Propad tuzemské produkce masa pokračuje, největší je u vepřového

Pokles produkce masa pokračoval i v prvním čtvrtletí letošního roku. Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu klesla jeho výroba meziročně o 2,8 procenta. Produkce hovězího se přitom téměř nezměnila, dosáhla 17 446 tun a byla o 0,1 % vyšší. K největšímu propadu ale došlo u vepřového, o 4,9 % na 50 138 tun. Produkce drůbežího pak klesla meziročně o 1,4 % na 40 931 tuny. Ceny zemědělských výrobců jatečných zvířat podle statistiků ještě stoupaly, tempo jejich růstu však zpomalilo. Mléka bylo od tuzemských producentů nakoupeno 781 658 tisíc litrů, meziročně o 1,4 % více.

Připomeňme, že za celý minulý rok klesla produkce masa o 4,2 % na 447 317 tun, přičemž výroba hovězího se snížila o 5,5 %, vepřového o 3,9 % a drůbežího o 4,1 %. Mléka bylo naopak od tuzemských producentů nakoupeno o jedno procento více.

»Výroba masa od začátku roku 2022 stále klesá. V 1. čtvrtletí letošního roku nejvíce poklesla výroba vepřového masa mimo jiné i v důsledku nižších stavů prasat ve výkrmu na počátku čtvrtletí,« uvedl k výsledkům Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Ceny výrobců: výrazný meziroční, ale již mírný mezikvartální růst

Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu byly vyšší meziročně o 16,2 %, chovatelé dostali v průměru 58,14 korun za kilogram v živém nebo 105,82 Kč/kg jatečné hmotnosti, tj. o 0,52 Kč více než v předchozím čtvrtletí.

Ceny jatečných prasat se meziročně zvedly o 51,3 %, významnou roli ale sehrála velmi nízká srovnávací základna. Průměrná cena jatečných dosáhla 38,70 Kč/kg živé hmotnosti nebo 50,31 Kč/kg jatečné hmotnosti, tedy o 1,32 Kč/kg v mase více než v loňském 4. kvartálu.

Také ceny jatečných kuřat se meziročně navýšily, a to o 29,3 %. Výrobci prodávali jatečná kuřata I. třídy jakosti v průměru za 30,60 Kč/kg v živém, což znamená mezičtvrtletní nárůst o 0,43 Kč.

Ceny zemědělských výrobců mléka se meziročně zvedly o 31,6 %. Průměrná cena litru mléka jakostní třídy Q dosáhla 13,17 Kč, tj. o 0,53 Kč/litr více než v předcházejícím čtvrtletí.

»Tempo růstu cen zemědělských výrobců jatečných zvířat a mléka postupně zpomaluje. V porovnání s předcházejícím čtvrtletím se průměrné ceny mléka, jatečných prasat a kuřat navýšily už jen mírně. Ceny jatečných býků byly vyšší dokonce jen nepatrně,« okomentovala cenový vývoj Markéta Fiedlerová z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy