Sparta ve šlágru zdolala Kometu a už je třetí, východočeské derby ovládl lídr

Hokejisté Sparty porazili v utkání 39. extraligového kola Brno 5:3. Tým Komety otevřel skóre už po 38 sekundách, ještě po první třetině vedli hosté 2:1, Pražané otočili vývoj dvěma góly ve druhé části a připsali si pátou výhru za sebou, za stavu 3:3 ale rozhodl až v čase 57:52 útočník Jan Buchtele. I díky porážce Třince v Mladé Bolelavi (0:1) se sparťané posunuli už na třetí místo.

»Těžko se hodnotí zápas, který mužstvo prohraje, ale narazili jsme na vynikajícího soupeře se skvělou formou. Myslím, že v současné době jsme odehráli výkon na hranici našich možností. A troufnu si říct, že jsme byli Spartě vyrovnaným soupeřem. Utkání bylo na vážkách do poslední minuty, kdy jsme mohli při troše štěstí v power play vyrovnat,« zhodnotil duel Patrik Martinec, kouč Brna, který paradoxně začínal sezonu na střídačce Sparty.

Výborný začátek, ale…

Kometa po dvou vysokých porážkách v Třinci a doma s Vítkovicemi začala v metropoli na výbornou, když hned v první minutě otevřela skóre. Gólmana Kováře, jenž se vrátil do sestavy po zdravotních potížích, kvůli nimž odstoupil z nedělního duelu v Hradci Králové, překonal Holík a využil tak prostoru, který mu sparťané před brankovištěm dopřáli.

Reakce favorita přišla brzy. Když hráli domácí ve třetí minutě v signalizované výhodě, Polášek místo očekávané střely našel výstavní nahrávkou Konečného a tomu stačilo trefit úplně prázdnou branku za povyjetým brankářem Furchem. Před polovinou úvodního dějství byl v dobré pozici Holík, ale Kovář ho vychytal. Stejně dobře si však po chvilce vedl i Furch, na něhož pálil Horák, jenž se dostal za obranu Jihomoravanů.

Hostující gólman musel hned vzápětí vytáhnout skvělý zákrok levým betonem po zakončení Buchteleho z dobré pozice mezi kruhy. V 17. minutě šli znovu do vedení Brňané, když pouhé dvě sekundy před vypršením trestu Kempného, jenž byl prvním vyloučeným hráčem zápasu, překonal Kováře Kollár. Ještě před přestávkou zahrozil opět aktivní Holík, Kovář však jeho ránu z dobré pozice dokázal vytěsnit.

Ve druhé části mohli zvýšit Ďaloga a Šalé, domácí však přežili bez úhony a ve 29. minutě si mohli sami zkusit dnes poprvé hru v početní výhodě. A dařilo se jim – po Řepíkově ráně bez přípravy bylo vyrovnáno. Hosté sáhli po trenérské výzvě, hru vysokou holí však sudí na záznamu neviděli a vedle potvrzení gólu museli hosté na led znovu jen ve čtyřech. Se štěstím se ubránili, sami pak nevyužili přesilovku a jen 23 sekund před pauzou dokonal obrat Safin.

Na začátku třetí dvacetiminutovky měl obrovskou příležitost Flek, pozorného Kováře však překonat nedokázal. Sparta pak mačkala hosty v jejich pásmu díky dvěma po sobě jdoucím přesilovkám, při signalizované výhodě mezi nimi skončila dorážka Gustafa Thorella na tyčce. Na začátku 53. minuty nedostal prostor k přesnému zakončení Forman po akci Řepíka.

O chvilku později musel na trestnou lavici Horák. Při přesilovce Komety měl nejprve velké štěstí Furch, když při rozehrávce trefil napadajícího Buchteleho, ale ten po pádu na led nedokázal puk poslat do prázdné branky, vzápětí na druhé straně vyrovnal přesnou ranou z kruhu Horký. Buchtele si zlepšil náladu 128 sekund před koncem vítěznou tečí. Holíka při snaze o odpověď vychytal Kovář. Při následné power play hostů pečetil výhru domácích Horák, jemuž přenechal kotouč před prázdnou brankou Kaše.

»Byl to souboj dvou tradičních soupeřů, derby se vším všudy. Vyrovnaný zápas, který mohl vyhrát kdokoliv. Musím říct, že jsme měli štěstí, že jsme ten zápas nakonec vyhráli, protože jsme určitě nebyli lepší,« řekl po utkání sparťanský trenér Miloslav Hořava.

Spartě v posunu na třetí příčku pomohla prohra Třince v Mladé Boleslavi. Středočeši ukončili sérii jedenácti porážek ve vzájemných soubojích s Oceláři. O první výhře od dubna 2021 rozhodl v čase 58:46 švédský útočník Tim Söderlund, třetí čisté konto v sezoně udržel Filip Novotný. Třinec podruhé za sebou neskóroval.

»Po celý zápas jsme hráli velmi dobře, neměli jsme moc šancí, ale nakonec se nám podařilo dát gól,« radoval se Söderlund po utkání. »Kluci dnes hráli fakt dobře dozadu a hodně mi pomohli. Hodně kotoučů jsem viděl a myslím si, že i Kácovi se na druhé straně dobře chytalo. Byl to zápas, kdy by asi moc gólů nepadlo. Za tři body jsme rádi,« doplnil jej Novotný.

Vondráčkovy góly a Mandátův návrat

Druhým šlágrem dnešního dne byl duel v Pardubicích, které v derby porazily Hradec Králové 4:1 a díky čtvrtému vítězství za sebou si drží v čele tabulky čtyřbodový náskok před druhými Vítkovicemi. Za Dynamo dvakrát skóroval útočník Tomáš Vondráček.

»Viděli jsme velmi dobré utkání ze strany obou mužstev. Kluci hráli velmi dobře do obrany, byla tam spousta bloků, šli si za vítězstvím. Jsme rádi, že z tohoto zápasu máme tři body,« uvedl pardubický asistent Marek Zadina. »Neproměnění šancí nás stálo zápas. Kluci to odpracovali a dřeli, ale ukázala se síla Pardubic, které zaslouženě vyhrály,« připojil Zadinův protějšek Petr Svoboda.

Do pardubické sestavy se po vypršení trestu za doping vrátil Jan Mandát, který se v české extralize objevil poprvé od 12. ledna 2021. Domácí hned v úvodu rozehráli první přesilovku, po jejím konci si se střelou Adama Musila poradil brankář Kiviaho. Ve dvou početních výhodách pak mohli udeřit hosté, ale Willa nepřekonali.

Při brejku dva na jednoho ve 14. minutě přihrál Adam Musil Vondráčkovi, jenž však nezakončil přesně. Vzápětí v oslabení ujel hradecký Perret, s jehož střelou si Will poradil. Pardubičtí se prosadili ještě během první třetiny, kdy v přesilovce po střele Čerešňáka dorážel Vondráček. Do konce úvodní třetiny chybělo jen třináct vteřin.

Před vyprodanou pardubickou arénou pokračoval i ve druhé třetině bojovný zápas. V nadějné pozici se objevil domácí Poulíček, který si najel před Kiviaha, jenže situaci přerušilo posunutí hradecké branky.

Ve 36. minutě byl vyloučen na čtyři minuty pardubický Štetka za hru vysokou holí, hosté tak mohli srovnat v dlouhé přesilovce. Blízko byl Lev, který trefil tyčku pardubické branky. Vzápětí se během oslabení do úniku dostal Vondráček a přesnou střelou k tyči zvýšil na 2:0 pro Pardubice.

Mountfield se při hře speciálních týmů neprosadil, když nevyužil další přesilovku v úvodu třetí třetiny. Hradci se povedlo skórovat až v 54. minutě při rovnovážném počtu hráčů, když Willa zblízka překonal Radovan Pavlík.

Snahu Hradce pak zkomplikovala dvě vyloučení, čehož využil Sedlák a po přihrávce Hyky vstřelil třetí gól Pardubic. Hosté to pak ještě zkusili bez odvolaného brankáře, ale skóroval už jen Paulovič do prázdné hradecké branky a uzavřel na 4:1 pro Dynamo.

Druhé Vítkovice však stále stíhají pardubického lídra. Dnes o jejich triumfu nad Libercem rozhodl přesně v polovině utkání v přesilové hře Juraj Mikuš, tři body zpečetil Jakub Kotala. Vítkovice tak vyhrály i třetí vzájemný souboj v sezoně. Brankář Aleš Stezka si připsal páté čisté konto v sezoně.

Litvínov dal Olomouci osm branek

Největším šokem dne byl duel v Olomouci, kde hokejisté Litvínova vyhráli vysoko 8:1 a zabrali po dvou zápasech bez bodu. Hanáci prohráli třetí z posledních čtyř duelů. Hattrickem se podílel na kanonádě Vervy Nicolas Hlava, po dvou gólech vstřelili Patrik Zdráhal a Jindřich Abdul, který přidal i asistenci. Tři body za tři přihrávky si připsal také Šimon Stránský.

»Rozhodl náš špatný začátek zápasu. Nevstoupili jsme do něj vůbec dobře a první třetina skončila 0:4. Od toho se potom všechno odvíjelo. Litvínov byl všude dřív, vyhrával souboje a byl i produktivní. Dali jsme sice gól na 1:4 a měli jsme i nějaké šance na 2:4, ale už nám to tam bohužel nespadlo. Zápas z naší strany nebyl vůbec dobrý. Litvínov nás skoro k ničemu nepustil a my jsme se vůbec nedokázali prosadit. Rozhodně bych to dnes neházel na gólmany, jsme jeden tým. Stejně jako nevyhraje zápas jeden hráč nebo gólman, tak ho také sám neprohraje. Vyhrává i prohrává celý tým,« konstatoval olomoucký kouč Jan Tomajko. A jeho litvínovský protějšek Karel Mlejnek k tomu dodal: »Dnešní utkání pro nás bylo velmi těžké a to až do stavu 6:1. Klíčovým momentem pro nás bylo dlouhé střídání ve druhé třetině za stavu 4:1. Během toho jsme se dvě minuty nedostali z pásma a měli několik zakázaných uvolnění, z toho dvě z mého pohledu úplně zbytečná. V tento moment se to utkání zlomilo a brzy jsme přidali další dva góly. Se vší pokorou musím říct, že takový zápas s tolika vstřelenými góly se mockrát za sezonu asi nestane.«

Jágr vyrovnal rekord

Hokejisté Karlových Varů zdolali doma poslední Kladno 4:2, díky druhé výhře z posledních tří zápasů se posunuli z 13. na 11. místo a Rytířům se vzdálili na rozdíl šesti bodů. Dvěma góly se na tom podílel kapitán Jiří Černoch. Kladno vyšlo naprázdno potřetí za sebou a připsalo si šestou porážku z uplynulých sedmi duelů. Těšit ho může jen historická 1098. branka Jaromíra Jágra v profesionálních soutěžích, kterou hrající majitel klubu vyrovnal rekord Kanaďana Waynea Gretzkého.

Ve zbývajícím dnešním duelu prohrál českobudějovický Motor s plzeňskou Škodovkou 3:4 v prodloužení. Obrat ze stavu 1:3 dovršil v čase 61:29 v přesilové hře obránce Petr Zámorský. Motor prohrál třetí z posledních čtyř zápasů, klesl na předposlední místo, ale svůj náskok před Kladnem zvýšil na čtyři body. »Bylo to bláznivé utkání, prohrávali jsme 1:3, ale řekli jsme si, že musíme zjednodušit hru. Po našem kontaktním gólu domácí trochu znervózněli. My jsme stále věřili a vynutili si prodloužení, kde jsme rozhodli v přesilovce,« řekl plzeňský kouč Petr Kořínek.

* * *

BK Mladá Boleslav – HC Oceláři Třinec 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 59. Söderlund (Lantoši, Pláněk). Rozhodčí: Hejduk, Veselý – Špůr, Šimánek. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 3362.

HC Vítkovice Ridera – Bílí Tygři Liberec 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 30. Mikuš (Lakatoš, Mueller), 48. Kotala (M. Kalus). Rozhodčí: Cabák, Mrkva – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 3:3, navíc Krieger (Vítkovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5557.

HC Energie Karlovy Vary – Rytíři Kladno 4:2 (3:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Černoch, 9. Gríger (Havlín, T. Rachůnek), 16. Jiskra (Kohout), 53. Černoch z trestného střílení – 13. Jágr (Kubík, Dotchin), 40. Indrák. Rozhodčí: Hribik, Úlehla – Gerát, Hynek. Vyloučení: 6:5, navíc Havlín (Karlovy Vary) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 5083.

HC Motor České Budějovice – HC Škoda Plzeň 3:4 v prodl. (1:1, 2:0, 0:2 – 0:1)

Branky a nahrávky: 16. Valský (M. Hanzl, Dzierkals), 22. Percy, 40. Vondrka (Vráblík, Štencel) – 6. Blomstrand (A. Jiříček, Kvasnička), 43. Schleiss (Baránek, Zámorský), 58. Kodýtek, 62. Zámorský (Rekonen, Holešinský). Rozhodčí: Šír, Jaroš – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 4:3, navíc Valský – Pour oba 5 min. Využití: 1:1. Diváci: 5592.

HC Olomouc – HC Verva Litvínov 1:8 (0:4, 1:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 24. Nahodil (Ondrušek, Orsava) – 2. Hlava (Jaks, Danielčák), 9. Kudrna (Abdul, Strejček), 17. Hlava (Š. Stránský, Jaks), 20. P. Zdráhal (Š. Stránský, Demel), 33. P. Zdráhal (Š. Stránský, Estephan), 37. Hlava (Freibergs), 40. Abdul (Freibergs, M. Sukeľ), 60. Abdul (Jaks, Estephan). Rozhodčí: Obadal, Stano (SR) – Rampír, Rožánek. Vyloučení: 4:1. Využití: 1:2. Diváci: 4191.

HC Dynamo Pardubice – Mountfield Hradec Králové 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 20. Vondráček (Čerešňák), 37. Vondráček (Poulíček), 8. L. Sedlák (Hyka), 60. Paulovič – 54. R. Pavlík (M. Novák). Rozhodčí: Jeřábek, Kika – Klouček, Zíka. Vyloučení: 8:8. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 10 194 (vyprodáno).

HC Sparta Praha – HC Kometa Brno 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 3. Konečný (Polášek, Kempný), 30. Řepík (Kempný, G. Thorell), 40. Safin (Buchtele, D. Vitouch), 58. Buchtele (M. Jandus, Němeček), 60. R. Horák (D. Kaše, P. Kousal) – 1. Holík (Horký), 17. Kollár (K. Pospíšil, Kučeřík), 56. Horký (Vincour, Zaťovič). Rozhodčí: Šindel, Květoň – Brejcha, J. Ondráček II. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:2. Diváci: 12 406.