ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Revizionismus v praxi a zpráva o tom, co se dělo 6. května

Nikdy jsem tak úplně za minulého režimu nerozuměl, když tehdejší vláda a tehdejší média označila někoho za revizionistu. V souvislosti s datem konce Druhé světové války a porážky nacismu se mi nakonec i tento, pro mne v minulosti nejasný termín, náležitě osvětlil.

V první řadě, zdá se mi, že se populární moderátoři zvláště na stanici ČRo Dvojka jako čert kříži vyhýbají termínu Dne vítězství (ale i minulý týden Svátku práce) a přejí krásné prožití volných dnů, maximálně nás směřují do Plzně. Takže vlastně celá republika asi nebyla okupována válečným Německem, takže nemusela být od nacistů osvobozena, pouze Plzeňsko a území na západ od demarkační čáry.

Čili ti, kteří se o politiku nezajímají (ale přesto zodpovědně chodí k volbám), získají ten správný pocit, že nás vlastně Rudá armáda (Sovětský svaz, který je zažitým synonymem pro Rusko) neosvobodila. Myslím si, že to je od programátorů našich myslí docela hloupost, protože Československo osvobodil vojenský útvar, který se nazýval ukrajinský front (1. 2. 3. a 4.). Takže tak by to mohla média nazývat, když se vyhýbají tomu, že čtyři pětiny současné ČR osvobodila Rudá armáda. Vyhne se tak takovým absurditám, kterými jsme byli zahlcovány dříve, kdy se ignorovalo, že západ ČSSR osvobodila od nacistického Německa i armáda americká. Zdá se mi, že je zde určitý pokus revidovat výsledky Druhé světové války a porážky nacismu a fašismu.

Právě tak, jak přemýšliví lidé v minulém režimu na protest proti vnucované ideologii a zatajování toho, že nás osvobodili nejenom Sověti, ale i Američané, měli rádi vše americké (i anglické), čili anglosaské, a tento podzemní pramen se vylil z břehů v roce 1968, kdy vznikly country skupiny s názvy Greenhorns, Rangers atd., které se potom po normalizačním tlaku přejmenovaly na Zelenáče, Plavce… Ale tzv. soft power, neboli měkká síla, neustále bublala pod povrchem, kdy se tajně sháněly na burzách desky se vším, co bylo britské či americké. Tato měkká síla má mnohdy větší sílu, než ty nejmodernější zbraňové systémy, a naplno se to projevilo v listopadu 1989, kdy se režim zhroutil jako domek ze zápalek. A nepomohlo tomu jakékoliv zakazování v průběhu let 1969 – 1989.

A nyní se děje něco podobného v obráceném gardu. Podíval jsem se na demonstraci 6. května na Václavském náměstí, když jsem předtím absolvoval přenos z korunovace Karla III na CNN Prima News, zvukově i komentáři daleko lépe pojatou než na naší veřejnoprávní ČT (přepínal jsem), kde se místo komentování přímých událostí nudně vypovídávali různí hosté a historička. Ovšem pouze nový britský velvyslanec řekl velice důležitou věc. Že celá korunovace a její přenos do celého světa je naprosto silná »soft power«, měkká síla. Mimochodem, po demonstraci jsem jej potkal v obchodním centru Chodov na britském dnu, kde jsem s ním prohodil několik slov.

Mimochodem, napadlo vás někoho při sledování korunovace, že Spojenému království vůbec neuškodilo vystoupení z EU?

A tímto můstkem se vracím k demonstraci. I když lidí na Václaváku bylo nepoměrně méně než na akcích Jindřicha Rajchla, atmosféra byla, jak jsem pociťoval, daleko svobodnější. Nikomu nikdo nic nezakazoval včetně jakýchkoliv vlajek. Projevy rozebíraly současnou politickou a ekonomickou situaci (Jiří Paroubek, předseda spolku NESPOKOJENÍ), proti zatahování do válečného dění pak Eva Novotná – Ne základnám, Kateřina Konečná, předsedkyně KSČM. Mimochodem komunisté konečně mohli rozvinout své stranické vlajky a viděl jsem tam i vlajku hnutí Domov, spolupracujícím se spolkem Nespokojení. A když už zmiňuji stranu Domov, tak musím zmínit i Janu Volfovou, předsedkyni České Suverenity, která je hnacím motorem spolku Nespokojení. Sbírala podpisy pod petici. Proč to píšu? I když uznávám nesmírnou pracovitost Jany Volfové, tak mi snad nebude mít za zlé, že se mi velice líbil projev Lubomíra Volného, předsedy Volného bloku, který nepostrádal určitý humor, byl skvěle strukturován a mluvil tzv. z hlavy. Svým způsobem se blížil moderností a razancí Jindřichu Rajchlovi.

Svým vystoupením zaujala i doktorka Vladimíra Vítová, předsedkyně Aliance národních sil, která je zase hnacím motorem nového uskupení stran a hnutí »REBELOVÉ, vystupme z EU a NATO« jediného uskupení, které se nebojí hlásat, že členství v obou organizacích je pro ČR škodlivé. V EU kvůli zelenému šílenství a v NATO, že nás to v současné situaci stojí nekřesťanské peníze (nákup drahých zbraňových systémů, včetně letadel).

A víte, co by mohlo být tou měkkou silou, která by mohla uspět už třeba ve volbách do Evropského parlamentu. Kdyby se tato dvě uskupení (včetně Volného bloku), dala dohromady a dokázala, že se chce spojovat v zájmu občanů této země, na rozdíl od strany PRO (tato strana chce kandidovat všude sama, jak jsem slyšel). Jak to má nyní SPD, nevím. Spolupracují s Trikolorou, ale myslím si, že tzv. malé strany jsou pod rozlišovací schopností Tomia Okamury. Ale vzpomeňme na Svatoplukovy pruty. Když se i malé síly spojí, mohou dosáhnout pozoruhodných výsledků.

Petr Hannig, předseda Rozumných a bývalý prezidentský kandidát

Související články

10 KOMENTÁŘŮ

 1. Starý pan Hannig hodnotí kladně všechny malé strany, které vystoupily na Vrábelově demonstraci. Škoda, že jako předseda “Rozumných” za ně na tribuně taky neřeční, tedy nespojuje vlsteneckou frontu. Že by ho organizátoři nepozvali? To by nebylo rozumné!

 2. Toto mi jako reakci na článek napsala paní, která nemá zkušenosti s přihlašováním se do diskuze, tak to zde za ní zveřejňuji:
  “6.5.1945 fašisté zastřelili mého dědu a kdyby nepřišla Rudá armáda tak by byla vypálená další vesnice,jak hrozili Němci.Zastřelen byl když hlídal s dalšími spluobcany vesnici.Mně bylo 7 měsíců.7.5.Němci postřelili mého otce.Nebýt prichdu R.a. nežili bychom možná.Děda ma na místě pomník.Tato tragická událost změnila život mým rodičům a matcinym pěti s ourozencum.A ja se dnes dozivam překrucování dějin a plivani po našich osvoboditelich.Je to velmi bolestné.Útěchou je mi,ze vím o několika místech,kde se nezapomene dát kytici k pomnikum padlých osvoboditelu.Děkuji Vám za Vše články,čekám na ně.A přeji hodně zdraví!Nováková J”

 3. Americký režim proti nám v letech 1948 až 1989 vedl válku, byť “jen” studenou, uvalil na nás obchodní embargo. Způsobil nám tím obrovské škody. To je snad dostatečný důvod, aby nebyly zbytečně zdůrazňovány zásluhy USA během druhé světové války. Stejně tehdy měly Spojené státy, v porovnání s následujícími válečnými štváči, úplně jiného prezidenta, F. D. Roosevelta, skutečného demokrata a antifašistu.
  Přesto se o roli USA za války běžně mluvilo a učilo ve školách. To spíš na Západě byla historie přepisována. Však to teď zažíváme na vlastní kůži.

  • Pamatuji si, že se skutečně každý rok hovořilo i ve zprávách za minulého režimu, že americký velvyslanec položil květiny u pomníku osvobození v obci Koloveč na Domažlicku.

 4. Pane Hannigu, jsem rád, že s respektem kvitujete dnešní svobodu vyslovovat svůj názor, svolávat demonstrace, mávat na nich libovolnými vlajkami, nadávat i nevybíravě na demokraticky zvolené zástupce. Byly doby, kdy to možné nebylo.

  • Brázda, žvanit si co chceš, mávat fanglemi, svolávat bezzubé demonstrace, to je to, co dnešní buržoazie dovolí. Kdyby lidé přiostřili a opravdu se chtěli chopit řešení svých problémů tvrdě, buržoazie by ihned vytáhla pendreky nebo ještě něco tvrdšího; pak bych tě chtěl vidět Brázda jak tomu tleskáš, jako správný režimní fámulus.

  • Právě že fialový režim svobodu slova omezuje, takže se nikdo na těch demonstracích ani jinde neodvažuje vyslovit pravdu, i když ji všichni znají.
   Pokud vím, tak např. sovětské i rudé vlajky jsou zakázány, tak jakápak svoboda?
   Fialový režim kolaboruje s kyjevskou diktaturou, která se k moci dostala krvavým pučem (placeným z ciziny) proti demokraticky zvolené vládě. Kyjevská diktatura pošlapává lidská práva zcela brutálně, zlikvidovala jakoukoliv opozici, umlčela jakýkoliv nesouhlas. Považuje tedy fialový režim podobný postup za možný i v této zemi?

   • Jsou demonstrace a demonstrace. Na demonstraci organizovanou stranou PRO a J.Rajchlem skutečně tak Rajchl skutečně zakázal jakékoliv jiné vlajky než české a strany PRO.
    Ovšem na demonstraci, co 6.5. pořádal L. Vrábel, byly všechny možné vlajky. Diskuzní příspěvky byly velice odvážné.

  • To máte skutečně pravdu. Ovšem ve srovnání s devadesátými lety skutečně nyní pociťuji určitou absenci pocitu, že se mohu svobodně vyjádřit k čemukoliv. Zase se u mě zapnula žárovička autocenzury, nakonec patrná i v tomto článku a nebudu Vám napovídat kde.

   • Tato replika je na komentář Karla Brázdy: To máte skutečně pravdu. Ovšem ve srovnání s devadesátými lety skutečně nyní pociťuji určitou absenci pocitu, že se mohu svobodně vyjádřit k čemukoliv. Zase se u mě zapnula žárovička autocenzury, nakonec patrná i v tomto článku a nebudu Vám napovídat kde.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy