Státní dluh překročil tři biliony, Stanjura ale hýří optimismem

Státní dluh České republiky vzrostl za první polovinu letošního roku o 149,6 miliardy korun na 3 044,4 mld. Kč, což odpovídá 42,8 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to ze zprávy ministerstva financí (MF) zveřejněné dnes na jeho webu. Státní dluh tak poprvé překročil hranici tří bilionů korun.

»Jen letos zaplatíme za obsluhu státního dluhu 70, příští rok 90 a v roce 2025 přes sto miliard korun,« přiznal ministr financí Zbyněk Stanjura. »Navzdory takto razantnímu nárůstu úroků se naší vládě daří deficity rozpočtu snižovat, což by ale nešlo bez přiměřených úsporných opatření,« dodal. Odborníci nicméně upozorňují na skutečnost, že schodek státního rozpočtu naopak výrazně roste a opozice vyjadřuje pochybnosti o účinnosti vládou prosazovaných úsporných opatření.

Během 1. pololetí prodalo MF státní dluhopisy se splatností na jeden rok v celkové jmenovité hodnotě 287,4 mld. Kč, čímž pokrylo korunové splátky státního dluhu v 1. pololetí celkem ve výši 140,3 mld. Kč. Většinu prodaných státních dluhopisů tvořily fixně úročené střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy v celkové jmenovité hodnotě 252,8 mld. Kč s průměrnou zbytkovou dobou do splatnosti 8,7 let a dosaženým průměrným výnosem ve výši 4,6 %.

Dále byly vydávány korunové státní pokladniční poukázky s celkovou jmenovitou hodnotou, která ke konci června v oběhu činila 74,3 mld. Kč. Tím si MF vytvořilo prostor pro pokrytí zbývající letošní potřeby financování, která ovšem bude záviset především na skutečném hospodaření státního rozpočtu v průběhu 2. pololetí.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy