Obhájci titulu roztrhali Bílé Tygry a mají první výhru v sezoně

Třinečtí hokejisté porazili ve 3. kole extraligy na svém ledě Liberec 4:1 a vyhráli poprvé v sezoně. Obhájce titulu položil základ úspěchu v úvodní třetině, po které vedl 2:0 po gólech Petra Vrány a Marka Daňa. Zápas zdramatizoval Ian McCoshen první trefou v české extralize. Vítězství Ocelářů zpečetili Daňo a Richard Pánik při risku hostů bez gólmana.

»Když se podívám na zápas jako celek, tak o výsledku rozhodla právě první třetina. I když si nemyslím, že jsme ji odehráli špatně,« uvedl asistent trenéra Liberce Jiří Kudrna. »Utkání bylo jinak vyrovnané, měli jsme dobré pasáže. Ale chyběl nám i důraz na brankovišti, měli jsme pár hloupých vyloučení. To jsou všechno věci, když je sečtete, které zapříčinily, že si neodvážíme ani bod,« doplnil.

První třetina nabídla minimum šancí, přesto na jejím konci vedli Oceláři o dva góly. První přesilovou hru zápasu využil na hranici brankoviště důrazný kapitán Vrána. Druhý gól zařídila elitní lajna domácích. Růžička vyslal z pravého kruhu křížný pas na levou stranu a Daňo překonal Krále, ačkoli zakončoval z velkého úhlu.

Liberec vrátila do hry početní výhoda a dělovka McCoshena. Americký obránce se zkušenostmi z NHL se prosadil od modré čáry. Hosté ožili, na Mazance si ale z bezprostřední blízkosti nepřišli Rychlovský, Melancon ani Bulíř. Největší příležitost domácích spálil Hrehorčák, který vyprášil ze sólového úniku Královu lapačku.

»Ve druhé třetině jsme vinou častých vyloučení vypadli z konceptu kvalitní hry. Na chvíli se stala naše hra neučesanou, hledali jsme svou tvář,« přiznal trenér Třince Zdeněk Moták. Jeho svěřenci posbírali v této pasáži pět menších trestů, Liberec tři.

Domácí začali třetí třetinu aktivně, ale promarnili obě přesilovové hry a pak si oddechli, že se Mazanec včas přemístil proti šanci Bulíře v přečíslení tři na dva. Oceláři zahrozili tečí Pánika i tvrdou ranou Voženílka.

Hosté si v závěru vypracovali několik závarů a už v 57. minutě se odhodlali ke hře bez brankáře. Rychle ale inkasovali potřetí. Po vhazování ujel Daňo a nejlepší střelec extraligy posledního ročníku se nemýlil střelou z červené čáry. Liberec pokračoval v risku v šesti a v poslední minutě stanovil konečný výsledek Pánik.

»Měli jsme zrovna dobrou pasáž, zkusili jsme to dříve,« vysvětlil brzkou power play dvacetiletý gólman Daniel Král, který chytal v extralize po téměř roce. »Je to šikovný talentovaný kluk. Odvedl parádní práci. Odchytal velice dobré utkání,« ocenil jej Kudrna.

* * *

HC Oceláři Třinec – Bílí Tygři Liberec 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 10. P. Vrána (L. Hudáček, Miloš Roman), 19. Daňo (M. Růžička), 57. Daňo (D. Voženílek), 60. Pánik (J. Jeřábek, Kurovský) – 28. McCoshen (Kelly Klíma). Rozhodčí: Hribik, Obadal – Blažek, Lederer. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. Diváci: 3312.