Slavia v čase 90.+7 zlomila odpor Jablonce a drží se Sparty. Bohemka smazala dvougólové manko

Fotbalisté pražské Slavie stáhli manko vedoucí Sparty na pět bodů, ovšem roli favorita dnes na domácí půdě potvrzovali jen stěží. Byla to přestřelka jak na Matějské pouti. Červenobílí vedli v dohrávce 20. kola nad Jabloncem hned třikrát a stejně tak třikrát vedení neudrželi. Až čtvrtá branka v síti gólmana Hanuše byla vítězná. Ale považte – dal ji Václav Jurečka v čase 90.+7! Díky tomuto last minute gólu se »sešívaní« dále drží letenskému rivalovi na dostřel, jelikož mají zápas ve Zlíně k dobru.

Začátek duelu, to nebylo nic pro slabé povahy. Až by se chtělo říci: kardiakům vstup zakázán. Po čtrnácti minutách svítil na ukazateli skóre stav 2:2. Domácí měli hrdinu v podobě norského křídelníka Conrada Wallema. Ten již ve třetí minutě proměnil obstřelem hostujícího gólmana Hanuše dokonale načasovaný centr od Ševčíka. Hosté ale vzápětí odpověděli, když v jejich dresu se proměnil v milimetrově přesného nahrávače Michal Černák a jeho střílenou pobídku doklepl na zadní tyči úplně volný Vachtang Čanturišvili.

Studená sprcha? Kdepak, Wallem se na dnešek dobře vyspal a v 11. minutě uklízel míč pro změnu hlavou, a to po opětovně vymazelné asistenci, tentokrát z pravé strany od Lukáše Masopusta. Jenže i Jablonečtí ukázali, že mají mistry v centrování. Za tři minuty nato Matěj Polidar narýsoval chirurgicky přesný centr na úplně volného Jana Chramostu a ve Vršovicích bylo znovu vyrovnáno.

Nejvíce gólový zápas 20. kola? Ano, uplynula pouhá čtvrtina hrací doby a padl pátý gól. Na 3:2 zvýšil přesnou ranou pod břevno kanonýr Václav Jurečka, nicméně i on může posílat děkovný dopis svému nahrávači, konkrétně Mojmíru Chytilovi, který na sebe natáhl hned tři protihráče a pak poslal míč do komfortní situace pro loňského krále ligových střelců.

Jurečka dokonce rozvlnil síť v první půli i počtvrté, ovšem gól byl po konzultaci s videem odvolán pro ofsajd. A tak po změně stran Eden znovu ztichl, když ve 48. minutě po hezké kombinační akci hostí zakončoval do prázdné branky Jakub Martinec.

Na domácí padla deka a navzdory tlaku si moc šancí nevypracovávali. A když přišel na hřiště další útočník Tijani, měli i smůlu, že v samém závěru trefil tyč. Nastavovalo se hned sedm minut a v jejich závěru se na Slavii konečně usmálo štěstí. Jablonečtí se nedohodli v pokutovém území a následoval rohový kop, který kopl Ševčík vzorově a na zadní tyči mohl znovu, tentokrát regulérně i s posvěcením od videa, jásat Jurečka. »V tuhle chvíli vás přepadne pocit beznaděje. Musel jsem odejít do kabin, chtěl jsem být sám. Tu snadardní situaci jsme nezvládli,« litoval kouč Jablonce Radoslav Látal.

Nový majitel Slavie Pavel Tykač si naopak mohl zhluboka oddechnout. Dlouho to totiž vypadalo, že jeho tým klopýtne hned na úvod jara, a to v zápase, v němž byl jasným favoritem…

»Pro nás velká úleva. Měli jsme dobrý vstup, ani po jednom gólu jsme ale vedení neudrželi, soupeř nás vždycky dotáhl. Super, že jsme z toho nakonec vydolovali tři body,« radoval se Jurečka, který se dnes dotáhl do čela tabulky střelců. »Kdybych nevěřil, tak ten gól asi nedám. Fanoušci nás hnali, atmosféra byla nejen v nastavení skvělá,« dodal slávistický ostrostřelec na klubovém webu. »Fanouškům patří obrovský dík, při tom závěrečném rohu udělali peklo. A takové vítězství je možná cennější, než kdybychom vyhráli jasně,« připojil kouč Jindřich Trpišovský.

Druhý tým z pražských Vršovic se představil venku a rovněž šlo o utkání, kde nebylo gólů jako šafránu. A kde ukázal šťastnou ruku hostující kouč Jaroslav Veselý. Považte – domácí Hradec Králové vedl ještě deset minut před koncem normální hrací doby 2:0, ale pak úřadoval střídající Jan Shejbal. Mimochodem, ještě v první půli to mohlo být pro Bohemians veselé, jenže v jeho dresu zahodil dvě tutovky nešťastník Jan Kovařík. Místo toho se do černého trefil Filip Čihák. Když čtvrt hodiny před koncem utkání udeřil i Filip Vašulín, vypadalo to na tříbodový večer pro »Votroky«. Jenže hosté se nevzdali a mají bod, který je nakonec docela pěkně hřeje.

»Takový bod je možná cennější, než kdybychom v Hradci vyhráli 3:0. Ukazuje charakter mužstva, které se nevzdalo,« netajil se spokojeností kouč Veselý. »Zničili jsme si vyhrané utkání, se závěrem panuje hrubá nespokojenost. Když vidím ty chyby, tak se tomu musím smát,« kontroval kouč Východočechů Václav Kotal.

Na rozdíl od Bohemky naopak na bod nedosáhl předposlední Zlín na Stínadlech, i když domácím Teplicím dnešní utkání rovněž velmi znepříjemnil. Těm vystřelil body další dvougólový sniper večera – Daniel Fila, který se zapsal do statistik nejpve v 36. minutě a poté v dvaašedesáté. Jeho druhá branka byla tou nejlepší teplickou odpovědí na krásnou gólovou střelu Toma Slončíka z minuty devatapadesáté. »Je to skvělé. V prosinci jsem proti Spartě neproměnil samostatný nájezd a nakonec jsme to prohráli. To jsem si dlouho vyčítal, tak jsem rád, že jsem to dnes mohl odčinit,« liboval si Fila po dvugólovém představení proti Zlínu.

»Ševci« zůstávají předposlední jen o skóre před posledními Českými Budějovicemi, ale mají středeční odložený duel se Slavií k dobru.

* * *

Slavia Praha – FK Jablonec 4:3 (3:2)

Branky: 3. a 11. Wallem, 24. a 90.+7 Jurečka – 5. Čanturišvili, 14. Chramosta, 48. Martinec. Rozhodčí: Starý – Kubr, Machač – Volek (video). ŽK: Holeš, Tijani, Schranz – Kratochvíl, Hanuš, Nebyla. Diváci: 17 202.

Slavia: Mandous – Masopust (65. Schranz), Ogbu, Holeš – Douděra (82. Tomič), Oscar, Ševčík, Wallem (65. Zmrzlý) – Provod (65. Van Buren) – Chytil (78. Tijani), Jurečka. Trenér: Trpišovský.

Jablonec: Hanuš – Štěpánek (59. Houska), Tekijaški, Polidar – Černák (46. Kanakimana), Kratochvíl, Nebyla, Čanturišvili – Martinec (84. Hübschman) – Pleštil (69. F. Souček), Chramosta (69. Drchal). Trenér: Látal.

FC Hradec Králové – Bohemians Praha 1905 2:2 (1:0)

Branky: 32. Čihák, 74. Vašulín – 80. a 83. Shejbal. Rozhodčí: Radina – Váňa, Pfeifer – Kocurek (video). ŽK: Čmelík, Leibl – Hůlka, Hybš, Veselý (trenér), Shejbal. Diváci: 6118.

Hradec: Zadražil – Harazim, Čihák, Leibl – Čmelík, Kučera, Kodeš, Horák – Šašinka (66. Pudhorocký), Pilař (79. Krejčí) – Vašulín. Trenér: Kotal.

Bohemians: Reichl – Křapka, Vondra, Hybš – Köstl (67. Mužík), Hůlka, Beran (90.+7 Kadlec), Kovařík – Kozák (90.+2 Huf), Prekop (67. Shejbal) – Ristovski (90.+7 Jindřišek). Trenér: Veselý.

FK Teplice – FC Zlín 2:1 (1:0)

Branky: 36. a 62. Fila – 59. Slončík. Rozhodčí: Machálek – Caletka, Lakomý – Berka (video). ŽK: Labík – González. Diváci: 3086.

Teplice: Grigar – Kričfaluši, Knapík, Mičevič – Bílek (78. Urbanec), Mareček, Trubač (90.+1 Hronek), Beránek, Labík – Fila (78. Jásir), Gning (86. Čerepkai). Trenér: Frťala.

Zlín: Dostál – Cedidla, Kolář, Didiba, Fantiš (55. González) – Bužek, Nombil (55. Slončík) – Vukadinovič (84. Reiter), Janetzký (68. Ikugar), Bartošák – Schánělec (84. Pidro). Trenér: Červenka.