Putin míří k znovuzvolení. Hlasování začalo v Thajsku, ambasáda v USA se připravuje na provokace

V Rusku začalo prezidentské hlasování: během následujících tří dnů si Rusové zvolí svého prezidenta na dalších šest let. Volební místnosti se nejprve otevřely v ruských regionech na Dálném východě, konkrétně na nejvýchodnější Kamčatce a Čukotce. První hlavou regionu, která odevzdala svůj hlas, se stal gubernátor Kamčatky Vladimir Solodov. Úplně jako první ale hlasovali Rusové v Thajsku. Poprvé se také voleb zúčastní obyvatelé Donbasu a Novorossie.

Jde o první prezidentské hlasování, při němž budou použity nejnovější technologie, vyzkoušené při dřívějších volbách na nižší úrovni: třídenní volební období a hlasování na dálku.

O nejvyšší státní post se ve volbách v roce 2024, celkově osmých v historii moderního Ruska, utkají čtyři kandidáti. Jsou jimi Vladislav Davankov (nominovaný stranou Nový lid), současný prezident Vladimir Putin (sám sebe označil za kandidáta), Leonid Sluckij ze strany LDPR a Nikolaj Charitonov (Komunistická strana Ruska).

Na samém počátku prezidentského klání se o post ruského prezidenta plánovalo ucházet celkem 33 osob, z toho 9 uchazečů z politických stran a 24 nezávislých uchazečů. Pouze 15 z nich nakonec předložilo dokumenty potřebné k tomu, aby mohli být zaregistrováni jako kandidáti. Když 1. ledna vypršela lhůta pro podání dokumentů, zůstalo v závodě pouze 11 kandidátů, ale pouze čtyři z nich byli nakonec zaregistrováni.

Poprvé v historii budou prezidentské volby v Rusku pokračovat tři dny. Podle předsedkyně ruské ústřední volební komise Elly Pamfilovové si Rusové tento formát oblíbili, protože jim dává větší možnost hlasovat.

Celkem bude v Rusku otevřeno více než 94 000 volebních místností od 8.00 do 20.00 místního času. S výjimkou několika míst v zahraničí bude hlasování formálně ukončeno 17. března ve 21.00 hodin, kdy se uzavřou volební místnosti v nejzápadnější ruské Kaliningradské oblasti.

Celkem bude otevřeno 295 volebních místností ve 144 zahraničních zemích a na území kosmického střediska Bajkonur, které si Rusko pronajímá od Kazachstánu. Přesný časový harmonogram hlasování v zahraničí se bude v jednotlivých zemích lišit.

První zemí, kde se volební místnosti otevřou, bylo Thajsko na území ruského generálního konzulátu v Phuketu. »Během prezidentských voleb v roce 2018 jsme uspořádali jednodenní hlasování, a to nestačilo k tomu, abychom uspokojili všechny, kteří chtějí odevzdat hlas. Tehdy se vrátilo asi 3000 lidí. V důsledku toho bylo rozhodnuto, že příští hlasování by mělo trvat tři dny, aby co nejvíce ruských občanů mohlo využít svého volebního práva,« řekl agentuře TASS ruský generální konzul v Phuketu Vladimir Sosnov. Podle jeho slov v současné době pobývá v na dlouhodobá víza přibližně 9800 Rusů.

V USA se pak velvyslanectví připravuje na provokace. »Dostáváme mnoho provokativních telefonátů, výhrůžek. Víme, že se chystají protiruská shromáždění v blízkosti velvyslanectví, generálních konzulátů a také pokus proniknout na území velvyslanectví a – ne narušit, to by prostě nešlo – ale zkomplikovat (volby), zkazit náladu,« řekl velvyslanec Anatolij Antonov.

Nadcházející prezidentské volby budou také poprvé, kdy budou mít voliči možnost odevzdat svůj hlas elektronickou cestou, přičemž online hlasování bude k dispozici ve 29 regionech, včetně Moskvy, které tvoří třetinu regionů tvořících zemi. Voliči mohli od 29. ledna do 11. března podávat žádosti o odevzdání hlasovacích lístků online.

Celkově o hlasování online požádalo více než 4,7 milionu lidí. Výsledky online hlasování budou známy 17. března mezi 22.00 a 23.00 moskevského času.

Co je známo o ruských prezidentských kandidátech?

Stranická příslušnost

Ze čtyř kandidátů je pouze jeden samokandidát – současný ruský prezident Vladimir Putin. Ostatní kandidáti na nejvyšší státní funkci byli nominováni parlamentními politickými stranami. Vladislav Davankov kandiduje za stranu Nový lid, Leonid Sluckij zastupuje LDPR a Nikolaj Charitonov KPRF. Pouze jeden z kandidátů, Vladimir Putin, je bezpartijní, ostatní jsou členy stran, z nichž se voleb účastní.

Věk kandidátů

Nikolaj Charitonov je nejstarším kandidátem. V den voleb mu bude 75 let a 4 měsíce. Vladislav Davankov je nejmladší. Dne 17. března 2024 mu bude 40 let. Průměrný věk kandidátů na post hlavy státu bude v době hlasování 60 let a 9 měsíců.

Vzdělání a akademické tituly

Všichni účastníci prezidentské kampaně mají vysokoškolské vzdělání: historie (Davankov), právo (Putin), management (Sluckij) a agrární studia (Charitonov). Všichni prezidentští kandidáti mají rovněž akademické tituly. Tři z nich jsou kandidáty věd (Davankov v oboru sociologie a Putin a Charitonov v oboru ekonomie). Jeden kandidát – Leonid Sluckij – je doktorem ekonomie.

Zkušenosti z prezidentských voleb

Dva ze čtyř kandidátů se již zúčastnili voleb hlavy státu. Vladimir Putin se o nejvyšší státní funkci ucházel čtyřikrát (v letech 2000, 2004, 2012, 2018) a Nikolaj Charitonov (v roce 2004). Vladislav Davankov a Leonid Sluckij jsou nováčky.

Pracovní zkušenosti

Zkušenosti s působením v nejvyšších státních funkcích má pouze Vladimir Putin, který v letech 2000-2008 zastával funkci ruského prezidenta. V čele vlády stál v letech 1999 a 2008-2012, v roce 2012 byl opět zvolen prezidentem. Ostatní kandidáti jsou poslanci ruské Státní dumy. Vladislav Davankov je místopředsedou Státní dumy a Leonid Sluckij a Nikolaj Charitonov předsedají výborům dumy.

Rodinný stav

Podle dokumentů předložených CEC jsou dva ze čtyř kandidátů ženatí. Všichni kandidáti mají děti; Nikolaj Charitonov více než ostatní (čtyři).

Státní vyznamenání

Všichni kandidáti na prezidenta mají ruská státní vyznamenání. Nikolaj Charitonov získal titul Hrdina práce Ruska (2023). Leonid Sluckij má nejvíce vyznamenání – Řády přátelství (2008), Čestný (2012), Alexandra Něvského (2016), Za služby vlasti III. a IV. stupně (2023, 2021), medaili P. A. Stolypina II. stupně (2017). Vladislav Davankov má méně než ostatní: medaili Řádu za zásluhy o vlast II. stupně.

Příjmy a majetek

V souladu s volební legislativou kandidáti poskytli ÚVK informace o svých příjmech za období 2017-2023. Nejbohatším z nich byl Vladislav Davankov, který si za toto období vydělal 76 915 249 rublů (současný oficiální kurz je 90,53 rublu za jeden dolar). Leonid Sluckij deklaroval méně než ostatní kandidáti – 35 989 903 rublů. Příjem manželky lídra LDPR za posledních šest let činí 29 169 384 rublů a manželky Vladislava Davankova 810 984 rublů.

Vladimir Putin má na svých bankovních účtech více peněz než jeho soupeři (54 416 604 rublů), zatímco bankovní účty Leonida Sluckého jsou nejmenší (1285 rublů). Největší počet nemovitostí – sedm – patří Sluckému. Vlastní dva pozemky v Moskevské oblasti (1 200 a 168 m2) a rodinný dům (805,6 m2), dále tři městské byty (54, 38,7 a 169,2 m2) a parkovací místo (18,1 m2) v Moskevské a Rostovské oblasti. Vladimir Putin vyhlásil nejkratší seznam nemovitostí: vlastní jeden byt (77 metrů čtverečních) a garáž (18 metrů čtverečních) v Petrohradě.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy