Drak přichází – odkaz Bruce Leeho je inspirativní i 50 let po jeho smrti

Muž, mýtus, legenda. Bruce Lee byl tím vším a ještě něčím navíc. Dne 20. července 1973 ztratil svět jednu ze svých nejikoničtějších a nejvýznamnějších postav, když ve věku 32 let náhle zemřel. Přesto i po padesáti letech jeho odkaz žije dál, je větší než život a rezonuje více než kdy jindy.

Turisté se houfně vydávají na Avenue of Stars podél nábřeží Victoria Harbor v Tsim Sha Tsui v Hongkongu, která je poutním místem pro fanoušky Bruce Leeho z celého světa.

Zastavují se u Leeovy bronzové sochy, aby vzdali hold mistrovi bojových umění, a často pokládají květiny k podstavci dvoumetrové sochy, na níž je vyobrazen Leeův klasický pohyb Jeet Kune Do, inspirovaný jeho posledním dokončeným filmem »Vejdi do dračího města«.

Někteří lidé vzdávají úctu prostou úklonou nebo minutou ticha, jiní před sochou předvádějí vlastní bojová umění a snaží se v sobě probudit Bruce Leeho.

Jedním z takových fanoušků je Shin Yong-woo z Jižní Koreje, který urazil více než 1000 mil (1600 km), aby vzdal hold svému hrdinovi. Postavil se před sochu oblečený do černých kalhot s odhalenou hrudí, stejně jako Lee zamrzlý na snímku u pomníku. S párem nunčaků v rukou zahájil Shin své vystoupení a s plynulou přesností se zbraněmi točil. Shin, který je Leeho fanouškem od svých devíti let, připisuje Leeovi zásluhu na tom, že ho inspiroval k tomu, aby se naučil čínská bojová umění.

Na rozdíl od Shina, který Leeho kung-fu ctí jako fyzickou formu umění, Patricka Webera z Británie více přitahuje hlubší význam a filozofie Leeho učení. Weber při fotografování před bronzovou sochou držel 25 let starý plakát »Drak přichází«. Přinesl si také tlusté album, které dokumentuje jeho více než padesátiletou dráhu fanouška.

Muž si fotografuje umělecké dílo na výstavě připomínající Bruce Leeho v jihočínském Sham Shui Po v Hongkongu 19. července 2023. FOTO – Xinhua/Chu Mengmeng

Leeho odkaz zahrnuje sbírku inspirativních a pronikavých citátů, které rezonují s lidmi všech věkových kategorií a původu. »Klíčem k nesmrtelnosti je nejprve prožít život hodný zapamatování.« »Úspěšný bojovník je průměrný člověk, který se umí koncentrovat jako laser.« »Nemodlete se za snadný život, modlete se za sílu vydržet těžký život.«

»Miluji jeho životní filozofii,« řekl Weber. »A multikulturalita, kterou představoval, byla přesně tím, co svět v té době potřeboval.«

Lee se narodil v roce 1940 v San Francisku, ale většinu dětství a dospívání strávil v Hongkongu, kde byl jeho otec známým kantonským operním pěvcem.

Právě v Hongkongu začal Lee studovat bojová umění. Jeho vášeň pro Kung Fu a inovativní přístup k bojovým uměním mu rychle zajistily popularitu v Hongkongu, kde hrál v několika úspěšných filmech a televizních pořadech. Jeho sláva a vliv se brzy rozšířily do dalších částí Číny a Asie, inspirovaly novou generaci bojových umělců a zpopularizovaly čínskou kulturu a filozofii po celém světě.

Jako jeden z nejvlivnějších amerických herců čínského původu v Hollywoodu představil Lee prostřednictvím svých filmů světu čínská bojová umění a jejich základní kulturu a filozofii, a dokonce přinesl termín »Kung Fu« do angličtiny. Jeho sebevědomé ztvárnění čínské kultury ve filmech o bojových uměních inspiruje lidi i po desetiletích.

»Je tak skvělý!« řekla Sophie Uekawa z Japonska při pohledu na sochu a zavzpomínala na svá teenagerská léta před několika desetiletími. »V roce 1973 se filmy Bruce Leeho staly v Japonsku senzací, když byly poprvé uvedeny do kin. Na jeho filmy se stály tak dlouhé fronty, že se táhly přes několik bloků, a film ‚Drak přichází‘ se v jednom kině hrál více než rok, než byl stažen.«

Lidé si prohlížejí výstavu připomínající Bruce Leeho v jihočínské čtvrti Sham Shui Po v Hongkongu 19. července 2023. FOTO – Xinhua/Chu Mengmeng

Řada vzpomínkových akcí v Hongkongu v posledních dnech potvrdila trvalý vliv čínské kung-fu kultury, kterou Lee reprezentoval. V hongkongském muzeu kulturního dědictví byla otevřena výstava »Bruce Lee: nadčasový klasik«, na níž byly představeny různé knihy, známky a figurky související s touto superhvězdou z různých období. V muzeu je také stálá expozice představující jeho životní příběh.

Uvnitř výstavní síně je na stěně se slavnými citáty představena Leeho filozofie: »Nepoužívat žádnou cestu jako cestu, nemít žádné omezení jako omezení«, »Úspěch je cesta, ne cíl« a další.

Wang Wej, který pracuje v oblasti školství, zařadil výstavu jako jednu ze zastávek čínských studentů z pevninské Číny na jejich vzdělávací cestě po Hongkongu.

»Bruce Lee je důležitou součástí hongkongské popkultury a představuje čínského ducha a charakter, který ztělesňují obyvatelé Hongkongu,« řekl Wang. »S hlubokým porozuměním k čínské kultuře předvedl sebevědomí této kultury prostřednictvím kung-fu.«

Nadace Bruce Leeho pořádá v Muzeu hongkongského kulturního dědictví svůj první »Tábor Bruce Leeho« v Asii, kde se asi 30 žáků základních škol z Hongkongu během několika dní seznámí s Jeet Kune Do a poznají hvězdu prostřednictvím různých uměleckých forem.

»Tento film pojednává o historii japonského imperialismu, jenž v minulém století vtrhl do Číny…« Uvnitř muzea průvodce ukazuje na záběr z filmu »Pěst plná zuřivosti« a seznamuje mladé účastníky tábora s dějem a zároveň jim vysvětluje národní historii. Snímek zachycuje okamžik, kdy Leeova postava Čchen Čen ve filmu skopne nápis »Nemocný muž východní Asie«.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy