Sparta je v krizi. Prohrála v Boleslavi a Pardubice jdou do trháku

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté pražské Sparty jsou v krizi! V dnešním utkání 39. extraligového kola padli na ledě předposlední Mladé Boleslavi po výsledku 2:3 a na vedoucí Pardubice, jež otočily zápas v Českých Budějovicích, ztrácejí z druhé příčky již pět bodů. Když k tomu připočteme dva duely, které mají Východočeši k dobru, zdá se, že je o vítězi základní části rozhodnuto poněkud předčasně, jakkoli platí, že v hokeji je možné všechno.

Je to týden, co si Sparta do vzájemného souboje s Pardubicemi v O2 areně nesla dvoubodový náskok. O jeden přišla prohrou v prodloužení v onom dohrávaném šlágru, ovšem pak přišla tři trápení. V pátek v Hradci Králové sice dokázali Pražané ještě vyhrát, a to 3:2 na nájezdy, ale obě branky si dali domácí doslova a do písmene sami. Pak následovala domácí ostuda s Karlovými Vary (1:4) a nyní porážka na půdě týmu z města automobilů, který horko těžko bojuje o záchranu. Nepomohly ani dvě branky Romana Horáka, jenž jako jeden z mála sparťanů má v současné době dobrou formu. Kdo ji ale dnes neměl, byl mladý brankář Cichoň. Ten při zranění jedničky Kováře zastoupil momentálně extrémně vytíženého Kořenáře, ovšem od počátku byl nejistý a první dva góly, které Středočeši vstřelili v první části hry, byly určitě chytatelné. Trefili se Dvořáček a Rohdin, a protože sparťanská smůla v podobě zranění pokračovala v podobě toho, že dnes ze zápasu odstoupil zkušený Sobotka a v útoku musel hrát i obránce Tomek, měli to domácí usnadněné. I proto, že po dvou Horákových sníženích, následovala ve třetí třetině místo ataku za vyrovnáním sére tří vyloučení hostí. S nimi si sice Sparta poradila, ale sama sebe připravila o čas v útočném pásmu a nakonec poprvé v sezoně s Boleslaví padla. Vítěznou branku si zapsal ve 37. minutě Ondřej Rohlík.

»Klíčový byl vstup do utkání, který nám vyšel, za co jsme moc rádi. I proto máme tři body,« liboval si asistent trenéra Boleslavi Václav Pletka. »V první třetině jsme inkasovali podobné góly. To bylo jak v zoologické, byli jsme jako plameňáci, ale brankář Cichoň nepodal špatný výkon,« překvapil kouč Pavel Gross.

Ani Pardubice dnes na ledě soupeře nezvládly první třetinu a v Českých Budějovicích již po devíti minutách prohrávaly 0:2, ovšem na rozdíl od Sparty ukázaly, co je zdobí celou sezonu – umění otáčet zápasy. Ten hlavní obrat přišel ve třetí třetině, kdy za stavu 3:2 pro domácí rozvlnili síť za gólmanem Hrachovinou postupně Matej Paulovič a Tomáš Hyka. Dynamo slaví sedmou výhru v řadě a vypadá to, že si pomalu začíná hrát vlastní ligu.

»Měli jsme dobré hned první střídání, ale po ztrátě puku nás o chvíli později soupeř potrestal, a v naší přesilovce jsme později dostali další gól. Na to si musíme dát pozor, ale bylo super, že jsme se vrátili do zápasu ještě v té samé přesilovce. Myslím si, že výkon v první třetině byl od nás přesto povedený. Naopak druhá třetina se nám nepovedla. Tam jsme měli spoustu ztrát. Z našeho pásma jsme pouze čipovali kotouče ven a soupeř nás pak dostával pod tlak. Ve třetí třetině jsme ten zápas otočili a posledních 12-13 minut hráli velmi dobře systémově. Soupeře jsme nepouštěli k nám do pásma a zvládli jsme to, za což bych chtěl týmu poděkovat,« zhodnotil duel na klubovém webu kouč Pardubic Marek Zadina.

Obhájci titulu z Třince dnes zdolali na svém ledě Kometu 5:1 a pojistili si druhou příčku za duem Pardubice, Sparta. Oceláři vsítili první dva góly zápasu ve čtvrté minutě během třinácti sekund a v půlce zápasu vedli již 3:0. Dvě branky domácích vstřelil David Cienciala, tři body (1+2) si připsal Andrej Nestrašil. Brnu nepomohl ani návrat uzdraveného gómana Dominika Furcha po dlouhých dvou měsících. »Pro nás jsou to velmi důležité body proti slinému soupeři,« radoval se třinecký asistent Vladimír Országh. »Hráli jsme proti dobře koučovanému týmu a nedařilo se nám. Ale je pozitivní vidět Dominika Furcha zase v brance,« našel na všech negativech pozitivum trenér Komety Jaroslav Modrý.

Nejméně radosti dnes panuje na Kladně, které prohrálo v Karlových Varech 1:4 a s ohledem na nečekaný zisk Mladé Boleslavi proti Spartě se toně stále hlouběji v močále. Na poslední příčce ztrácejí Rytíři na krajového rivala již pět bodů, ale stále si hýčkají tři duely k dobru.

Stejným výsledkem dnes zdolal čtvrtý Litvínov olomouckou Moru. Dvěma góly se zaskvěl Petr Koblasa, dva body za gól a asistenci si unisono připsali Ondřej Kaše a Andrej Kudrna. To pátý Liberec vyhrál 2:1 nad plzeňskou Škodovkou až gólem v čase 58:45 Oscar Flynn. A v Hradci Králové došlo dokonce až na samostatné nájezdy, které ke smutku domácích fandů ovládly hostující Vítkovice. Vítězný gól na 4:3 v nich zaznamenal Rihards Bukards.

* * *

BK Mladá Boleslav – HC Sparta Praha 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Dvořáček (A. Čech, Pitule), 13. Rohdin (Gewiese, Järvinen), 37. O. Rohlík (O. Roman, Malát) – 36. R. Horák (Řepík, M. Forman), 40. R. Horák (Řepík, Chlapík). Rozhodčí: Úlehla, Šindel – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 2:4. Využití: 0.1. Diváci: 2970.

HC Oceláři Třinec – HC Kometa Brno 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. M. Růžička (A. Nestrašil), 4. Cienciala (J. Jeřábek), 30. Cienciala (Kundrátek, Helewka), 54. A. Nestrašil (M. Růžička, J. Jeřábek), 60. D. Voženílek (A. Nestrašil) – 37. Marcinko (Ščotka). Rozhodčí: Mejzlík, Šír – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 4079.

Banes Motor České Budějovice – HC Dynamo Pardubice 3:4 (2:1, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 2. Harris (M. Beránek), 9. M. Beránek (Kondelík), 27. D. Simon (Štencel) – 10. Čerešňák (Radil), 24. L. Sedlák (Hyka, Pánik), 46. Paulovič (M. Kaut), 51. Hyka (Čerešňák, Radil). Rozhodčí: Kika, Vrba – Axman, Blažek. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 6025.

HC Energie Karlovy Vary – Rytíři Kladno 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 19. Jiskra (O. Beránek, Černoch), 24. O. Beránek (O. Procházka, Plutnar), 44. Gríger (Huttula, Kangasniemi), 59. T. Rachůnek (Kangasniemi, Gríger) – 20. Sideroff (Melka). Rozhodčí: Ondráček, Květoň – Gerát, Brejcha. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3741.

HC Verva Litvínov – HC Olomouc 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 28. O. Kaše (Jaks, Abdul), 36. Koblasa (A. Kudrna), 40. Koblasa (O. Kaše, Baránek), 60. A. Kudrna – 53. Kusko (P. Musil, Sirota). Rozhodčí: Sýkora, Veselý – Hynek, Zíka. Vyloučení: 8:9, navíc Orsava (Olomouc) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 3538.

Bílí Tygři Liberec – HC Škoda Plzeň 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 45. Filippi (Faško-Rudáš), 59. Flynn (Hawryluk) – 49. Jansa (Zámorský, P. Straka). Rozhodčí: Mrkva, Cabák – Špůr, Šimánek. Vyloučení: 7:4. Bez využití. Diváci: 4226.

Mountfield Hradec Králové – HC Vítkovice Ridera 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 0:0, 1:2 – 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Eberle (Estephan, Šťastný), 20. Tamáši (Perret), 48. Šťastný (Jank) – 5. M. Kalus (Rihards Bukarts, Percy), 41. Barinka (Chlán, Lakatoš), 59. Auvitu (Chlán, Percy), rozhodující sam. nájezd Rihards Bukarts. Rozhodčí: Jeřábek, Jaroš – Ondráček, J. Svoboda. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 3224.