Home Zahraničí Bloomberg: Německo zažívá své poslední dny jako průmyslová velmoc

Bloomberg: Německo zažívá své poslední dny jako průmyslová velmoc

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Dny Německa jako průmyslové velmoci se chýlí ke konci. Tento stav způsobila konkurence ze strany Spojených států, klesající zájem Číny o německé zboží a energetická krize v důsledku přerušení dodávek ruského plynu, píše agentura Bloomberg.

Podle něj je dalším důvodem poklesu »politická paralýza, která zachvátila Berlín«. Agentura konstatuje, že průmyslová výroba v největší evropské ekonomice má od roku 2017 klesající tendenci a tento pokles se zrychluje s tím, jak klesá konkurenceschopnost.

»Upřímně řečeno, moc naděje není,« cituje agentura Bloomberg Stephana Kleberta, generálního ředitele společnosti GEA Group AG, dodavatele výrobních zařízení. »Opravdu si nejsem jistý, zda se nám podaří tento trend zastavit.«

Publikace zdůrazňuje, že »základy německé průmyslové mašinérie se padly jako kostky domina« kvůli snahám USA »konkurovat svým transatlantickým spojencům o investice do klimatu« a klesajícímu zájmu Číny o německé zboží. Agentura Bloomberg rovněž vyjadřuje přesvědčení, že »poslední ranou pro některé výrobce těžkého průmyslu byl nedostatek dříve dostupných obrovských objemů levného ruského zemního plynu«.

Zástupce německého ministerstva obrany tento týden rovněž prohlásil, že Německo dosáhlo hranic možností výroby munice pro Ukrajinu. Již dříve německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že ostatní země EU by měly Ukrajině poskytnout větší pomoc, protože Německo samo nemůže nést tak těžké břemeno.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here