Home Zahraničí Británie vyplatila vojákům 200 milionů dolarů jako odškodné za zranění nohou

Británie vyplatila vojákům 200 milionů dolarů jako odškodné za zranění nohou

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Britské ministerstvo obrany vyplatilo vojákům více než 200 milionů dolarů jako odškodné za zranění nohou způsobená dlouhodobým vystavením chladu a vlhku během nucené imobility (»zákopová noha«). Informoval o tom deník The Daily Mail.

Podle něj byly tyto platby vyplaceny v rámci hromadných žalob podaných u britských soudů v letech 2012 až 2023. Žalobci tvrdili, že kvůli nedbalosti MO nebyli řádně vyškoleni v péči o nohy v chladném počasí. Podle tvrzení poškozených byla jejich armádní kariéra po takovém onemocnění, typu omrzlin, fakticky ukončena.

Plukovník Phil Ingram, bývalý důstojník armádní zpravodajské služby, označil tyto platby za »obrovské plýtvání penězi daňových poplatníků« v důsledku toho, že velení armády nepřijalo odpovídající opatření. Mluvčí ministerstva obrany však uvedl, že vedení armády je »odhodláno zajistit, aby vojáci byli řádně vycvičeni a vybaveni tak, aby se minimalizovalo riziko zranění«. »V případě nemocí a zranění utrpěných ve službě však bývalí a sloužící vojáci dostávají odškodnění, na které mají nárok,« dodal.

Podle publikace však ne všichni, kteří podali žádost, platby obdrželi. Například jeden bývalý voják musel zaplatit asi 90 000 dolarů na pokrytí právních výdajů MO. Tvrdil, že je velmi citlivý na chlad, a uvedl, že nízké teploty ovlivnily jeho ruce a nohy, takže nemohl chodit bez pomoci. Vyšetřovatelům obhajoby se však v září 2021 podařilo tajně natočit jeho chůzi bez berlí, holí a jakýchkoli podpůrných prostředků.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here