Finále v duchu »S«. Sparta si nedělala problémy, Slavia vstala z mrtvých

Finále fotbalového MOL Cupu bude v duchu pražských »S«. Sparťané si dnes nejprve v epet ARENĚ poradili s českobudějovickým Dynamem 2:0 a následně večer Slavia vstala z mrtvých, když ve vršovickém derby porazila Bohemians 1905 3:2 v prodloužení, přitom vyrovnávací gól na 2:2 dal střídající Ondřej Lingr v čase 90.+6. Finále se bude hrát v květnu na Letné, jelikož Sparta má horší koeficient posledních pěti let.

Sparta se v prvním poločase hledala a rozhodně nehrála s tou formou, kterou oslňuje jarní ligu, v níž si připsala osm výher po sobě. Největší šanci první půlhodiny měli naopak hosté poté, co Zelený promáchl míč a sám na sparťanského gólmana Kováře upaloval Potočný, ale strážce domácí svatyně se vyznamenal.

Pak se domácí zahřáli na vyšší provozní teplotu a Haraslín trefil tyč. Do přestávky šlo téměř 12 tisíc diváků přece jen spokojených, když se po skvělé akci Kuchty se Sadílkem prosadil Martin Minčev, který dnes dostal v útoku přednost před Čvančarou.

Ve druhé pětačtyřicetiminutovce už Sparta zapnula na vyšší obrátky a kromě dvou břeven, kdy hlavně střela Haraslína z 63. minuty z přímého kopu byla lahůdková, i pojistila postup druhou trefou. Dal ji po Haraslínově centru netradičně hlavou Lukáš Sadílek. To bylo čtvrt hodiny před koncem a Letenští si postup pohlídali, zvláště když se v závěru na Čvančarovi vyfauloval hostující Králik a šel do sprch předčasně.

»Jsem rád za vítězný gól, ale předtím se mi paradoxně nedařilo. Asi bych sám sebe vystřídal, měl jsem tam nějaké ztráty míče. Pak jsem se chytil a jsem spokojený,« řekl Sadílek po zápase. »Třetí finále za čtyři roky je skvělý úspěch. Teď je ale na nás, abychom vrátili pohár na Spartu,« připojil se kouč Brian Priske.

»Jsem smutný, ale Sparta potvrdila, v jaké formě se momentálně nechází, a vyhrála zaslouženě,« uznal Tomáš Zápotočný, asistent kouče Nikla.

Bohemka byla blízko…

Ve vršovickém derby »Klokani« dvakrát na půdě favorita vedli. Nejprve ve 14. minutě otevřel skóre z úhlu Erik Prekop, ale vedení hostům vydrželo jen devět minut, než se trefil pravděpodobně nejlepší hráč duelu David Douděra. Zelenobílí byli pod obrovským tlakem, ale v 84. minutě šli paradoxně do vedení, kdy špatně vyběhnuvšího gólmana Koláře překonal Martin Hála. Jenže tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. V Edenu se utrhlo v šesté minutě nastavení, kdy vyrovnal Lingr a ve druhé části prodloužení pak dokonal obrat střelou zblízka další střídající hráč Václav Jurečka.

Slávisté zvládli pod trenérem Jindřichem Trpišovským i čtvrté semifinále a nyní je čeká duel o sedmý pohárový triumf v samostatné historii. »Takhle se hraje srdcem, hrábli jsme si na dno a jsem pyšný na všechny kluky,« radoval se záložník Douděra. Litoval neproměněných šancí. »Koukal jsem nahoru, že nám to někdo nepřeje, ale nakonec to tam spadlo,« dodal.

Ligová dohrávka s dělbou bodů

Kromě obou ostře sledovaných pohárových semifinále se dnes hrála i dohrávka FORTUNA:LIGY, konkrétně 23. kola mezi Jabloncem a Slováckem. V původním termínu se duel dvou ambiciózních týmů neodehrál kvůli sněhové kalamitě na Střelnici. Nyní si oba sokové rozdělili bod za remízu 1:1, ale ani jeden nebyl spokojen. Hosté se nedokázali přiblížit čtvrté – pohárové – příčce na více než na dva body a domácí se zase nedostali na dostřel elitní šestce, která si v nadstavbě zahraje o titul.

Hosty poslal do vedení v 37. minutě Jan Kalabiška, ale to dlouho nevydrželo. Dvě minuty po přestávce vyrovnal kapitán Jabloneckých Tomáš Hübschman, jenž se tak stal nejstarším střelcem v samostatné historii nejvyšší soutěže. Dnes je mu 41 let a sedm měsíců, čímž překonal rekord bývalého středopolaře Pavla Zavadila, který se v roce 2019 trefil za Opavu ve věku 41 let a třech měsíců.

* * *

Semifinále poháru

Sparta Praha – Dynamo České Budějovice 2:0 (1:0)

Branky: 37. Minčev, 76. Sadílek. Rozhodčí: Hocek – Kubr, Šimáček – Machálek (video). ŽK: Panák – Králik, Potočný, Sladký. ČK: 90.+2 Králik. Diváci: 11 562.

Sparta: Kovář – Vitík, Panák, Sörensen – Mejdr (5. Jankto, 78. Mabil), Sadílek (78. Laci), Kairinen, Zelený – Minčev (60. Čvančara), Kuchta, Haraslín (78. Höjer). Trenér: Priske.

Č. Budějovice: Janáček – Sladký, Králik, Čoudek, Broukal (46. Bastl) – Hellebrand, Hora, Čermák (73. Škoda), Potočný (90.+1 Sluka) – Zajíc (81. Hais), Čavoš (81. Penner). Trenér: Nikl.

Slavia Praha – Bohemians Praha 1905 3:2 po prodl. (2:2, 1:1)

Branky: 23. Douděra, 90.+6 Lingr, 109. Jurečka – 14. Prekop, 84. Hála. Rozhodčí: Černý – Caletka, Podaný – Petřík (video). ŽK: Van Buren, Douděra – Hála, Köstl, Kovařík, Vrána. Diváci: 16 087.

Slavia: Kolář – Masopust (68. Lingr), Ogbu (17. Ousou), Holeš, D. Jurásek (77. M. Jurásek) – Ševčík, Oscar – Douděra (117. Hronek), Zafeiris, Schranz (77. Jurečka) – Van Buren (106. Tecl). Trenér: Trpišovský.

Bohemians: Jedlička – Hůlka, Křapka, Vondra – Köstl (112. Vrána), Jánoš (90.+8 Mužík), Jindřišek, Dostál (63. Kovařík) – Prekop (90.+3 Necid), Hála (112. Novák) – Drchal (63. Kadlec). Trenér: Veselý.

* * *

Dohrávka 23. kola první ligy

FK Jablonec – 1. FC Slovácko 1:1 (0:1)

Branky: 47. Hübschman – 37. Kalabiška. Rozhodčí: Starý – Machač, Váňa – Kocourek (video). ŽK: Král, Jovovič (oba Jablonec). Diváci: 1620.

Jablonec: Hanuš – Martinec, Král, Souček – Šulc, Považanec, Hübschman, Polidar – Jovovič (86. Ikaunieks), Chramosta (90.+2 Patrák) – Sejk. Trenér: Horejš.

Slovácko: Nguyen – Reinberk, Hofmann, Kadlec, Doski (28. Kalabiška) – Daníček, Trávník, Havlík – Sinjavskij, Šašinka (76. Vecheta), Mihálik (76. Juroška). Trenér. Svědík.