Šok pro Slavii. Ztráta na půdě předposledního Zlína!

Fotbalisté pražské Sparty jsou zase o něco málo větším favoritem na titul. V dnešní dohrávce 17. kola FORTUNA:LIGY, která byla v prosinci odložena kvůli podmáčenému hřišti, totiž konkurenční Slavia ztratila dva body po remíze 1:1 na půdě předposledního Zlína. Letenští si tak po třetině odehraných zápasů základní části hřejí čtyřbodový náskok v čele tabulky.

»Je to celé jen o nás. Fotbal z naší strany nebyl dobrý. Na takových terénech, jaké jsou v únoru a březnu, je základ neinkasovat, což se nám nepovedlo,« litoval kouč Slavie Jindřich Trpišovský.

Jeho svěřenci dnes byli obřím favoritem. Asi jako když měří síly David a Goliáš. Jenže fotbal nemá logiku, jak říkával legendární Tomáš Pospíchal. Ostatně, červenobílí málem zakopli již v nedělním jarním prologu proti Jablonci, jejž zdolali až v sedmé minutě nastavení po gólu Václava Jurečky.

Nedělní hrdina se dnes stal psancem. Probíhala 82. minuta, když dostal po přezkoumání videa červenou kartu za faul loktem. To svítil na ukazateli stav 1:1 a domácí, pro které byl před zápasem i bod zlatý, najednou vycítili šanci. A vypadalo to, že dokonce získají body tři, ovšem gól Vukadina Vukadinoviče v nastaveném čase byl po přezkoumání videorozhodčím odvolán. Zkrátka a dobře, video dnes hrálo hlavní roli. A ačkoli domácí neměli radost z toho, že objevilo před potenciálně vítěznou brankou faul Zlína, nakonec musejí být spokojeni, že se alespoň o jediný bodík vzdálili posledním Českým Budějovicím.

Slavii přitom hrálo vše do karet. Mojmír Chytil vstřelil vedoucí branku hostí v nastaveném čase prvního poločasu. To je situace, která dokáže s mužstvem zamávat, i kdyby bylo stokrát zkušenější než Zlín. Jenže červenobílí ve druhém poločase hřebíček do domácí rakve nezatloukli. Naopak sami inkasovali, když standardní situaci Čelůstky z pravé strany umístil za Mandousova záda hrdina dne – hlavičkující Kenneth Ikugar.

»Musím být spokojený, protože urvat bod s takovým soupeřem, jako je Slavia, se cení. Kluci si sáhli až na dno a vyplatilo se,« radoval se domácí kouč Bronislav Červenka. »V týdnu jsme slýchali, kolik nám Slavia nasype gólů, a my jsme to zvládli. Obrali jsme favorita,« připojil křídelník Vukadinovič.

Ve druhém dnešním duelu, který byl pro změnu dohrávkou 18. kola, zvítězily Pardubice v Karviné 3:0. Skóre otevřel ve 23. minutě Kryštof Daněk, na něhož navázal v 75. minutě Marek Icha a další střídající hráč Ladislav Krobot o minutu později přidal pojistku. Domácí dohrávali závěr bez vyloučeného Davida Mosese.

Východočeši vyhráli v nejvyšší soutěži potřetí za sebou, navázali na triumf 2:1 z úvodního jarního utkání na Slovácku a posunuli se na jedenácté místo. Slezský nováček nenapravil sobotní domácí porážku 0:3 se Spartou a je čtrnáctý. Pardubičtí v lize porazili dnešního soupeře potřetí po sobě, Karviná doma nebodovala počtvrté v řadě.

»Těžký a nezvládnutý zápas. Ale nezbývá nám nic jiného než jít dál a bodovat. I když víme, že máme domma Slavii a pak jedeme do Teplic,« vypočítal kouč Slezanů Juraj Jarábek. »My jsme šťastni za strašně důležité body, ale musíme je potvrdit i v dalším zápase,« připojil Jarábkův protějšek Radoslav Kováč.

* * *

FC Zlín – Slavia Praha 1:1 (0:1)

Branky: 67. Ikugar – 45.+1 Chytil. Rozhodčí: Pechanec – Mokrusch, Pečenka – Černý (video). ŽK: Janetzký, Slončík, Ikugar (všichni Zlín). ČK: 82. Jurečka (Slavia). Diváci: 5297.

Zlín: Dostál – Cedidla, Kolář, Didiba, Čelůstka – Bužek, Janetzký (90.+6. Černín) – Vukadinovič, Slončík (77. González), Bartošák (77. Schánělec) – Ikugar. Trenér: Červenka.

Slavia: Mandous – Tomič (77. Masopust), Ogbu, Zima, Bořil – Ševčík (90.+6. Holeš), Oscar – Provod (77. Ogungbayi), Jurečka, Wallem (46. Schranz) – Chytil (68. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

MFK Karviná – FK Pardubice 0:3 (0:1)

Branky: 23. Daněk, 75. Icha, 76. Krobot. Rozhodčí: Berka – Vlček, Ratajová – Szikszay (video). ŽK: Bederka, Ezeh, Boháč – Krobot, Surzyn. ČK: 83. Moses (Karviná). Diváci: 1520.

Karviná: Holec – Traoré, Svozil, Bederka, Fleišman – Moses, Boháč – Memič (46. Iván), Budínský (46. Ezeh), Regáli (68. Ayaosi) – Doležal (62. Akinyemi). Trenér: Jarábek.

Pardubice: Kinský – Surzyn, Halinský, Ortiz, Chlumecký – Kissiedou (62. Icha), Vacek (62. Solil), Hlavatý (80. Černý) – Daněk – Zlatohlávek (70. Krobot), Brdička (46. Patrák). Trenér: Kováč.