Sněhová liga: Plzeň bere jen bod, Julišovi nevadila ani pauza kvůli chumelenici. Slavia se trápila

Z kreseb Josefa Lady jako by vypadl dnešek ve fotbalové lize. Zatímco z nich ale dýchá krásná vesnická atmosféra plná romantiky, divákům ani hráčům to dnes v rámci zápasů 16. kola nejvyšší soutěže příliš radosti neudělalo. V Karviné dokonce duel s Olomoucí přerušilo husté sněžení po prvním poločase, které pauzu natáhlo na 35 minut. Pak sice ustalo, ovšem trávník byl pod sněhem a na hranici, ba možná, za hranicí regulérnosti. Nejinak tomu bylo na druhém konci republiky – v Liberci, kde hrála Mladá Boleslav a kde to rovněž vypadalo jako o Bílých Vánocích, o nichž tak hezky zpíval nebožtík Karel Gott.

Sněhová Karviná se nicméně stala rájem pro Lukáše Juliše. Exsparťanský útočník se podepsal pod výhru Sigmy 2:0 dvěma brankami, které spravedlivě rozdělil před pauzu a po ní. Díky nim se Sigma minimálně do zítřka vyšvihla na třetí příčku tabulky, z níž sesadila Mladou Boleslav. Tu v podobně bělostném Liberci popravil nigerijský záložník Ahmad Ghali a zvláště jeho druhá trefa do šibenice ze 70. minuty byla výstavní se vším všudy.

»O přestávce jsme neřešili, jestli se má pokračovat, nechali jsme rozhodnutí na rozhodčích. Nelze se na nic vymlouvat, podmínky měly oba týmy stejné,« řekl v Karviné její kouč Juraj Jarábek. »My jsme chtěli v zápase pokračovat. Za sněhového přívalu se zcela změnil charakter duelu, nebezpečí znamenaly nakopávané míče,« dodal lodivod hostující Olomouce Václav Jílek.

To v Liberci byl kouč poražených Marek Kulič kritičtější. »Na tomhle terénu to nebylo o fotbale. Byla to strašná holomajzna,« uvedl Kulič po utkání, které skončilo 2:1 ve prospěch domácího Slovanu,

Hustá chumelenice ztěžovala situaci i aktérům duelu Teplice – Bohemians 1905. Tam se body dělily, ačkoli domácí nebyli daleko od výhry, protože vedli od 20. minuty díky přesné hlavičce Štěpána Chaloupka po rohovém kopu Havelky z pravé strany. Jenže zatímco jiný pražský tým – mistrovskou Spartu – letos Tepličtí na Stínadlech zaskočili v samém závěru, proti »Klokanům« naopak v posledních minutách inkasovali. Zařídil to v 87. minutě po přesné Hálově pobídce Matyáš Kozák.

Asi nejlepší podmínky z odpoledních zápasů panovaly v Hradci Králové, ovšem favorit tam nakonec zmrznul – lépe řečeno, odváží si jen bod. Viktoria Plzeň remizovala pod Lízátky 1:1 a její ligová bilance je odstrašující – předposlední český mistr vyhrál jediné z pěti kol (paradoxně na Slavii) a v tabulce je čtvrtý. Dnes navíc musel dotahovat poté, co se v 11. minutě trefil po standardní situaci hlavou Michal Leibl. A protože už se do konce duelu ujala jen jediná trefa – hostujícího Cadua ze 73. minuty, trenéru Miroslavu Koubkovi nevyšlo ani druhé letošní měření sil s Hradcem Králové, kde ještě na jaře trénoval. Ve druhém kole v Plzni se oba týmy rozešely stejným výsledkem, tedy 1:1.

»První poločas se nám naprosto nepovedl, domácí hráli agresivněji a důrazněji. Museli jsme o poločase udělat razantní změny, což se vyplatilo, ale po vyrovnání jsem věřil, že to ještě otočíme, což se bohužel nepovedlo,« litoval Koubek.

Poslední dnešní duel už tak sněhový nebyl, přesto se v něm vicemistr z Edenu natrápil. Slávisté doma hostili poslední tým tabulky, České Budějovice, a o těsném vítězství 2:1 rozhodli až v 71. minutě, kdy se po standardní situaci šťastně stehnem trefil reprezentační útočník Mojmír Chytil. »Šel jsem do prostoru, kam mám chodit. Říkal jsem si, že buď někoho strhnu s sebou, dá to někdo jiný. Nebo mě to trefí. Vyšla druhá varianta. Byl jsem ve správný okamžik na správném místě. Jsem za to rád,« radoval se Chytil.

Jihočeši se ale v Praze dlouho drželi, v prvním utkání po odchodu kouče Marka Nikla hráli překvapivě odvážně a zároveň pečlivě v obraně. Nesrazila je ani brzká branka po rohovém kopu, kterou docílil v sedmé minutě z bezprostřední blízkosti Václav Jurečka. A pak předvedli nesmírně pohlednou akci, kdy po výkopu brankáře Šípoše pronikl Alli mezi dvěma slávisty, předložil míč Adediranovi a ten udělal solné sloupy z jiných dvou červenobílých fotbalistů.

Domácí tlačili, snažili se a byli lepší. Ale jejich trápení málem dostalo další ránu v 64. minutě, kdy Suchan pěkným volejem zpoza vápna trefil tyč. Vzápětí zvonila konstrukce i za Šípošem, když měl centimetrovou smůlu pro změnu Provod. Právě on však vymyslel za dalších sedm minut přesný centr z přímého kopu a Chytil se stal hrdinou. Díky němu je Slavia po dnešku v tabulce první, Sparta ztrácí bod, ovšem má k dobru zítřejší zápas se Zlínem, v němž oslaví 130. výročí existence klubu.

Pro červenobílé byl dnešní duel těžší, než čekali. »Kdybychom dali víc branek v prvním poločasu, bylo by to lehčí, určitě. Šancí jsme měli dostatek. Z brejku nám ale Budějovice vyrovnaly. Víceméně jsme je dobývali, soupeř hrozil brejky, mají na to typologicky vhodné hráče. Podařil se nám druhý gól, opět ze standardky, pak už jsme si zápas myslím dobře pohlídali,« dodal střelec Chytil.

»Jsem šťastný, jak se tu mužstvo prezentovalo. Od takového výkonu se dá z posledního místa odpíchnout,« připojil nový hlavní kouč Dynama Tomáš Zápotočný.

* * *

Slavia Praha – Dynamo České Budějovice 2:1 (1:1)

Branky: 7. Jurečka, 72. Chytil – 20. Adediran. Rozhodčí: Kvítek – Kubr, Kříž – Pechanec (video). ŽK: Hromada – Zápotočný (trenér), Šigut, Adediran. Diváci: 16 620.

Slavia: Mandous – Vlček, Ogbu, Bořil – Tomič (61. Masopust), Ševčík (90.+3 Oscar), Hromada (46. Zafeiris), Wallem – Jurečka, Van Buren (61. Provod) – Chytil (76. Schranz). Trenér: Trpišovský.

Č. Budějovice: Šípoš – Sladký, Nikl, Králik, Trummer – Suchan, Hubínek – Šigut (63. Osmančík), Hellebrand, Alli (78. Skalák) – Adediran (85. V. Hora). Trenér: Zápotočný.

FC Hradec Králové – Viktoria Plzeň 1:1 (1:0)

Branky: 11. Leibl – 73. Cadu. Rozhodčí: Berka – Vlček, Pečenka – Hocek (video). ŽK: Horák, Kodeš, Harazim, Poštulka (trenér brankářů) – Bucha, Šulc, Hejda, Mosquera. Diváci: 7818.

Hradec: Bajza – Klíma, Ševčík, Leibl (88. Čech), Horák – Kodeš – Čmelík (67. Harazim), Kučera, Pudhorocký (72. Šašinka), Pilař (88. Juliš) – Vašulín. Trenér: Kotal.

Plzeň: Staněk – Kopic (64. Mosquera), Hranáč, Hejda, Cadu – Bucha, Traoré – Sýkora (46. Kliment), Šulc, Vlkanova (46. Dweh) – Chorý. Trenér: Koubek.

MFK Karviná – Sigma Olomouc 0:2 (0:1)

Branky: 7. a 46. Juliš. Rozhodčí: Klíma – Podaný, Dobrovolný – Kocourek (video). ŽK: Čavoš, Ayaosi, Jarábek (trenér) – Chvátal, Navrátil. Diváci: 1714.

Karviná: Holec – Čurma (46. Ayaosi), Krčík (56. Ezeh), Bederka, Fleišman – Traoré, Čavoš (71. Žák) – Iván (78. Papalelé), Budínský, Memič – Akinyemi (46. Doležal). Trenér: Jarábek.

Olomouc: Digaňa – Vraštil, Beneš, Novák – Chvátal (90. Křišťál), Ventúra (76. Pospíšil), Breite, Zmrzlý – Dele (61. Navrátil), Zorvan (90. Langer) – Juliš (76. Zifčák). Trenér: Jílek.

Slovan Liberec – FK Mladá Boleslav 2:1 (1:1)

Branky: 7. a 70. Ghali – 10. Pulkrab. Rozhodčí: Rouček – Nádvorník, Mokrusch – Radina (video). ŽK: Prebsl, Mikula, Čech (trenér brankářů) – Kušej. Diváci: 1415.

Liberec: Bačkovský – Prebsl, Chaluš, Mikula – Ghali (90.+1 Fukala), Žambůrek, Červ, Preisler – Frýdek (62. Horský) – Kulenovič (90.+2 Purzitidis), Tupta (83. Rabušic). Trenér: Kozel.

M. Boleslav: Trmal – Kostka (85. Šimek), Suchý, Karafiát, Suchomel – Matějovský (79. Ladra), Sakala (85. Kubista) – Kušej, Mareček, Solomon (61. Jawo) – Pulkrab (61. Hilál). Trenér: Kulič.

FK Teplice – Bohemians Praha 1905 1:1 (1:0)

Branky: 20. Chaloupek – 87. Kozák. Rozhodčí: Starý – Váňa, Vodrážka – Petřík (video). ŽK: Knapík – Dostál, Kadlec. Diváci: 2639.

Teplice: Grigar – Knapík, Chaloupek, Mičevič – Hronek, Jukl, Havelka (66. Křišťan), Radosta – Trubač – Jásir (77. Cykalo), Vachoušek (67. Gning). Trenér: Frťala.

Bohemians: Jedlička – Dostál (56. Kadlec), Köstl (75. Kozák), Hůlka, Hybš (83. Mužík) – Smrž, Hrubý – Beran (46. Kovařík), Prekop, Hála – Puškáč (56. Matoušek). Trenér: Veselý.