Sedm kulí jako v O2 areně: neuvěřitelní Češi se utrhli ze řetězu a rozstříleli hvězdné Švédsko 7:3. Finále je tu!

Neuvěřitelné! Úchvatné! Dokonalé! Precizní! Člověk by mohl i nadále pokračovat v superlativech. A možná, že všechny ty přívlastky jsou ještě hrubě nedostatečné pro to, co národní tým dnes v semifinále mistrovství světa proti Švédům dokázal! Hvězdami nabitý celek ze severu skončil v O2 areně na kolenou po největší porážce za pět let. Svěřenci trenéra Radima Rulíka vyhráli vysoko 7:3 a zítra od 20.20 si zahrají vysněné finále proti Švýcarsku, které večer překvapivě zdolalo Kanadu 3:2 po samosttných nájezdech.

Češi se utkají na domácí půdě o zlato po dlouhých 39 letech. Tehdy zdolali Kanadu i díky hattricku Jiřího Šejby. Jak to bude zítra proti Švýcarům, kteří opakování duelu proti Javorovým listům nedopustili? Národ bude na nohou, a to i na náměstích po celé republice. Asi největší srocení národa se čeká na Staroměstském náměstí v Praze, kam by se mohli volně přesunout fanoušci Sparty z oslav fotbalového titulu na Letenské pláni. Snad se dočkáme pozdě večer podobné euforie jako dnes. Byla to pecka!

Čtvrtfinálové duely Čechů a Švédů letos nabídly gólově dietní podívanou. Dva góly po 60 minutách v severském derby s Finskem, jeden jediný při naší výhře nad USA. A semifinále? Už po první části se vlnila síť časteji! Co po první části! Dokonce po její první polovině!

Jako když si po veganském předkrmu objednáte kachnu s knedlíkem a zapijete to tuplovaným pivem. Na časomíře svítilo 09:37, když Češi vyrovnali na 2:2. Vyprodaná O2 arena si to najednou užívala se vším všudy.

Považte, že Švédové dosud na turnaji v první třetině nedostali ani gól. Až do dneška. A považte, že ještě ani jednou na letošním MS neprohrávali. To už bychom ale přeskakovali do druhé části hry.

Takže zpět ke gólostroji z počátku utkání. Češi hráli již od čtvrté vteřiny přesilovku, ale nevyužili ji a pak přišel žlutomodrý trest v čase 03:39. Na vině byla zbytečná ztráta Pavla Zachy v levém rohu obranného pásma, kde se puku zmocnil Marcus Johansson a střelou na bližší tyč otevřel účet utkání.

Hvězdami nabitý sok ale rozhodně nebyl bezchybný. Ani zdaleka. V 8. minutě dělovku skvěle hrajícího Martina Nečase vyrazil švédský gólman Gustavsson před sebe, kde ho žabičkou usměrnil do sítě Dominik Kubalík.

Po euforii přišla studená sprcha za 20 vteřin, kdy Marcus Pettersson nahazoval kotouč před Dostálovu branku, kde si ho nešťastně srazil do vlastní sítě Jakub Krejčík a tým Tre kronor znovu vedl.

Jenže v oné zmiňované desáté minutě domácí znovu vyrovnali, kdy po další výborné akci Nečase vyrovnával David Kämpf. »Čekal jsem jejich rychlý nástup. Mají spoustu hráčů z NHL, kluci podali fantastický výkon a klíčové bylo, že jsme udrželi stav 2:2 po první třetině. Máme obrovskou sílu a mentalitu, jsem na tým neuvěřitelně pyšný,« hodnotil brankář Ondřej Dostál.

Češi s favoritem skutečně drželi krok a hráli skvěle – takový byl rezultát první třetiny. A to ještě nikdo netušil, co spustí národní tým v prostřední části hry. Co na tom, že k vítězné brance Ondřeje Kašeho z počátku 27. minuty předcházelo štěstí jak ze Sportky, když se puk odrazil před hostující svatyni od brusle rozhodčího. Štěstěna přece přeje připraveným, a jestli soupeř na něco připravený nebyl, tak na lavinu, která se od té doby na jeho bedra řítila. Za necelé tři minuty to totiž bylo 5:2, když se do černého trefili Martin Nečas a znovu Dominik Kubalík.

»Byl tam šťastný odraz od rozhodčího, což měli Švédové v hlavách. Pak dostali další dva rychlé góly a zlomilo je to,« popsal Kaše. »Pocity jsou úžasné, dali jsme gól a pak se všechno odráželo k nám. Užívám si to,« připojil Kubalík při hodnocení práce celého druhého útoku.

Halou znělo populární »Né, pětku né« Josefa Melena a nejlepší gólman dosavadního průběhu šampionátu Gustavsson přepustil prostor svému náhradníku Arsonovi. Ale copak pětka! Nakonec z toho byla sedmička, a to navzdory tomu, že rozhodčí příliš našemu týmu nepřáli a vylučovali i v momentě, kdy rozhodně neměli. Z jedné takové přesilovky ještě Eriksson Ek v závěru druhé třetiny snížil na 3:5, ovšem navzdory střelecké převaze Tre kronor přibyly ve třetí třetině ještě dva fíky v jejich síti. Obě dal ze sólového úniku naprosto stejnou kličkou Lukáš Sedlák. Ten si užil v závěru i kšiltovky na ledě, když se při power play Švédů trefil do prázdné branky, jenže sudí nakonec po zhlédnutí videa branku odvolali pro ofsajd. Nikomu to však příliš nevadilo a i Sedlák se smál od ucha k uchu.

Nejlepší bodovou bilanci má dnes Nečas, který si připsal čtyři body. »O tomhle jsem snil od malička. Tohle je sen každého kluka. Hlavně před tak skvělým publikem. Říkávám, že svůj nejlepší hokej hraju, když se tím bavím, a tady se tím bavím. Je tu skvělá parta a fantastické publikum,« prozradil Nečas.

A nejde jen o atmosféru, ale i o konkrétní čísla. Dnešní duel sledovalo 17 413 diváků a již s předstihem byl překonán návštěvnický rekord z minulého šampionátu v České republice v roce 2015 (741 690 diváků). Po duelu Švýcarů s Kanadou se číslo zastavilo na počtu 765 385.

Vrchol celých 17 dní ale přijde až v neděli. Nejprve se o bronz utkají Švédové s Kanadou a pak se půjde na samotný vrchol mistrovství. Češi se se Švýcary utkají ve finále poprvé v historii, tým ze země Helvétského kříže si zahraje teprve třetí duel o titul ve svých hokejových dějinách. Chybí mu však zlato, a celý pořadatelský národ doufá, že tomu tak bude i zítra těsně před půlnocí…

* * *

Semifinále (Praha):

Česko – Švédsko 7:3 (2:2, 3:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 8. D. Kubalík (Nečas, Kundrátek), 10. Kämpf (Nečas), 27. O. Kaše (L. Sedlák), 27. Nečas (D. Kubalík, Kämpf), 30. D. Kubalík (Kempný, Nečas), 46. L. Sedlák (O. Kaše), 54. L. Sedlák – 4. M. Johansson, 9. Pettersson (Kempe, Eriksson Ek), 36. Eriksson Ek (Raymond, Dahlin). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Vikman (Fin.) – K. Briganti, N. Briganti (oba USA). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 17 413 (vyprodáno).

Česko: Dostál – Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček – Pastrňák, Zacha, Palát – Nečas, Kämpf, D. Kubalík – O. Kaše, L. Sedlák, Červenka – M. Stránský, Tomášek, O. Beránek. Trenér: Rulík.

Švédsko: Gustavsson (30. Ersson) – Heed, Hedman, Karlsson, Pettersson, Brodin, Dahlin – Kempe, Eriksson Ek, M. Johansson – Burakovsky, Holmberg, Raymond – Zetterlund, Lundeström, Olofsson – Frödén, L. Johansson, Grundström. Trenér: Hallam.

Kanada – Švýcarsko 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 35. B. Tanev (Zellweger, Dubois), 58. Tavares (Bedard, Power) – 16. Fiala (Loeffel, Andrighetto), 18. Niederreiter (Josi, Fiala), rozhodující sam. nájezd Andrighetto. Proměněné nájezdy: Bedard – Fiala, Andrighetto. Neproměněné nájezdy: Dubois, Severson, Power, Cozens – Senteler, Loeffel. Rozhodčí: Hribik (ČR), M. Holm – Lundgren (oba Švéd.), Špůr (ČR). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. Diváci: 11 159.