Meziroční růst spotřebitelských cen u nás v dubnu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu klesl z březnových 2,7 procenta na 1,8 %. Meziměsíčně se pak ceny snížily o 0,1 %. Nutno ale připomenout, že srovnávací základna byla hodně vysoká. Loni v dubnu se sice ceny zvýšily meziročně »pouze« o 2,9 %, avšak v dubnu 2023 vzrostly o 12,7 % a už v dubnu 2022 dokonce o 14,2 %! Navíc zejména v případě základních životních potřeb, jako jsou bydlení a potraviny, je dlouhodobě růst cen ještě mnohem vyšší. Spolu s mnohem pomalejším růstem příjmů většiny obyvatel nám tak vláda Fialova kabinetu »zajistila« kromě pověsti největších podporovatelů války i výrazné snížení životní úrovně.
Zpomalení meziročního růstu cen bylo v dubnu podle Pavly Šedivé, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ, ovlivněno jak loňskou vyšší srovnávací základnou, tak pokračujícím poklesem cen pohonných hmot.
Zvolnění meziročního cenového růstu se týkalo především oddílu potravin a nealkoholických nápoje a oddílu alkoholických nápojů a tabáku. V těchto případech sehrál roli výraznější meziměsíční růst jejich cen v dubnu loňského roku, upozornili statistici. Maso v dubnu zdražilo meziročně »jen« o 1,4 % (v březnu růst ceny o 3,7 %), vejce o 37,1 % (v březnu +46 %), ostatní jedlé oleje o 5,3 % (v březnu +16,1 %), čokoláda a čokoládové výrobky o 17,8 % (v březnu +33,9 %). Mouka zlevnila o 14,2 % (v březnu o 2,1 %) a cukr o 32,4 % (v březnu o 22,7 %). Ceny lihovin se meziročně snížily o 2,4 % (v březnu vzrostly o 3,5 %), vína o devět procent (v březnu +1,1 %) a piva o 1,7 % (v březnu +1,3 %).
Dál výrazně rostou ceny služeb
Ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly ovšem i v dubnu největším tahounem růstu inflace. Například máslo podražilo o 28,8 %, káva o 20,4 % a kakao o 18,9 %.
Další v pořadí negativního vlivu byly ceny v oddíle bydlení. Nájemné z bytu stouplo meziročně o 5,9 %, vodné o 4,2 %, stočné o 3,7 %, teplo a teplá voda zdražily o 4,9 % a výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu o 3,4 %. Z vysokých hodnot naopak klesly ceny elektřiny (o 4,7 %) a zemního plynu (o 8,9 %).
Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) vzrostly v dubnu o 4,1 % (v březnu o 3,6 %), a to zejména v důsledku zdražování nových nemovitostí a také růstu cen stavebních prací.
Stravovací služby zdražily o 4,7 % a ubytovací služby dokonce o 8,2 %. Naopak ceny pohonných hmot a olejů klesly meziročně o 13,4 %.
Úhrnem se ceny zboží v dubnu zvýšily meziročně o 0,2 % a ceny služeb vzrostly o 4,7 %.
Neslavné prvenství mezi nejbližšími sousedy
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v dubnu 2,5 % (v březnu 2,6 %).
Index vývoje cen k průměru roku 2015 dosáhl v dubnu 154,2 % (v březnu 154,4 %), což znamená, že spotřební zboží a služby u nás od té doby zdražily víc než o polovinu.

Stále se, jak ukazuje graf, nic nemění na tom, že Česko v růstu spotřebitelských cen dlouhodobě výrazně převyšuje průměr Evropské unie a trvale »vítězí« i nad svými nejbližšími sousedy.
Ivan Cinka
))) Chceš si najít ženu na jednu noc? Pojď na — https://ok.me/x9LK1