Stoltenberg: NATO přijme nové obranné plány, do vyšší pohotovosti uvede 300 000 vojáků

NATO na nadcházejícím summitu ve Vilniusu přijme tři regionální obranné plány, uvedl dnes na tiskové konferenci v Bruselu generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

»Na summitu přijmeme další významné kroky k posílení našeho odstrašení a obrany. Se třemi novými regionálními obrannými plány, které mají čelit dvěma hlavním hrozbám pro naši Alianci: Rusku a terorismu,« zdůraznil.

Podle Stoltenberga bude existovat »jeden plán pro sever, tedy pro Atlantik a evropskou Arktidu; jeden pro střed, zahrnující Pobaltí a střední Evropu; a jižní plán pro Středozemní a Černé moře«.

»K provedení těchto plánů uvádí NATO do vyšší pohotovosti 300 000 vojáků, včetně značné letecké a námořní bojové síly,« zdůraznil šéf NATO.

Bez úspěšné protiofenzívy to moc nepůjde

NATO ale potřebuje nejprve úspěch ukrajinské ofenzívy, aby potvrdilo životaschopnost svých nových vojenských plánů, které budou během summitu 11. a 12. července ve Vilniusu představeny a které budou sloužit jako základ pro plánování vojenských výdajů, řekl v pátek agentuře TASS zástupce bruselské vojenské expertní komunity.

»Ukrajinská protiofenzíva využívá stejnou techniku a taktiku, na které jsou založeny vojenské plány aliance připravené pro summit ve Vilniusu. Poprvé od dob studené války tyto plány připravují NATO na rozsáhlý vojenský konflikt v Evropě namísto operací, jejichž cílem je rozšířit moc do vzdálených regionů prostřednictvím akcí na omezených válečných scénách. Ukrajinská protiofenzíva, která začala pět týdnů před summitem NATO, musí hmatatelně prokázat bojeschopnost vojenské techniky a taktiky aliance v reálném konfliktu s nejschopnějším nepřítelem,« řekl agentuře expert, který si přál zůstat v anonymitě. »V případě neúspěchu ofenzívy budou zpochybněny principy, na nichž jsou založeny nedávno vytvořené vojenské plány.«

Letecká podpora

Expert připustil, že Kyjevu chybí »hlavní trumf NATO – silné letectvo a námořní síly, které hrají klíčovou roli ve vojenském plánování aliance«.

»Souběžně s ukrajinskou ofenzivou však Evropa uspořádala cvičení Air Defender 2023 – největší za posledních 30 let -, kterého se zúčastnilo až 300 letadel. Nacvičovaly se na něm rozsáhlé letecké operace proti technologicky vyspělému nepříteli. NATO tedy cvičilo leteckou složku současně s ukrajinskou protiofenzivou, ale v tréninkovém, nikoli bojovém režimu,« pokračoval expert.

Podle experta neúspěch protiofenzívy na Ukrajině »přiměje účastníky summitu NATO ve Vilniusu pochopit, že nedávno vypracované vojenské plány již vyžadují vylepšení, přinejmenším ve své pozemní složce«. Navíc »neexistují žádné záruky, že letecká složka, která nebyla vyzkoušena v boji proti rovnocennému protivníkovi, má k dokonalosti stejně daleko«.

Podle experta to může vést k »poklesu důvěry členských států NATO v nové plány ‚kolektivní obrany‘, vypracované štáby aliance«.

»Proto je pro USA a NATO tak důležitý alespoň nominální úspěch ukrajinské protiofenzívy,« zdůraznil.

Psychologické problémy

»Spojenci NATO samozřejmě nemají v tuto chvíli žádný manévrovací prostor. Ať už mají jakékoli pochybnosti, nejsou schopni na summitu nepřijmout nové vojenské plány, protože NATO v současné době nemá žádné alternativní cesty vývoje. Proto budou důsledky neúspěšné ukrajinské protiofenzívy spíše psychologické než praktické. Vytvoří četné drobné body napětí během jednání o konkrétních parametrech zvyšování vojenských výdajů, sortimentu a objemech vojenských zakázek, míře podpory Kyjevu a vyostří soupeření mezi americkým a evropským vojensko-průmyslovým komplexem o budoucí obranné zakázky,« poznamenal expert.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy