Rakušan je bezskrupulózní lhář! Tvrdá slova, ale i bohaté argumenty volí opozice ohledně migračního paktu

S tvrdou kritikou přichází parlamentní, ale i neparlamentní opozice v souvislosti s projednáváním unijního migračního paktu. SPD míní, že kabinet Petra Fialy (ODS) k němu ostudně mlčí, předseda neparlamentní strany PRO Jindřich Rajchl zase označil ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) za »bezskrupulózního lháře« a statutární místopředsedkyně ČSSD Jana Volfová vyzvala k postavení plotů po vzoru Maďarska a bránění vlastní kultury.

Podle nejsilnějšího parlamentního opozičního hnutí ANO může Rakušan při nadcházejícím posledním formálním jednání o dohodě na radě ministrů EU hlasovat proti přijetí paktu. Opřít se přitom může o postoje dalších zemí visegrádské čtyřky (V4), která sdružuje Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Zástupci hnutí to řekli na dnešní tiskové konferenci před zahájením jednání Poslanecké sněmovny.

»Budeme se ptát, jak je na situaci připravená Česká republika. Má čtyři detenční zařízení pro zhruba tisíc osob,« poznamenala místopředsedkyně dolní komory Klára Dostálová (ANO) k obsahu čtvrteční schůze.

Čtěte také: Migrační pakt rozhodně není výhodný pro ČR, jak se nám vláda snaží namluvit, tvrdí opozice

K jednání o unijním migračním paktu se čeští poslanci sejdou ve čtvrtek dopoledne. Migrační balíček schválili europoslanci minulou středu. Podle Rakušana (STAN) umožní účinnější ochranu vnějších hranic Evropské unie a rychlejší vyhošťování. Žádnou zemi nebude dle jeho slov zavazovat k přijetí migrantů. Podle předsedy ANO Andreje Babiše však pakt problém s migranty neřeší, naopak je do Evropy už dávno pozval. Schválená podoba paktu je podle zákonodárců ANO zradou.

»Zatímco některé země už deklarovaly, že se dohodou řídit nebudou, česká vláda to neudělala,« řekl dnes novinářům šéf SPD Tomio Okamura. Na čtvrteční mimořádné schůzi Sněmovny, které svolalo hnutí ANO, podle něj zazní, že pokud SPD bude ve vládě, dohodu respektovat nebude. Pakt dnes například odmítl i slovenský premiér Robert Fico. »Toto není ta solidarita, o které jsme hovořili, že každá země má mít možnost se sama rozhodnout, jak pomůže,« řekl Fico ke schválené úpravě (více zde). 

S jeho slovy souhlasí i šéf PRO Rajchl. »Tvrzení, které pan Rakušan znovu publikoval na Instagramu, jak je migrační pakt perfektní a že nás nezavazuje někoho přijmout, je lež. Buď ho nečetl, a nebo naprosto bezskrupulózně leže lidem do očí. Buď lže v tom, že to četl, nebo lže o jeho obsahu. Každopádně je to lhář,« uvedl Rajchl s tím, že Česká republika se staví do role eurohujerů, kteří ochotně plní, co Evropská unie nařídí. Západní Evropa už neví, co s problémem migrace, a tak se jej podle Rajchla snaží rozprostřít mezi ostatní státy.

Mohlo by vás zajímat: Už nejde o migrační krizi, ale o nájezd hord

Šéf PRO upozornil, že na základě migračního paktu má být zrychleno řízení o přijetí nebo vyhoštění migrantů, kteří se tím do Evropy dostanou daleko rychleji. Navíc se počítá se vznikem tzv. Vysoké komise pro imigraci, která vypracuje spolu se třetími zeměmi konkrétní plán na rozdělování migrantů. »Budeme se bavit s Egyptem, Tuniskem, Libyí a Sýrií o tom, kolik migrantů sem přijde. Dopředu nám budou říkat, že jich přijde tolik a tolik z každé země. Česká republika se zaváže přijmout 30 tisíc migrantů a poskytnout jim tzv. předochodový balíček, aby byli v třetí zemi připraveni k příchodu. A pak další balíček bude následovat po příchodu, kdy je budeme za naše peníze muset proškolit, vzdělat, dát jim jazykovou výbavu, aby mohli fungovat. Těším se, až se Syřan bude učit česky, rád bych u toho byl,« uvedl Rajchl. »My už je dopředu budeme vychovávat, aby se mohli začlenit do fungování, a přitom Německo neví co s kriminalitou migrantů. Jsou zoufalí z jejího nárůstu. A Švédsko, které bylo až do doby, než se rozhodlo otevřít migrantům, zemí s nejnižší počtem útoků střelou zbraní, je dnes naopak druhou nejhorší,« řekl Rajchl.

Požadované pravidlo 60 procent pro příjem znamená, že budeme muset přijmout 18 tisíc migrantů. »Od toho zbytku se budeme moci vykoupit za 20 tisíc euro za jednoho migranta. To je půl milionu korun, tedy víc si než průměrný občan vydělá za celý rok. Když to rozpočtete s ohledem na to, že člověk dá přibližně 40 procent svých příjmů na daních, musejí lidi na jednoho migranta – a to ještě na jeho odmítnutí, nikoli přijetí – pracovat tři lidi celý rok,« dodal Rajchl.

Čtěte také: ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: A co my?

Jednoznačně proti je také KSČM. »Princip tzv. povinné solidarity, zaváděný Evropskou unií, KSČM jednoznačně odmítá. Podle tohoto principu mají mít všechny členské státy Evropské unie povinnost buďto přijmout část migrantů z těch členských států, které jsou migranty přetížené, nebo těmto státům poskytnout peněžní či jinou materiální a personální podporu. Jako KSČM jsme jasně deklarovali, že česká vláda měla místo akceptování tzv. povinné solidarity vyzvat země Evropské unie, aby přestaly rozvracet arabské a africké státy a nutit tak lidi k odchodu z jejich domovů do Evropy. Tím by totiž udělala v boji s migrací mnohem lepší krok,« uvedl pro iportaL24.cz místopředseda KSČM Milan Krajča, který kandiduje do Evropského parlamentu v koalici STAČILO!.

»Vít Rakušan má dělat učitele občanské výchovy, a ne ministra vnitra,« odmítá migrační pakt i šéf Přísahy Robert Šlachta. Podle něj vláda problematiku migrace nezvládá a je ohrožena bezpečnost České republiky. »Právě bezpečnost je klíčovým bodem koalice Přísahy a Motoristů sobě pro volby do Evropského parlamentu,« uvedl Šlachta. 

A místopředsedkyně ČSSD Volfová zase pro iportaL24.cz upozornila, že před dnešními problémy varovala již dlouho dozadu. »Když jsem před více než 10 lety v burce varovala před migrací a upozorňovala na to, že můžou být kvóty na migranty, protože to tak Evropa bude chtít, tak se mi ti dnešní politici, co hovoří o problémech s migrací, smáli, že jsem blázen. Dokonce o mně lidovci točili i sporty, jaký je nesmysl to, co říkám. Kdyby tehdy místo ideologických řečí začali pracovat, nemuseli jsme dnes s žádnou migrací mít problémy. Nicméně ještě stále je možnost změny. Musíme přestat otvírat náruč migrantům a říci NE. Postavit, tak jako Maďaři, ploty a bránit svoji kulturu. A především nelegální migranty vracet domů, to je stanovisko ČSSD,« dodala Volfová.

(pk)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy