místě byl pak Karlovarský kraj (+7,4 %) a s odstupem třetí Liberecký kraj (+6,9 %).

»Podle absolutní úrovně výdělků nicméně zůstala Praha stále nejbohatším regionem, průměrná mzda tu byla 55 039 Kč. Na druhém místě se držel Středočeský kraj s 46 535 Kč, na třetím byl tradičně Jihomoravský (45 569 Kč) a hranici 44 tisíc ještě překonal Plzeňský kraj (44 231 Kč). Naopak Karlovarský kraj zůstal nadále regionem s nejnižší mzdovou úrovní (40 559 Kč). V Moravskoslezském kraji, což je po Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji region s nejvyšším počtem zaměstnanců (415 tis.), dosáhla průměrná mzda hodnoty 42 068 Kč,« zrekapituloval »mzdový žebříček krajů« Holý.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy