Situace na úřadech práce se podle ministra zklidňuje

Situace na úřadech práce, které dlouhodobě čelí kritice za pozdní vyřizování a vyplácení dávek, se zlepšuje. Počet dní, které úřady potřebují k vyřízení žádostí, klesá. Novinářům to dnes řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a pověřený šéf Úřadu práce ČR Karel Trpkoš.

Úřady práce čelily od loňska náporu a nestíhaly vyřizovat dávky v termínu. V současnosti evidují 9700 žádostí o dávky, které nebyly vyřízeny v třicetidenní zákonné lhůtě. Z toho je zhruba 9050 takzvaných žádostí ve výzvě, u kterých klienti musí ještě doplnit některé chybějící informace.

Trpkoš uvedl, že v posledních měsících se podařilo lhůty na vyřízení žádostí výrazně zkrátit. »Počet dní, které potřebujeme k vyřizování žádosti, dramaticky klesá,« řekl novinářům. Jako příklad uvedl situaci v Praze, která byla na tom nejhůře. Oproti druhé polovině roku 2022, kdy doba vyřízení žádostí v Praze trvala více než 100 dní, je to nyní podle něj necelý měsíc. »Není to proto, že by nám zásadně poklesl počet žádostí, ale že jsme udělali opatření, která vedla k tomu, že se úřad racionalizoval a pracuje podstatně lépe,« uvedl Trpkoš.

Jurečka dnes také uvedl, že by chtěl, aby už do konce roku lidé měli možnost o kteroukoli sociální dávku požádat online a na pobočky ÚP ČR by nemuseli chodit. »Do konce letošního roku chci všechny dávky v rámci státní sociální podpory mít v té digitální možnosti podání, aby lidé vůbec nemuseli na úřad práce chodit,« uvedl ministr.

O záměru mluvil už v nedělním vysílání České televize. »Můj cíl je do dvou let mít všechny agendy kompletně zdigitalizované a 50 procent klientů obsluhovat digitálně,« řekl Jurečka. Mělo by to také pomoci minimalizovat problémy při vyřizování dávek.

Lepší finance pro úředníky

V příštích měsících se chce společně s Trpkošem zaměřit na změny v ohodnocování zaměstnanců úřadů. Úředníky chtějí motivovat k práci lepším finančním ohodnocením. Tabulkové platy však ministerstvo zvyšovat tento rok neplánuje. Zaměstnance chtějí motivovat formou odměn, které budou lépe zacíleny na výkon práce a využít chtějí také služební hodnocení. »V letošním roce výrazně posilujeme složku odměn, ať už těch řádných nebo těch přímo vázaných na výkon,« uvedl Jurečka.

Další možností je také přesunutí lidí do vyšších platových tříd. »Pokud máme lidi, kteří agendu dělají dobře, tak máme možnost posunout je do vyšší platové třídy. Tuto ambici máme u zhruba 3500 lidí, číslo bude ještě vyšší v průběhu roku, aby měli větší jistotu ocenění práce. Dlouhodobě chceme úřady stabilizovat a zatraktivnit práci na úřadech práce, aby nebyly popelkou v systému státní správy,« uvedl Jurečka.

Od přetíženosti úřadů má podle Jurečky odpomoci plánované zjednodušení procesu žádostí a digitalizace. Ta podle Jurečky umožňuje nabrat pracovníky místo v Praze, kde se to nedaří, v regionech s vyšší nezaměstnaností.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy