Home Zahraničí Strašení kvůli vystoupení z EU? Z britských regálů prý zmizí parmská šunka a...

Strašení kvůli vystoupení z EU? Z britských regálů prý zmizí parmská šunka a chorizos

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Specializované druhy masa, jako jsou parmské šunky a španělské klobásy chorizo, by mohly začít mizet z pultů britských supermarketů a lahůdkářství kvůli novým nákladným kontrolám v souvislosti s brexitem, uvedli šéfové potravinářského sektoru pro deník The Independent.

Vláda Rišiho Sunaka dostala varování před velkými problémy se zásobováním masnými a mléčnými výrobky z EU, protože od dubna budou na dovoz uvaleny další byrokratické povinnosti a kontroly.

Někteří dodavatelé specializovaných výrobků, jako jsou francouzské sýry, se budou Británie zříkat kvůli dodatečným nákladům a »obrovským potížím« spojeným se zasíláním zboží, tvrdí šéfové průmyslu.

Vedoucí představitelé potravinářského odvětví rovněž varují před problémy se zásobováním ovocem a zeleninou – včetně prudkého nárůstu cen a možného nedostatku.

Zpráva přichází poté, co se objevily obavy z narušení dovozu rostlin a květin, protože podle zemědělských představitelů představují nové kontroly »existenční hrozbu« pro britské zahradnické firmy.

Sunak byl vyzván k nové dohodě s Bruselem o potravinářských a zemědělských standardech, aby se zabránilo »velkému kroku zpět« pro britské dodavatelské řetězce.

Od 31. ledna jsou pro dovoz středně riskantních potravin, zvířat a rostlin, včetně masa a mléčných výrobků, vyžadována nová nákladná zdravotní osvědčení a 30. dubna vstupuje v platnost zcela nový systém fyzických kontrol tohoto zboží na hranicích Spojeného království.

Federace Cold Chain Federation, která zastupuje britské firmy dovážející chlazené a mražené potraviny, uvádí, že dodavatelé z EU budou muset své výrobky před odesláním přes kanál La Manche nechat zkontrolovat veterinárními specialisty, upozornil The Independent.

»Jste-li malý dodavatel masa, jako je parmská šunka, salám nebo chorizo, budou dodatečné náklady na jednu zásilku pravděpodobně stovky liber,« uvedl výkonný ředitel skupiny Tom Southall.

»Existuje riziko, že se některé podniky z EU rozhodnou neobtěžovat se se Spojeným královstvím, protože prostě nechtějí nést dodatečné náklady,« dodal. »Takže britský spotřebitel by v budoucnu nemusel mít tak velký výběr.«

Britská asociace zpracovatelů masa (BMPA) rovněž varuje, že po zahájení kontrol během dubna by se mohla ve Velké Británii omezit nabídka speciálního zboží na pultech.

BMPA varuje, že lahůdkářství, potravinářské trhy a restaurace budou mít problém zásobit se stejným sortimentem řemeslného zboží, protože obchodní vazby britských dovozců s menšími evropskými dodavateli vyschnou.

»Velkou obavou je, že pro menší firmy z EU bude vše příliš nepřehledné a nákladné,« řekl listu Peter Hardwick, poradce BMPA pro obchodní politiku. »Je to velmi, velmi znepokojující.«

Předseda oboru rovněž varoval před zvýšením cen hlavních masných výrobků – včetně irského hovězího, francouzského jehněčího a slaniny a šunky dovážených z Dánska, Německa a Nizozemska – v důsledku vlny byrokracie spojené s brexitem v roce 2024.

Od příštího týdne budou muset firmy z EU platit za veterinární zdravotní osvědčení – novou kontrolu v rámci své země – a také vyplňovat online papíry, aby Spojenému království oznámily, že zboží je na cestě.

A od dubna budou také vznikat náklady na průchod inspekčními kontrolami na hranicích Spojeného království – i když vláda zatím přesné poplatky neupřesnila.

Od října se budou pravidelné fyzické kontroly vztahovat také na jablka, jahody, broskve, švestky, hrušky, borůvky a hroznové víno a také na zeleninu, jako jsou rajčata, sladké brambory a mrkev.

Varování přicházejí poté, co vážný nedostatek rajčat, paprik a další salátové zeleniny donutil britské supermarkety v loňském roce zavést příděly – fotografie prázdných regálů údajně vyvolaly posměch lidí žijících v Evropské unii.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here