SANEP: Volby by vyhrálo ANO, Piráti přeskočili ODS a Rajchlovo PRO má 6,1 %

V druhé polovině května by volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo hnutí ANO, druzí by skončili Piráti. To je závěr aktuálního měření společnosti SANEP. Nejsilnější opoziční subjekt by zvítězil se ziskem 32,1 procentního bodu, což je sice o 0,5 % méně než v dubnu, ale i tak si hnutí expremiéra Andreje Babiše udržuje obří náskok.

Na druhém místě by nyní skončili Piráti se ziskem 11,1 %, čímž si tato strana oproti minulému měsíci polepšila o 0,4 procentního bodu a přeskočila nejsilnější vládní stranu ODS. Občanští demokraté by obsadili třetí příčku se ziskem 10,4 %, přičemž si oproti květnu pohoršili o necelé dva procentní body.

»Nárůst preferencí v minulém měsíci, za kterým mohla být premiérova návštěva USA a přijetí u amerického prezidenta Joea Bidena v Bílém domě či jeho znovuzvolení do funkce předsedy občanských demokratů, se však v tomto měsíci nepotvrdil. Naopak se ukazuje, že se ODS se po jednom výkyvu preferencí opět vrací na dlouhodobý sestupný trend voličské přízně,« uvedl SANEP.

Pomyslnou »bramborovou« příčku v průzkumu bere hnutí SPD (10,1 %), pátí jsou Starostové (dříve STAN) – svůj hlas by jim podle agentury svěřilo 6,5 % voličů.

Jako poslední by se do Poslanecké sněmovny dostala strana PRO v čele s předsedou, advokátem Jindřichem Rajchlem, se ziskem 6,1 procentního bodu. »Poprvé v průzkumech přes 6 %! Realita se uvidí až u voleb, ale jedno je jisté – v posledních měsících evidentně rosteme!« napsal na sociální síti Rajchl.

Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Sněmovny nedostal. Před jejími branami by se v druhé polovině května ocitli Svobodní se ziskem 4 %, TOP 09 (3,9 %), hnutí Přísaha (3,8 %), SOCDEM (3,7 %), KSČM (3,3 %) a KDU-ČSL se ziskem 2,2 %.

(pk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy