Sparta bez potíží vyloupila Karvinou. Slezany navíc zarmoutily výhry konkurentů

Fotbalisté pražské Sparty zvládli po vydařené zimní přípravě i ostrý vstup do soutěžní části jara. V utkání 20. kola FORTUNA:LIGY zvítězili v Karviné 3:0, když se do černého postupně trefili Ladislav Krejčí, Adam Karabec a Jan Kuchta. Letenští mají v čele tabuly již osmibodový náskok před Slavií, ta má však dva zápasy, včetně toho zítřejšího proti Jablonci, k dobru.

Světe, div se, ale Sparta pět let nevhrála úvodní utkání jarní části. Světe, div se podruhé, nikdy v historii české ligy ještě neudržela v Karviné čisté konto. Obě nelichotivé série dnes svěřenci kouče Briana Priskeho roztrhali jako papír. Vyhráli zaslouženě a mohlo to být i vyšším rozdílem. Spravedlivě je však třeba uvést, že první velkou šanci měli domácí. Co »velkou šanci«!? To byla megašance! Po sparťanském rohu ve 22. minutě propadl v roli posledního jinak velmi dobře hrající Preciado a Memič si to řítil sám na brankáře Sparty Vindahla, udělal mu i kličku, ale při pokusu o střelu do odkryté branky se mu zamotal míč mezi nohama. Akce však ještě pokračovala, Memič duchapřítomně předložil do další tutovky Regálimu, který zamířil jen těsně vedle pravé tyče hostující svatyně. Míč se nevešel mezi tyče doslova a do písmene o prsa asijských žen.

Nedáš = dostaneš. Otřepané fotbalové pravidlo platilo dnes i ve Slezsku. Po půlhodině hry dal výstavní gól kapitán Krejčí, který usměrnil do sítě Birmančevičovu přihrávku kopem přes hlavu. Tzv. škorpión udělal radost všem sparťanům, ale především načal výstavní show srbského křídelníka, který kromě přihrávky na gól Krejčímu asistoval i u dalších dvou tref ve druhém poločase. Tu první s posvěcením videorozhodčího zakončil Karabec, tu druhou si připsal Kuchta po druhém samostatném úniku. Ten první v úvodní pětačtyřicetiminutovce nedal, v 69. minutě si už věděl rady. V závěru navíc proměnil situaci tváří v tvář gólmanu Holcovi v další rozvlnění sítě střídající Olatunji, ovšem gól na 4:0 zrušila videorozhodčí Adámková pro ofsajd.

»Veljko je pro nás velmi důležitým hráčem, je schopen pravidelně podávat výkony na vysoké úrovni. Asistoval u všech tří gólů a podle mého názoru na něj měla být v prvním poločase písknuta i penalta. Pomáhá nám v mnoha ohledech svou dynamikou i technickou kvalitou. Pro soupeře je vždy velkou hrozbou,« pochválil krále asistencí Birmančeviče kouč Sparty Priske. »Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas. V mnoha ohledech jsme ho měli pod kontrolou. Soupeři jsme sice po našem rohovém kopu darovali jednu velkou šanci, ale do žádných dalších, možná až na jednu menší v druhém poločase, jsme je nepustili. Byli jsme organizovaní a dobře vyvážení mezi útokem a obranou. Zápas byl v naší režii,« dodal na klubovém webu dánský stratég.

»Prvních 30 minut jsme podali dobrý výkon. Proti takovému soupeři jako je Sparta, ale musíte ty dvě šance proměnit. Nestalo se a po změně stran si to Sparta pohlídala,« litoval Juraj Jarábek, trenér Karviné. Pro jeho tým je špatně nejen dnešní výsledek z utkání proti mistrovi, ale také skóre souběžně hraných duelů. Její konkurenti ze záchranářských vod totiž dnes bodovali na úkor favoritů bojujících o elitní šestku. Dosud poslední České Budějovice rozstřílely ostravský Baník 3:0 a třinácté Pardubice překvapivě zvítězily na půdě Slovácka 2:1.

A oba duely měly nesmírně divoký průběh. Jihočeši při trenérské premiéře Jiřího Lercha a Jiřího Kladrubského dali Baníku tři góly v rozmezí deseti minut druhé půle. Od 59. do 69. minuty se postupně trefili Samuel Šigut, Martin Králik a Wale Mussa Alli. Klíčová byla hlavně první trefa Šiguta po standardní situaci, kdy to vypadalo, že gólman Letáček jeho střelu vytěsnil ještě před brankovou čarou, ovšem video odhalilo pravý opak. »Bylo tam obrovské nasazení, hráči zvládli skvěle to, na čem jsme pracovali celou zimní přípravu,« liboval si po duelu na Střeleckém ostrově kouč Dynama Lerch. »Z naší strany není co hodnotit. Soupeř byl lepší a my jsme neodstartovali jaro vůbec dobře,« zuřil Lerchův protějšek Pavel Hapal, který těžko kousal nečekané skóre.

A duel v Uherském Hradišti byl ještě méně uvěřitelný. Pardubice tam vyhrály první půli 1:0, ale tu druhou si zkomplikovali v 67. minutě, kdy šel po druhé žluté kartě překvapivě pod sprchy Dominik Mareš. Slovácko využilo nabídnutou přesilovku až v 89. minutě po Ciciliově bombě pod břevno z bezprostřední blízkosti. Jenže v nastaveném čase nechalo jít oslabené hosty do brejku, který neomylně zakončil Michal Hlavatý. Nečekaná radost hostí by se dala krájet, stejně jako šok na stadionu Miroslava Valenty. »Tahle ztráta mě mrzí. I bod by pro nás byl málo, jenže my navíc nemáme vůbec nic,« zuřil kouč favorita Martin Svědík. »Pro nás je to skvělý výsledek s ohledem na ty ostatní, co dnes byly k vidění,« jásal naopak trenér Pardubic Radoslav Kováč.

Co se tedy dnes především změnilo? Budějovice se bodově dotáhly na předposlední Zlín, který má ale hned dva duely k dobru, čtrnáctá Karviná již má před oběma celky na chvostu jen jednobodovou rezervu, naopak na Pardubice ztrácí již čtyři body.

Mezi celky bojujícími o šestku, znamenající účast ve skupině o titul, udělaly dnes pokrok především Liberec. Vzhledem k tomu, jak klopýtaly jeho sokové a protože jednoho z nich porazil v přímém souboji – Sigmu Olomouc 2:0 – má pro něj start do jara cenu zlata. Ve druhém poločase o dnešní výhře rozhodli Nicolas Penner a Filip Horský. »Já nevím, jestli je co hodnotit. Už od počátku to vypadalo, jako kdybychom vyfárali odněkud z dolu a nesli si na zádech batoh s kamením a uhlím. Liberec byl agresivnější, rychlejší, sbíral daleko lépe druhé míče, takže měl větší držení,« uznal na klubovém webu Václav Jílek, lodivod Sigmy. Jeho protějšek Luboš Kozel k tomu dodal: »Já jsem spokojen s výkonem i výsledkem, a to jsme mohli dát ještě další branky.«

Do šestky se o skóre před Severočechy posunula Mladá Boleslav, která veze cenný bod z Plzně. Premiéra nového kouče Davida Holoubka tak poměrně úspěšně vyšla, zvláště když ještě dvě minuty před koncem vedl favorit a třetí tým tabulky 1:0. Pak však dostal Martin Vaníček přihrávku za obranu a brakáři Jedličkovi, který je jedničkou místo dnes již slávisty Staňka, nezbylo nic jiného než sáhnout k záchranné brzdě v podobě faulu. Penaltu bezpečně proměnil Antonín Ladra a navázal tak na gól protivníka Tomáše Chorého z 63. minuty. Stíhací jízda Viktoria za oběma »S«, jak o ni – většinou tiše – mluvili plzeňští činovníci, tak dostala trhlinu hned na úvor fotbalového jara.

»Když vám výhra proteče mezi prsty v závěru utkání, nikdy to není příjemné, jedna zásadní chyba nás připravila o body,« mrzelo plzeňského kouče Miroslava Koubka. »Oba týmy jsou asi nespokojené. I my jsme sahali po třech bodech, hlavně v prvních dvaceti minutách. Plzeň pak zapnula na vyšší obrátky a byla lepší. Naštěstí jsme v závěru po pěkné akci vyrovnali,« připojil boleslavský trenérský novic Holoubek.

* * *

MFK Karviná – Sparta Praha 0:3 (0:1)

Branky: 31. Krejčí, 60. Karabec, 69. Kuchta. Rozhodčí: Rouček – Kříž, Pečenka – Adámková (video). ŽK: Holec, Bederka (oba Karviná). Diváci: 4238.

Karviná: Holec – Traoré, Krčík, Bederka, Fleišman – Budínský, Boháč (80. Žák) – Memič (82. Kačor), Ezeh (65. Iván), Regáli (66. Ayaosi) – Akinyemi (65. Doležal). Trenér: Jarábek.

Sparta: Vindahl – Sörensen (75. Vitík), Panák, Krejčí – Preciado, Laci (75. Solbakken), Kairinen, Ryneš – Karabec (65. Tuci), Birmančevič (81. Ševčík) – Kuchta (75. Olatunji). Trenér: Priske.

Dynamo České Budějovice – Baník Ostrava 3:0 (0:0)

Branky: 59. Šigut, 66. Králik, 69. Alli. Rozhodčí: Pechanec – Ratajová, Novák – Všetečka (video). ŽK: Hellebrand, Tranziska, Alli, Šípoš – Lischka. Diváci: 2457.

Č. Budějovice: Šípoš – Sladký, Nikl, Králik, Trummer – Čermák (88. Böhm), Suchan, Hellebrand – Šigut (83. Polanský), Ondrášek (78. Tranziska), Alli. Trenér: Lerch.

Ostrava: Letáček – Ndefe, Lischka, Pojezný (75. Blažek), Kpozo – Buchta (75. Rusnák), Boula, Rigo (60. Šín), Šehič (46. Ewerton) – Kubala – Klíma (75. Adediran). Trenér: Hapal.

Slovan Liberec – Sigma Olomouc 2:0 (0:0)

Branky: 48. Penner, 80. Horský. Rozhodčí: Berka – Hrabovský, Šafránková – Szikszay (video). ŽK: Sláma, Pospíšil, Juliš, Singateh (všichni Olomouc). Diváci: 2427.

Liberec: Bačkovský – Prebsl, Chaluš, Mikula (62. Purzitidis) – Penner (62. Fukala), Varfolomejev, Žambůrek (85. Doumbia), Ghali – Kok (76. Horský), Tupta – Kulenovič (76. Rabušic). Trenér: Kozel.

Olomouc: Macík – Pokorný, Beneš, Vraštil – Křišťál, Breite (76. Fiala), Pospíšil (83. Ventúra), Sláma (54. Langer) – Vodháněl (83. Emmanuel), Zorvan (46. Singhateh) – Juliš. Trenér: Jílek.

1. FC Slovácko – FK Pardubice 1:2 (0:1)

Branky: 89. Cicilia – 14. Zlatohlávek, 90.+1 Hlavatý. Rozhodčí: Volek – Hájek, Žurovec – Zelinka (video). ŽK: Daníček – Mareš, Daněk, Brdička, Chlumecký. ČK: 68. Mareš. Diváci: 4723.

Slovácko: Heča – Reinberk, Daníček (76. Vecheta), Kadlec, Kalabiška (76. Blahút) – Trávník, Kim Sung-pin (66. Kohút) – Petržela (66. Mihálik), Havlík, Juroška (84. Kvasina) – Cicilia. Trenér: Svědík.

Pardubice: Kinský – Mareš, Halinský, Ortiz, Chlumecký – Kissiedou (72. Donát), Vacek (84. Tischler), Hlavatý – Daněk (72. Surzyn) – Zlatohlávek (63. Krobot), Brdička (63. Patrák). Trenér: Kováč.

Viktoria Plzeň – FK Mladá Boleslav 1:1 (0:0)

Branky: 63. Chorý – 88 Ladra z pen. Rozhodčí: Černý – Paták, Podaný – Petřík (video). Bez karet. Diváci: 9086.

Plzeň: Jedlička – Hranáč, Hejda, Dweh – Kopic, Valenta (63. Červ), Kalvach, Cadu – Šulc – Chorý (82. Kliment), Vydra (73. Traoré). Trenér: Koubek.

M. Boleslav: Trmal – Kostka, Král, Suchý, Suchomel – Kubista (78. Žitný), Karafiát – Ladra (90.+2 Poulolo), Mareček (64. Hilál), Kušej (78. Vaníček) – Pulkrab (64. Jawo). Trenér: Holoubek.