Home Domácí Sněmovna schválila rozpočet, který neodpovídá sebevědomé a vzkvétající zemi

Sněmovna schválila rozpočet, který neodpovídá sebevědomé a vzkvétající zemi

FOTO - Twitter Poslanecké sněmovny

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 98 poslanců vládní koalice, ke kterým se přidal i nezařazený Ivo Vondrák, zvolený původně za opoziční hnutí ANO. Opoziční poslanci hlasovali proti. Celkem bylo přihlášeno 181 poslanců. Poslanci schválili 13 přesunů uvnitř rozpočtu v celkovém objemu 2,7 miliardy korun. Přidali například 1,1 miliardy korun na podporu vodního hospodářství. Opozice se svými návrhy na přesuny peněz neuspěla.

Opozice rozpočet kritizovala, je podle ní v přímém rozporu skoro se vším, co koalice slibovala ve svém volebním programu. Není to rozpočet sebevědomé a vzkvétající země, uvedla exministryně financí Alena Schillerová (ANO).

»Musíme naplnit základní slib, který jsme dali našim voličům, a to je podstatně zlepšit stav veřejných financí,« řekl při obhajobě návrhu předseda vlády Petr Fiala (ODS). Jeho vláda prý veřejné finance nepřevzala v dobrém stavu, a proto nevyžadují jen drobné změny, ale restart v podobě celkového přenastavení priorit. Jde o podmínku ekonomického růstu a životní úrovně, uvedl. Stát by podle premiéra neměl dost peněz na strategické investice ani na sociální systém, pokud by musel platit stále vyšší úroky z minulého zadlužení. Fiala připomněl, že výdaje na úroky příští rok vzrostou o dvě desítky miliard korun na 95 miliard korun. »Musíme tento trend zvrátit,« zdůraznil Fiala.

Vláda podle něj »odpovědnou rozpočtovou politiku« neopustí. Příští rok se sníží deficit veřejných financí na 2,2 procenta hrubého domácího produktu z více než pěti procent v době, kdy nynější vláda nastupovala, poznamenal.

»My jsme vám předali zemi v excelentním stavu,« reagoval na premiérovo vystoupení předseda hnutí ANO Andrej Babiš. »Finance jsme předali ve skvělé kondici,« zdůraznil. Připomněl, že když jeho vláda končila, byla ČR šestou nejméně zadluženou zemí, šestou nejbezpečnější zemí a devátou nejvíc prosperující zemí Evropy. Ve všech ukazatelích si po nástupu Fialovy vlády pohoršila. Babiš nynější kabinet označil za »nejhorší vládu od revoluce«. »Vy tuhle zemi totálně ničíte!… Neumíte to, nemáte na to a jenom lžete a strašíte lidi. Předejte to. Čím dřív, tím líp pro naši zemi,« prohlásil směrem k vládním lavicím.

Skutečnými prioritami rozpočtu jsou zbrojení a byrokracie

Schillerová vládě vyčetla, že do médií tvrdí, že šetří na provozu, platech nebo národních dotacích. Opak je ale pravdou a Schillerová slíbila, že se postará o to, aby se pravdu dozvěděl každý občan. »Kdybych měla osobně objet všechna náměstí, kulturní domy, kdybych to měla stokrát zopakovat na všech sítích a ve všech svých mediálních výstupech, kdybych měla kvůli tomu nacvičit charlestone, tak já vám slibuji, že lidé v České republice se tu surovou pravdu o tomhle nepodařeném rozpočtu prostě dozvědí,« prohlásila bývalá šéfka státní kasy.

Shrnula, že rozpočet na rok 2024 zvedá provozní výdaje na chod vlády o 3,5 miliardy korun, investice v dopravní infrastruktuře snižuje o 35 miliard korun, v místním rozvoji o osm, přináší tupé škrty v energetické politice, o třetinu snižuje prostředky pro ministerstvo zdravotnictví a místo slíbeného zatočení s národním dotačním byznysem přináší bizarní škrty ve výstavbě obecního bydlení, opravách silnic, zadržování vody v krajině nebo ve výstavbě škol a školek v okolí velkých měst. Skutečnými prioritami rozpočtu jsou podle Schillerové zbrojení a byrokracie.

»Není to rozpočet sebevědomé a vzkvétající země s jedním z nejnižších veřejných dluhů v Evropské unii, která chce kráčet dopředu a nahoru. Je to děravá účetní bilance ostrova sebevrahů, který řídí od reality odtržení šamani přesvědčení o své vyvolenosti porazit neexistujícího démona státního bankrotu, a to za jakoukoliv cenu,« prohlásila Schillerová.

Rozpočet podpoří inflaci a omezí hospodářský růst

Stejně jako Babiš také předseda stínové vlády hnutí ANO Karel Havlíček odmítl tvrzení, že veřejné finance jsou v katastrofálním stavu. Premiérovo vystoupení označil za lži a výmysly. »To opravdu není o politice, to je diagnóza,« prohlásil. Rozpočet podle něj podpoří inflaci a omezí budoucí hospodářský růst. »Děláte všechno pro to, aby budoucí růst nebyl,« řekl Havlíček.

Návrh státního rozpočtu kritizovalo také opoziční hnutí SPD. Podle jeho předsedy Tomia Okamury jde o »absolutně nerealistický« návrh. Vláda podle něj pokračuje v zadlužování země.

Poslanci budou rozhodovat o stovce návrhů na přesuny peněz uvnitř rozpočtu v celkovém objemu přes 200 miliard korun. Vládní koalice se dohodla zhruba na desítce drobnějších pozměňovacích návrhů. Opozice předložila desítky úprav, s jejich schválením však počítat nemůže. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by znamenaly zvýšení schodku o desítky miliard korun, což není pro vládu přijatelné vzhledem ke snaze o snížení zadlužení země. »To je hlavní důvod, proč je nemůžeme podpořit,« uvedl ministr.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

  1. Mladí lidé narození po puči 1989 velmi rychle poznají co se v roce 1989 stalo až budou chtít studovat, založit rodinu, bydlet, shánět zaměstnání, platit své životní náklady a to všechno bez peněz …… Tyto věci byly za socialismu téměř zdarma. Lidé za socialismu měli zdarma byty, měli práci a soběstačnost republiky v potravinách …..
    Dnes mladí lidé zpitomělí lživou buržoazní propagandou volí proti svým zájmům Fialu a Rychetského Pětikoalici a Pavla.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here