Spojené státy ohrožují »superprasata«, další invaze se očekává z Kanady

Exploze těžko zlikvidovatelné populace »superprasat« v Kanadě hrozí, že se rozšíří na jih od hranic. Severní státy USA, jako je Minnesota, Severní Dakota a Montana již k zastavení této invaze podnikají různé kroky, upozornila kanadská televizní stanice CBC.

V Kanadě představují hrozbu divoká prasata potulující se po provinciích Alberta, Saskatchewan a Manitoba. Ryan Brook, profesor na Saskatchewanské univerzitě a jeden z předních kanadských odborníků na tento problém, označuje divoká prasata za »nejinvazivnější zvíře na planetě« a »ekologickou katastrofu«.

Často se jedná o křížence, kteří kombinují schopnosti přežití divokých eurasijských prasat s velikostí a vysokou plodností prasat domácích a vytvářejí tak něco, co Brook popisuje jako »superprasata«, která se vymykají kontrole.

Prasata nejsou v Severní Americe původní. »Zatímco po některých kontinentech se potulují již po staletí, v Kanadě se tento problém objevil až v 80. letech 20. století, kdy Kanada začala podporovat farmáře v chovu divokých prasat,« uvedl Brook.

Trh se po dosažení vrcholu v roce 2001 zhroutil a někteří frustrovaní farmáři jednoduše přestříhali ploty a pustili zvířata na svobodu. Ukázalo se, že prasata velmi dobře přežívají kanadské zimy. Jsou chytrá, přizpůsobivá a chlupatá a sežerou všechno, včetně úrody a volně rostoucích druhů. Při hledání brouků a plodin rozrývají půdu. Mohou šířit zhoubné nemoci, jako je africký mor prasat, do chovů.

A rychle se množí. »Jedna prasnice může mít šest selat ve vrhu a odchovat dvě mláďata za rok. To znamená, že každý rok může být zabito 65 % nebo více populace divokých prasat, a ta se přesto stále bude rozrůstat,« uvedl Brook.

Divoká prasata již nyní způsobují každoročně škody na úrodě v USA ve výši přibližně 2,5 miliardy dolarů, a to především v jižních státech, jako je Texas. Mohou být také agresivní vůči lidem. V roce 2019 zabila divoká prasata v Texasu jednu ženu.

Vymýcení divokých prasat v Manitobě a Saskatchewanu již není možné, uvedl Brook. Situace však není beznadějná všude a několik amerických států je eliminovalo. Klíčové je podle něj mít systém jejich včasného a rychlého odhalení a následně pohotově zasáhnout.

Brook a jeho kolegové zdokumentovali 62 000 případů výskytu divokých prasat v Kanadě. Jejich letecké průzkumy je zaznamenaly na obou stranách kanadsko-severodakotské hranice. Zaznamenali i výskyt v Manitobě ve vzdálenosti 28 kilometrů od Minnesoty.

»Nikdo by neměl být překvapen, až prasata začnou chodit přes tuto hranici, pokud se tak již nestalo,« řekl Brook. »Otázka zní: co se s tím bude dělat?«

Brook uvedl, že nejvážněji se o to, aby se divoká prasata nedostala ven, stará Montana. Zakázala chov a přepravu divokých prasat v rámci státu. »Jediná cesta vpřed je, že musíte být opravdu agresivní a musíte použít všechny nástroje, které máte k dispozici,« řekl Brook.

To by mohlo zahrnovat velké zemní pasti nebo síťové zbraně odpalované z vrtulníků. Některé státy a provincie přijímají programy pro sledování prasat, které jsou financovány z veřejných zdrojů.

Vědci také zkoumali jedy, jako je dusitan sodný, ale existuje riziko, že ublíží i jiným druhům.

Minnesota patří mezi státy, které se snaží zabránit tomu, aby se prasata uchytila. Očekává se, že tamní ministerstvo přírodních zdrojů vydá v únoru zprávu, v níž uvede nedostatky v plánu řízení a doporučí nové preventivní kroky.

Americké ministerstvo zemědělství mezitím využívá letadla a drony k posílení dohledu podél severní hranice.

Minnesota prohlásila prasata ve státě za vymýcená poté, co v roce 2016 americký úřad pro ochranu přírody zastřelil skupinu prasat, která se zatoulala z farmy a stala se divokými v nejzazším severozápadním cípu státu – ne však dříve, než se začala rozmnožovat a vyplenila přírodní rezervaci.

Gary Nohrenberg, ředitel Minnesotské služby pro divokou zvěř, uvedl, že pokud je mu známo, žádné skutečně divoké prase se do jeho státu zatím nedostalo.

Podle amerického ministerstva zemědělství (USDA) byla divoká prasata zaznamenána nejméně v 35 státech. Agentura odhaduje, že populace prasat v těchto státech dosahuje přibližně šesti milionů kusů.

»Od spuštění Národního programu pro regulaci divokých prasat v roce 2014 poskytlo americké ministerstvo zemědělství finanční prostředky 33 státům,« uvedl Mike Marlow, asistent ředitele programu.

Jejich cílem je podle něj likvidace divokých prasat tam, kde je jejich populace nízká nebo se objevuje, a omezení škod tam, kde se již usadila, například v Texasu a jihovýchodních státech.

»Program byl úspěšný v některých státech, kde byly populace malé, jako například ve Vermontu, New Yorku, Pensylvánii, New Hampshire, Wisconsinu a Washingtonu,« řekl. V Severní Dakotě jsou zvířata občas spatřena a rychle vyhubena.

»Myslím, že děláme velké pokroky směrem k úspěchu,« řekl Marlow. »Ale vymýcení není v blízké době možné,« konstatoval pro CBC.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy