»Největší riziko je nebýt v Číně,« říká ředitel Německé obchodní komory v Šanghaji

Čína je pro německé podnikatele stále přitažlivá a mnozí se domnívají, že »největším rizikem je nebýt v Číně, a tím ztratit globální konkurenceschopnost«, řekl v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua Maximilian Butek, výkonný ředitel a člen představenstva Německé obchodní komory Čína-Šanghaj.

Německé společnosti doufají, že »budou těžit z inovačního systému« v Číně, aby měly nejen příležitosti k růstu, ale také aby si udržely konkurenceschopnost, uvedl Butek, který je zároveň hlavním představitelem Delegace německého průmyslu a obchodu v Šanghaji.

Němečtí podnikatelé »jsou jako v ‚časové bublině‘ a vidí, že se Čína v posledních třech letech dále rozvíjela,« řekl Butek. »Je tam spousta nových inovativních výrobků. Digitalizace byla tažena dál. Umělá inteligence se vyvíjí tak rychle, že se to ani nedá popsat.«

»Zásadní nové technologie se budou vyvíjet v Číně, a pokud tu nebudeme, abychom se na tomto vývoji podíleli, jak můžeme přežít v jiných zemích? Naštěstí se toho tolik nebojím, protože většina německých firem to pochopila,« řekl Butek.

Německá obchodní komora v Číně zveřejnila v lednu průzkum podnikatelské důvěry pro rok 2023/24, na který odpovědělo 566 členských firem.

Více než 90 procent společností, jak vyplývá z průzkumu, plánuje pokračovat v etablování se na čínském trhu, více než polovina z nich plánuje v příštích dvou letech zvýšit své investice v Číně a 78 procent očekává v příštích pěti letech trvalý růst ve svém odvětví.

Na snímku z 28. září 2021 je zachycen »Šanghajský expres«, nákladní vlak spojující Šanghaj s Evropou, který odjíždí z východočínské Šanghaje do německého Hamburku. FOTO – Xinhua/Ding Ting

Butek se domnívá, že čínská ekonomika, která již poměrně vyspěla, může být ve střednědobém a dlouhodobém horizontu velmi silná. Pochvaloval si stále se zlepšující podnikatelské prostředí v Číně a uvedl, že mnoho Němců má pocit, že »v Číně je snadné mluvit o spolupráci, o partnerství«.

»Domnívám se, že čínské firmy se za posledních 30 let od německých firem poměrně slušně poučily. Nyní nastal čas, abychom se od čínských společností učili my. Myslím, že jsme skutečně na úrovni, kdy by spolupráce mohla být nyní oboustranná,« řekl.

Poznamenal, že Čína poskytuje velké šance pro budoucí pokrok v oblastech, jako jsou baterie pro elektromobily a autonomní řízení. »Proto do Číny přicházejí také startupy.«

Butek vyjádřil přesvědčení, že bezvízová politika pro některé evropské země, včetně Německa, povzbudí více Němců k cestám do Číny, a tím i k větší obchodní a kulturní výměně.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy