Senát vrátil novelu zákoníku práce poslancům, chce v ní provést změny

Novelou zákoníku práce, která zavádí mimo jiné přesnější vymezení práce na dohody, nebo umožňuje až do konce roku 2028 dobrovolnou práci přesčas ve zdravotnictví, se budou muset opět zabývat poslanci. Senát jim dnes předlohu vrátil. Navrhl v ní pružnější pravidla pro dohody o provedení práce. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) senátní úpravy odmítl. Věří, že stejně bude postupovat i Sněmovna.

Senátoři se o novele přeli více než tři hodiny. Nakonec se shodli na návrhu, který zavádí pružnější pravidla pro dohody o provedení práce. Platit by měla nikoli od letošního září, jak žádá vláda, ale až od příštího roku, a to navzdory sankcím Evropské unie. Novelu s příslušnými úpravami vrátili do Sněmovny.

»To se občas stává,« řekl ministr Jurečka novinářům po hlasování. Se senátními úpravami nesouhlasí. Česko si podle něj kvůli sankcím ze strany EU nemůže nyní dovolit rozvolnění podmínek pro práci na dohody, jak to navrhují senátoři. Ministr odmítl i návrh na odklad změn až na začátek příštího roku.

»Jsme v situaci, kdy nemůžeme jít dál, nemůžeme to rozvolnit. Nejsme schopni už dále ten systém upravit,« řekl Jurečka. Připomenul, že novela měla do českého právního řádu převést unijní směrnice o předvídatelných pracovních podmínkách a o sladění práce a rodiny už na začátku loňského srpna. Bez urychleného přijetí bude podle ministra od letošního září Česko muset »reálně platit« sankce v řádu desítek milionů korun, které mu vyměřila Evropská komise. Jurečka věří, že Sněmovna Senát přehlasuje a schválí návrh v původní verzi.

Novela má přinést přesnější vymezení práce na dohodu, která tak má být předvídatelnější. Zaměstnavatelé budou moci dávat paušální náhradu nákladů lidem, kteří pracují z domova. Na kratší úvazky nebo na práci na dálku získají nárok rodiče s dětmi do devíti let věku. »Cílem je vytvářet podmínky pro sladění rodinného a pracovního života,« řekl Jurečka.

Senátoři navrhli kvůli sezonním pracím zpružnit práci na dohodu tak, aby ji zaměstnavatel nemusel zadávat striktně nejméně tři dny předem.

Většina nemocnic právní úpravu přesčasů porušuje

Senát v novele ponechal beze změn obnovení možnosti dobrovolné práce přesčas ve zdravotnictví, která má řešit nedostatek lékařů hlavně v menších zdravotnických zařízeních. Možnost má platit od ledna příštího roku do konce roku 2028.

Bez dohody se zaměstnancem může zaměstnavatel nařídit 150 hodin přesčasů ročně, další přesčasy nad tento rámec jsou dobrovolné. Podle České lékařské komory ale lékaři pracují přesčas víc. Zákoník stanoví 35 hodin práce týdně, podle ČLK už nyní průměrná délka směny trvá 26 hodin a lékaři pracují průměrně 77 hodin týdně. Až 97 procent nemocnic současnou právní úpravu přesčasů danou zákoníkem práce porušuje.

Novela vychází ze dvou unijních směrnic – o předvídatelných pracovních podmínkách a o sladění práce a rodiny. Česko je mělo převést do právního řádu už na začátku loňského srpna. Evropská komise kvůli tomu za každou směrnici v dubnu stanovila sankce 45 milionů korun, které Česko reálně bez včasného přijetí novely začne platit od září. Kabinet kvůli tomu navrhl účinnost příslušných pasáží novely od září.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy