Skvělý český večer: Slavia vyloupila Ženevu, Sparta s Plzní těsně vyhrály doma

Fotbalisté Slavie v úvodním kole skupiny G Evropské ligy zvítězili 2:0 na hřišti Servette Ženeva. Pražany poslal do vedení v 32. minutě Lukáš Masopust a v 59. minutě uzavřel skóre další stoper Igoh Ogbu. Červenobílí na rozdíl od minulé sezony zvládli vítězně vstup do skupinové fáze, loni v Evropské konferenční lize zahájili soutěž remízou 1:1 se Sivassporem. V Evropské lize dnes slaví i Sparta, která doma zdolala Aris Limasol po divokém průběhu 3:2, a vítězství o gól si připsala v »nižší« Konferenční lize i Viktoria Plzeň, jež zdolala kosovské Balkani 1:0 nádhernou trefou do šibenice v podání Lukáše Kalvacha.

Hlavně Slavia dnes ukázala opravdové evropské parametry. »Byl to skutečně evropský zápas na skvělém stadionu i ve skvělém prostředí. Soupeř ukázal velkou kvalitu a zápas nám hodně ztížil. Výsledku i výkonu si moc vážíme, hlavně defenziva od nás byla v podstatě bezchybná,« řekl kouč Jindřich Trpišovský na pozápasové tiskové konferenci.

Sedmačtyřicetiletý kouč i vzhledem k nedělnímu derby se Spartou sáhl k rotaci sestavy. Na lavičce zůstal Provod, jehož místo na levé straně zaujal debutující rumunský bek Dumitrescu. Poprvé v pohárech chyběl v zahajovací jedenáctce norský tvůrce hry Zafeiris. Na hrotu útoku nastoupil Nizozemec Van Buren. Pražané vsadili na rozdíl od soupeře k rozestavení se třemi stopery.

Slavia navázala na lednový přípravný dvojzápas v Portugalsku, kde zdolala Servette 3:0 a 1:0. Zároveň švýcarskému celku oplatila vyřazení z Poháru UEFA z roku 2001 při dosud jediném soutěžním střetnutí obou týmů (1:0 a 1:1). »Po postupu do Evropské ligy jsem si uvědomoval, že je to pro náš tým velký skok. Dnes to bylo vidět, mezi Servette a Slavií je výkonnostní rozdíl,« uvedl René Weiler, trenér Servette.

Červenobílé čeká v dalším kole za dva týdny domácí duel se Šeriffem Tiraspol, který dnes na svém stadionu podlehl 1:2 AS Řím. Italští favorité přivítají Servette. První celky z každé skupiny projdou do osmifinále, druhé týmy v pořadí se v play off utkají o postup do stejné fáze s kluby z třetích příček v Lize mistrů. Týmy na třetím místě přejdou do nižší Evropské konferenční ligy.

Také sparťané vedou po dnešku tabulku své skupiny EL, i když jejich výkon proti kyperskému šampionu zdaleka nebyl bez chyb. Do utkání před vyprodanou Letnou nevstoupili pravou nohou a záhy prohrávali. V deváté minutě totiž kapitán Ladislav Krejčí ve vápně trefil Brorssona a rozhodčí Brisard odpískal penaltu, kterou proměnil někdejší ruský reprezentant Kokorin. Další šanci si po rohovém kopu vypracoval Aris, jenže Bengtsson přestřelil.

Krejčí zaváhání nejprve napravil ve 20. minutě, kdy si naběhl na Kairinenův centr od rohového praporku a hlavou srovnal. O pět minut později dokonal český reprezentant obrat. Po Haraslínově dlouhém autovém vhazování stoper Arisu Uroševič pouze odvrátil míč ke Krejčímu, který prostřelil gólmana.

A byl to znovu Krejčí, který hrál prim – i ten negativní. Sparta mohla být ráda, že po Vitíkově trefě ze 67. minuty vedla již 3:1. Protože kapitán Letenských v 90. minutě na své polovině trestuhodně ztratil míč a střídající Babicka snížil. Domácí se museli třást o nejtěsnější výhru, ale zkušeně si ji pohlídali. A když už je řeč o Krejčím, krátce před svojí chybou měl na hlavě hattrick, ale skvěle ho po rohu vychytal Vaná. »Především jsem rád, že jsme hráli týmově. Sice jsme si více nežze hry pomohli standardkami, ale každý zápas je jiný. Je dobře, že máme více variant ve hře,« řekl Krejčí po utkání. »Ve standardkách jsme se v poslední době trápili, tak jsem rád, že jsme si jimi dnes pomohli. Celkově jsme ale dnes byli lepší a vyhráli zaslouženě,« připojil kouč Pražanů Brian Priske.

Letenští se v dalším zápase Evropské ligy představí za dva týdny na stadionu Betisu Sevilla. Skupinu C doplňují Glasgow Rangers, kteří dnes v souběžně hraném utkání porazili doma španělský tým 1:0.

Stejný výsledek byl k vidění i v Evropské konferenční lize – a znovu ve prospěch českého celku. O vydřené výhře favorizované Viktorie rozhodl Lukáš Kalvach až v 73. minutě utěšenou střelou zpoza šestnáctky, která byla navíc ještě tečována. »Člověk se to takhle snaží trefovat i na tréninku. Spadlo to tam hezky, i když to bylo i štěstí,« řekl Kalvach.

Svěřenci trenéra Miroslava Koubka protáhli vítěznou sérii na 11 soutěžních zápasů, v příštím utkání skupiny C se představí za dva týdny na hřišti Astany. Kazachstánské mužstvo dnes v Záhřebu prohrálo s Dinamem 1:5.

* * *

Evropská liga:

Servette Ženeva – Slavia Praha 0:2 (0:1)

Branky: 32. Masopust, 59. Ogbu. Rozhodčí: Kruašvili – Varamišvili, Pipia (všichni Gruzie) – Pskit (video, Pol.). ŽK: Severin, Rouiller, Bedia – Oscar, Dumitrescu, Provod, Mandous. Diváci: 19 783.

Servette: Frick – Bolla, Rouiller, Severin, Mazikou (84. Rodelin) – Stevanovič, Cognat, Douline (67. Ondoua), Kutesa (67. Guillemenot) – Antunes (81. Touati), Bedia (67. Crivelli). Trenér: Weiler.

Slavia: Mandous – Masopust, Holeš, Ogbu – Tomič (72. Jurásek), Ševčík (52. Zafeiris), Oscar, Dumitrescu (87. Jurečka) – Douděra (72. Provod), Wallem – Van Buren (52. Tijani). Trenér: Trpišovský.

1.Slavia Praha11002:03
2.AS Řím11002:13
3.Šeriff Tiraspol10011:20
4.Servette Ženeva10010:20

Sparta Praha – Aris Limassol 3:2 (2:1)

Branky: 20. a 25. Krejčí, 67. Vitík – 11. Kokorin z pen., 90. Babicka. Rozhodčí: Brisard – Auger, Berthomieu – Wattellier (video, všichni Fr.). ŽK: Krejčí, Sörensen, Pavelka – Špilevskij (trenér), Kokorin. Diváci: 17 371.

Sparta: Vindahl – Vitík, Sörensen, Krejčí – Preciado, Laci (78. Pavelka), Kairinen (31. Sadílek), Zelený – Kuchta (65. Karabec), Haraslín (65. Birmančevič) – Olatunji (78. Sejk). Trenér: Priske.

Limassol: Vaná – Boakye, Brorsson, Uroševič, Caju – Szöke (66. Brown), Struski – Mayambela (85. Moucketou-Moussounda), Kokorin (75. Stepiňski), Bengtsson (85. Montnor) – Gomis (66. Babicka). Trenér: Špilevskij.

1.Sparta Praha11003:23
2.Glasgow Rangers11001:03
3.Aris Limassol10012:30
4.Betis Sevilla10010:10

Evropská konferenční liga:

Viktoria Plzeň – FC Ballkani 1:0 (0:0)

Branka: 73. Kalvach. Rozhodčí: Sylwestrzak – Heinig, Karasewicz – Malec (video, všichni Pol.). ŽK: Šulc, Chorý, Kliment, Kalvach, Koubek (trenér) – Thaqi, Kuč. Diváci: 9562.

Plzeň: Staněk – Hejda, Hranáč, Dweh – Kopic, Bucha (63. Traoré), Kalvach, Cadu – Šulc (87. Vlkanova) – Chorý (69. Kliment), Durosinmi (87. Vydra). Trenér: Koubek.

Ballkani: Kolici – Halili (60. Potoku), Dellova, Jashanica – Thaqi, Zyba, Kuč, Trashi (83. Tolaj) – Hamidi (73. Kryeziu), Berisha (83. Limaj), Gripshi. Trenér: Daja.