Sázíte rádi? Mějte ale na paměti deset zásad zodpovědného hráče!

Kdo by neměl rád drobný hazard? Ale i od nejelementárnějšího sázení se dá přejít k závislosti, která stojí spousty peněz a vede až k exekucím či zabavení majetku. A možná i k něčemu horšímu! I proto sázkové kanceláře, v čele s Fortunou, připravily projekt Zodpovědné hraní. Jak se vlastně vyvarovat závislostem? Tady je Desatero zodpovědného hráče.

1.) Vždy měj na paměti, že sázení a hraní je pouze zábava, nikdy se nejedná o zdroj výdělku. Ano, je to tak. Pokud se rozhodnete, že hraním vyděláte statisíce a miliony, většinou dosáhnete pravého opaku. Když něco moc chci, většinou to nevyjde. Tak to platí v životě – a v hraní dvojnásob…

2.) Předem si stanov maximální výšku sázek a definuj, kterou část svých financí na sázky používáš. Pokud má člověk spoustu zbytečných peněz, je asi jedno, jestli je utratí za holky nebo za vdolky – obrazně řečeno. Ale v momentě, kdy na hru padají rodinné finance, včetně třeba hypotéky, spoření či pojištění, je něco špatně a bude třeba říci STOP!

3.) Předem si stanov maximální částku, kterou jsi ochoten prohrát a tu dodržuj, resp. nikdy nepřekračuj. Tohle souvisí s bodem číslo 2. Asi by bylo špatně, kdyby vaše rodina neměla co na sebe a dětem chybělo na pomůcky do školy, ale vy byste sázeli a sázeli – jako o život.

4.) Hraj pouze za své peníze, na hru si nikdy nepůjčuj. Jinak by to bylo vytloukání klínu klínem. Půjčím si, prohraju. Věřím, že příště se to zlomí. Jak na to? Půjčím si znovu. A dluhy narůstají a narůstají. Půjčky občas pomohou – ne však při hře.

5.) Využívej nástroje provozovatelů na možnost nastavení všech finančních limitů a limitů času stráveného na hře. Dobrá rada nad zlato, říká známé rčení. A my jsme se tomuto tématu věnovali zde.

6.) Hraj pouze v dobrém stavu mysli, bez požití alkoholu či drog nebo jiných omamných látek. A jen pokud nejsi v depresi či nemáš osobní problémy. Když se člověk napije, ztrácí zábrany. Možná je to dobré pro svádění opačného pohlaví, ale určitě ne pro hospodaření s penězi, ať už za jakýmkoli účelem. Včetně hraní. S chladnou hlavou bychom některé věci neudělali – to je fakt. A po vystřízlivění se člověk leckdy diví, co udělal. Tak pozor na dvojnásobnou kocovinu!

7.) Sázej a hraj pouze tam, kde se hraje legálně a podle korektních pravidel. A ještě něco – s pravidly dané hry se vždy seznamte dříve, než začnete hrát. O tom je koneckonců i sport jako takový…

8.) Při hře si vždy dělej pravidelné přestávky. I ve fotbale, hokeji nebo basketu si dopřávají mužstva pravidelné pauzy. Je to dáno tím, aby si odpočinuli, a pak jim vše půjde lépe od ruky (nebo od nohy). Proč by tomu mělo být jinak i u dalších činností, včetně sázení!?

9.) Nikdy nezkoušej zvrátit své prohry. Prohru člověk musí uznat a se střízlivou myslí ji rozebrat. Ne hned pokoušet štěstěnu znovu. Platí to, co již bylo uvedeno. Čím víc člověk chce, tím méně to jde.

10.) Pravidelně si kontroluj své chování při hře. A svůj volný čas naplň i jinou zábavou. Pokud má člověk v životě jen jeden koníček, je to důkaz jednotvárnosti a stereotypu. A nese to s sebou i větší riziko závislosti. Takže pozor – najděte si vedle hraní čas i na sport, kutilství, cestování či – a to je to nejdůležitější – rodinu a přátele. Tím nebude tolik času na přemýšlení o tom, kolik a kam vložit peněz. A paradoxně – se zvyšuje šance pro výhry. A kdo by nechtěl vyhrávat…? Postavit na tom ale celý svůj život, to je špatně…

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy