Home Zahraničí Maďarsko prý proti vstupu Švédska do NATO nic nemá, Turecko je ale...

Maďarsko prý proti vstupu Švédska do NATO nic nemá, Turecko je ale stále proti

FOTO - pixabay

Maďarsko podporuje švédskou kandidaturu na členství v NATO, řekl premiér, zato Turecko podle prezidenta stále jeho členství schválit nehodlá.

»Maďarská vláda již přijala rozhodnutí o členství Švédska v NATO, které bylo pozitivní,« uvedl zdůraznil v dnes na tiskové konferenci ve Vídni maďarský premiér Viktor Orbán. Poznamenal, že Budapešť v této záležitosti udržuje kontakty se Severoatlantickou aliancí a Tureckem. »Podporujeme členství Švédska, ale maďarský parlament ho ještě neratifikoval. Až to bude nutné, podnikneme příslušné kroky. Maďarsko s rozhodnutími neváhá,« dodal premiér.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ale dnes konstatoval, že Turecko ale stále nemůže schválit vstup Švédska do NATO kvůli jeho podpoře takzvaných teroristů. Ankara také kritizuje Stockholm za to, že se podbízí příznivcům Strany kurdských pracujících, která je v Turecku zakázána, a za akce pálení koránu. »Podpořili jsme politiku otevřených dveří NATO. Schválili jsme členství Finska. Nemůžeme však podporovat ty, kteří vítají teroristy. Očekáváme, že Švédsko splní své závazky,« řekl.

Před summitem NATO v Madridu jednal Erdogan 28. června 2022 s finským prezidentem Saulim Niinistem, tehdejší švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou a generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Výsledkem rozhovorů bylo memorandum, které bylo jakýmsi plánem členství Stockholmu a Helsinek v alianci. Turecký parlament 31. března schválil protokol o přijetí Finska do NATO, ale odmítl schválit švédskou nabídku na členství a požadoval, aby Stockholm provedl všechna ustanovení madridského memoranda o boji proti terorismu.

Finsko a Švédsko podaly přihlášky do aliance 18. května 2022 s tím, že je k tomuto kroku přimělo dění na Ukrajině. Maďarsko a Turecko jsou jedinými členy NATO, kteří ještě musí ratifikovat dokumenty o členství Švédska.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here