Rusko a Čína prohlubují spolupráci. Diplomaté se dohodli na »dvojí protiakci« vůči Západu

Rusko a Čína se dohodly na zahájení dialogu o euroasijské bezpečnosti za účasti podobně smýšlejících států a na zavedení »dvojí protiakce« vůči »dvojímu odstrašení« ze strany Západu. Oznámil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci po jednání se svým čínským protějškem Wang I v Pekingu.

Podle prohlášení ministrů budou Moskva a Peking »stát zády k sobě, bok po boku proti pokusům zpomalit objektivní běh dějin« a hledat způsoby řešení situace na Ukrajině s ohledem na zájmy Ruska. Podle Lavrova se ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching plánují v roce 2024 setkat nejméně dvakrát. »Plánují se setkat u příležitosti summitů Šanghajské organizace pro spolupráci a BRICS v červnu, resp. říjnu 2024,« uvedl Lavrov. »Určitě budou i další příležitosti k udržování pravidelného politického dialogu,« dodal.

Podle ruského ministra zahraničí je diplomacie lídrů »ústředním bodem rusko-čínského komplexního partnerství a strategické interakce« a především díky ní se vztahy mezi Moskvou a Pekingem »dostaly na nebývale vysokou úroveň«.

»Současných dobrých vztahů mezi Čínou a Ruskem bylo dosaženo s velkými obtížemi a zaslouží si, aby si jich obě strany vážily a udržovaly je,« řekl Wang I. Ujistil, že ČLR bude »rozhodně podporovat stabilní rozvoj a obrodu Ruska pod vedením prezidenta Putina«.

Moskva a Peking se pak také dohodly na zahájení dialogu o bezpečnosti v Eurasii »za účasti podobně smýšlejících států«, uvedl Lavrov.

Oba ministři odsoudili pokusy Západu »rozbít zavedenou bezpečnostní architekturu« v asijsko-pacifickém regionu. »NATO by nemělo natahovat ruce k našemu společnému domovu. Jakákoli slova a činy, které rozdělují a podporují konfrontaci, nejsou v asijsko-pacifickém regionu vítány, nemají budoucnost,« zdůraznil Wang I.

Čínský ministr podle Lavrova »vymyslel formulaci ‚dvojí protiakce proti dvojímu odstrašení‘ ze strany Západu«. Vysvětlil, že Moskva a Peking budou společně »čelit pokusům o zpomalení formování multipolárního světa, o zpomalení dlouho odkládaných procesů demokratizace a spravedlnosti, které se snaží zpomalit Spojené státy a jejich spojenci ve snaze udržet si své nespravedlivé postavení v mezinárodním systému«.

Rusko a Čína budou vystupovat proti »hegemonii a mocenské politice«, budou podporovat »všeobecnou ekonomickou globalizaci a vystupovat proti jednostranným sankcím, které podkopávají světový řád a jsou v rozporu s trendem globálního rozvoje«, ujistil Wang I.

Rusko a Čína podle Lavrova potvrdily marnost jakýchkoli mezinárodních akcí, které ignorují postoj Moskvy a prosazují »naprosto prázdnou, ultimativní tzv. mírovou formuli ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, a tedy zcela odtrženou od jakékoli reality«.

Ruský ministr zahraničí poděkoval Pekingu za jeho objektivní a vyvážený postoj k Ukrajině a poznamenal, že »známých 12 bodů, které Čína předložila v loňském roce«, vyžaduje zohlednění »základních příčin tohoto konfliktu« a snahu o jejich odstranění, »především v kontextu zajištění rovné, nedělitelné bezpečnosti ve světě jako celku«.

Peking podle Wanga I podporuje svolání mezinárodní konference, s níž by souhlasilo jak Rusko, tak Ukrajina, za rovné účasti všech stran a spravedlivého projednání všech mírových plánů.

Jednání Rusko-Čína v bodech:

  • Podle obou vrcholných diplomatů Moskva a Peking spojí své síly, aby čelily pokusům o zpomalení přirozeného běhu dějin, a zároveň budou hledat způsob, jak vyřešit ukrajinskou krizi s ohledem na zájmy Ruska.

  • Putin a Si se mají setkat na okraj červnového summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) a říjnového summitu BRICS.

  • Podle Lavrova jsou vztahy mezi Moskvou a Pekingem díky diplomacii obou lídrů tak dobré jako nikdy předtím.

  • Putinovo znovuzvolení ruským prezidentem »poskytlo další záruky pokračování na cestě k jejich dalšímu posílení«, uvedl ruský ministr zahraničí.

  • »Současné dobré vztahy mezi Čínou a Ruskem byly těžce vydobyty a obě země by si jich měly vážit a pečovat o ně,« řekl Wang.

  • Moskva a Peking se dohodly, že se budou zabývat euroasijskou bezpečností »za účasti spojenců«, uvedl Lavrov.

  • Oba diplomaté odsoudili pokusy Západu »zničit stávající bezpečnostní architekturu« v asijsko-pacifickém regionu.

  • Moskva a Peking budou společně »čelit pokusům o zbrzdění úsilí o vybudování multipolárního světového řádu nebo dlouho odkládaných procesů nastolení demokratizace a spravedlnosti«.

  • Rusko a Čína »se postaví proti hegemonii a politice síly« a sjednotí se proti jednostranným sankcím, které »podkopávají globální světový řád a jsou v rozporu s trendem globálního rozvoje«, uvedl Wang.

  • Rusko a Čína se shodly na tom, že jakákoli jednání o Ukrajině, která ignorují postoj Moskvy.

  • Peking vyzývá ke svolání mezinárodní konference, »s níž by souhlasilo jak Rusko, tak Ukrajina, za rovnoprávné účasti«.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy