Sparta vyhrála sedmý duel v řadě a dotáhla Slavii. Ta jen remizovala v Liberci!

Fotbalisté pražské Sparty vyhráli sedmý ligový zápas v řadě a bodově se dotáhli na vedoucí Slavii, která jen remizovala v Liberci 2:2. Na půdě Hradce Králové vyhrála Sparta 21:2 na střely, ovšem třígólovou jarní normu nenaplnila. I tak ji ale výhra 2:0 může těšit, nicméně je třeba dodat, že k tomu Pražanům pomohl vyloučením z 20. minuty Jakub Kučera. V Mladé Boleslavi, kde hrají »Votroci« své domácí zápasy, bylo vyprodáno.

»Měli jsme velmi dobrý plán, který nám fungoval. Ta červená karta to narušila. I tak jsme pokračovali v plánu a bylo to těžké. Kluci ale bojovali až do konce, vždyť jsme druhý gól dostali až v 89. minutě. Za to je musím pochválit,« zhodnotil duel hradecký kouč Miroslav Koubek. »U té červené srdce předbíhá rozum. Hlavně mě ale mrzí, že je to nějaké osmé nebo deváté utkání, kdy hrajeme v deseti, a jen jednou jsme vyhráli. Přitom hráče na nutnost disciplíny upozorňujeme a zdůrazňujeme jim to,« dodal Koubek.

Sparta skóre otevřela až v poslední minutě první půle, kdy skvěle chytající Bajza jen vyrazil prudkou střelu Čvančary zpoza šestnáctky a dobíhající Lukáš Haraslín byl ve správný čas na správném místě. »Bylo to snad nadvakrát nebo natřikrát, co jsem to dorážel, ale hlavní je, že to tam padlo,« řekl Haraslín, kterému se v posledních zápasech střelecky nedařilo tolik jako parťákům z útoku Kuchtovi a Čvančarovi. Nyní si spravil chuť. »Není důležité, kdo dává gól. Hlavně když to přináší body,« dodal slovenský záložník, na kterého již z mnoha šancí ve druhé půli gólově navázal jen v samém závěru Tomáš Wiesner.

Sparta potvrdila, že je z celé ligy nejlepším týmem venku, kde získala již 27 bodů. Hradec Králové zase potvrdil, že je nejtrestanějším celkem z celého pelotonu, když inkasoval již devátou červenou kartu v sezoně. »Někdy se proti oslabenému soupeři hraje hůře, což byl i tento případ. Ale jsme rádi za vítězství. Věděli jsme, že to tu nebude snadné,« řekl Brian Priske, kouč Sparty.

Slavia sehrála v Liberci infarktový duel. Severočechy poslal do vedení v 25. minutě někdejší hráč Pražanů Lukáš Červ po tečované střele, ale za pět minut odpověděl Peter Olayinka – rovněž tečovanou střelou. Běžela 65. minuta, kdy po sporné penaltě, kdy Ndefe u postranní čáry strčil do Olayinky, otočil stav střídající Mick van Buren, jenž paradoxně ještě na podzim působil ve Slovanu.

To nejdramatičtější ale teprve mělo přijít. V 88. minutě se nechal vyloučit Olayinka, který nejprve v souboji s Ndefem teatrálně padl ve vápně a pak soupeře počastoval nesportovní »hlavičkou«, jež ho poslala k zemi. Liberec převahy jednoho muže v poli v závěru využil, když v páté minutě nastavení srovnal Victor Olatunji nádherným lobem nad padajícího gólmana Koláře.

»Po posledních nezdarech a výprasku v Mladé Boleslavi je to pro nás zlatý bod. Moc si cením toho, jak jsme se po tom, co Olayinka neudržel nervy a dostal červenou, zmobilizovali a vybojovali cennou remízu,« liboval si kouč Liberce Luboš Kozel, který většinu kariéry strávil právě ve Slavii. »Olayinka za tu dobu, co je ve Slavii, nic takového nepředvedl, musíme to s ním řešit. Nejen, že nás poslal do deseti, ale bude nám chybět i v dalších utkáních. Podali jsme slušný výkon, ovšem hloupostí jsme se připravili o výhru,« připojil Jindřich Trpišovský, trenér Slavie.

V dalších dvou odpoledních ligových zápasech se pokaždé radoval domácí tým. Českobudějovické Dynamo zdolalo na Střeleckém ostrově trápící se Baník Ostrava 2:1 a olomoucká Sigma na Andrově stadionu díky povedeným startům do obou poločasů Mladou Boleslav 2:0.

Šlágrem zítřejšího dne bude podvečerní duel Viktorie Plzeň s pražskými Bohemians. Když ho Západočeši vyhrají, přiblíží se oběma »S« na rozdíl dvou bodů.

* * *

FC Hradec Králové – Sparta Praha 0:2 (0:1)

Branky: 45. Haraslín, 89. Wiesner. Rozhodčí: Černý – Nádvorník, Hájek – Machálek (video). ŽK: Klíma, Kodeš, Vašulín – Minčev, Laci. ČK: 20. Kučera (Hradec). Diváci: 5000 (vyprodáno).

Hradec: Bajza – Klíma, Kodeš, Čech – Gabriel (46. Novotný), Kučera, Smrž, Harazim – Matěj Koubek (61. Pudhorocký), Kubala (78. Rada) – Vašulín. Trenér: Miroslav Koubek.

Sparta: Kovář – Vitík, Sörensen, Ladislav Krejčí II – Wiesner, Sadílek, Kairinen (72. Laci), Zelený (72. Jankto) – Čvančara (64. Minčev), Kuchta, Haraslín (78. Mabil). Trenér: Priske.

Dynamo České Budějovice – Baník Ostrava 2:1 (1:1)

Branky: 29. vlastní Říha, 61. Čermák – 45. Fleišman. Rozhodčí: Berka – Vlček, Šimáček – Adámková (video). ŽK: Plavšič (Ostrava). Diváci: 4392.

Č. Budějovice: Šípoš – Sladký, Havel, Králik – Čolič, Čermák (86. Čavoš), Hellebrand (86. Broukal), Potočný (78. Mršič) – Adediran (55. Penner), Škoda, Zajíc (78. Matoušek). Trenér: Nikl.

Ostrava: Laštůvka – Sanneh (85. Juroška), Říha, Pojezný, Fleišman (78. Šehič) – Kaloč – Cadu (85. Smékal), Šín (72. Tijani), Kuzmanovič (78. Miškovič), Plavšič – Almási. Trenér: Hapal.

Sigma Olomouc – FK Mladá Boleslav 2:0 (1:0)

Branky: 3. vlastní Karafiát, 47. Vraštil. Rozhodčí: Orel – Ratajová, Žurovec – Starý (video). ŽK: Suchomel, Jawo (oba M. Boleslav). Diváci: 2310.

Olomouc: Macík – Pokorný, Vraštil, Sláma (89. Matoušek) – Navrátil, Ventúra (76. Zorvan), Breite, Pospíšil (89. Greššák), Vodháněl (65. Zifčák) – Růsek, Chytil (76. Zmrzlý). Trenér: Jílek.

M. Boleslav: Šeda – Kubista, Karafiát, Suchý – Ekpai (55. Suchomel), Dancák (83. Škoda), Mareček (46. Matějovský), Fulnek (55. Tomič) – Kušej, Ladra (65. Skalák) – Jawo. Trenér: Hoftych.

Slovan Liberec – Slavia Praha 2:2 (1:1)

Branky: 25. Červ, 90.+5 Olatunji – 30. Olayinka, 65. Van Buren z pen. Rozhodčí: Zelinka – Paták, Antoníček – Petřík (video). ŽK: Doumbia, Preisler, Ndefe – Ogbu, Oscar, Zafeiris, Vlček (vedoucí mužstva). ČK: 64. Čech (trenér brankářů) – 88. Olayinka. Diváci: 4758.

Liberec: Vliegen – Ndefe, Plechatý, Purzitidis – Mészáros (77. Rabušic), Červ (80. Varfolomejev), Doumbia, Preisler (70. Ghali) – Tupta – Rondič (77. Kozák), Olatunji. Trenér: Kozel.

Slavia: Kolář – Masopust (55. Zafeiris), Ogbu, Holeš, D. Jurásek – Ševčík, Oscar – Douděra, Lingr (76. M. Jurásek), Olayinka – Tecl (56. Van Buren, 90. Hromada). Trenér: Trpišovský.