Javorové listy zlaté, Lotyši slaví historický bronz!

AKTUALIZOVÁNO

Mistrovství světa v ledním hokeji skončilo. Zlaté medaile berou Kanaďané, kteří porazili v dnešním finále v Tampere 5:2 jedno z překvapení turnaje Německo. Zatímco pro naše západní sousedy nemá letošní pohádka dobrý konec, ačkoli i medaile po neuvěřitelných 70 letech se cení, jiná popelka dnes slaví. Lotyši, kteří spolupořádali letošní turnaj, mají historický bronz!

První medaili na velké akci však vybojovali v Tampere, když v utkání o třetí místo převapivě zdolali Spojené státy americké 4:3 v prodloužení. Lotyšským národním hrdinou je po dnešku obránce Kristians Rubins, autor dvou klíčových branek.

Běžela 55. minuta, když na ukazateli skóre svítilo skóre 3:2 pro favorizované Američany. Kdo se stane spasitelem? Ano, hádáte správně, Rubins. Ten nic s pukem nevymýšlel a ranou švihem od modré vyrovnal. A tím zdaleka neřekl poslední slovo. Po 82 sekundách nastavení se totiž znovu opřel do kotouče, tentokát trochu blíže k brance a trefil se přesně pod horní tyč. V Tampere propukla pravá a nefalšovaná lotyšská radost, zatímco Američani znovu duel o bronz nezvládli. Loni na stejném místě prohráli s českým výběrem 4:8.

Češi sice letos vypadli již ve čtvrtfinále, a právě v duelu s reprezentací USA, ovšem hřát naše fanoušky může alespoň částečně fakt, že Lotyšům pomohlo k bronzu osm hráčů, kteří strávili uplynulou sezonu v naší extralize. I díky nim si pobaltská země vylepšila své maximum z MS, kterým dosud byly sedmé příčky z let 1997, 2004 a 2009. A hřeje ji, že v uplynulých čtrnáti dnech dokázala zdolat nejen Američany, ale i český výběr, Švýcary či Švédy. »Jsme země, která hokej miluje. A jsem rád, že za ni hraju. Jsem moc pyšný,« uvedl šťastný útočník Martinš Dzierkals.

Zatímco Lotyši slaví historicky první cenný kov vůbec, Kanaďané si dnes pověsili na krk rekordní 28. zlaté medaile. V historickém pořadí se tak odpoutali od 27násobných mistrů světa Rusů, kteří zdědili nástupnictví po Sovětském svazu. Rusko však již na druhém MS po sobě startovat nemohlo…

Dnešní finálové utkání však nebylo zdaleka tak jednoznačné, jak napovídá konečný výsledek. Javorové listy totiž inkasovaly jako první a ještě v 38. minutě prohrávaly 2:1. Obrat ale řídil útočník Samuel Blais, jenž si zároveň v čase 44:51 připsal vítězný gól. Na něj pak v závěrečné části hry navázali kapitán Tyler Toffoli a při power play Němců Scott Laughton. Hráci z kolébky hokeje tak dorazí v příštím roce do Prahy a Ostravy v roli obhájců trofeje.

* * *

Finále: Kanada – Německo 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 11. Blais (Krebs, Neighbours), 38. Crouse (Krebs, Weegar), 45. Blais (Glass), 52. Toffoli, 59. Laughton (J. Quinn, Crouse) – 8. Peterka (Seider, M. Müller), 34. Fischbuch (Kastner, Seider). Rozhodčí: Björk (Švéd.), MacFarlane – Briganti (oba USA), Hynek (ČR). Vyloučení: 2:1. Využití: 1:0. Diváci: 10.470.

O 3. místo: USA – Lotyšsko 3:4 v prodl. (2:2, 0:0, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 10. Grimaldi (Perunovich, Bjork), 20. Grimaldi (Perunovich, Coronato), 47. Coronato (Samberg, O’Connor) – 8. Roberts Bukarts (Rihards Bukarts, M. Dzierkals), 17. Jaks (Rihards Bukarts), 55. Rubins (Ločmelis, Rihards Bukarts), 62. Rubins (Daugavinš, Jaks). Rozhodčí: Hribik (ČR), Sewell (Brit.) – Hautamäki (Fin.), Wyonzek (Kan.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Diváci: 11 033.

(koz)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy