Home Pel mel Věda a příroda Muskova společnost Neuralink umístila první implantát do lidského mozku

Muskova společnost Neuralink umístila první implantát do lidského mozku

FOTO - pixabay

Neurotechnologická společnost amerického podnikatele Elona Muska Neuralink poprvé v historii umístila implantát do lidského mozku.

»První člověk dostal implantát od společnosti Neuralink a dobře se zotavuje. První výsledky ukazují slibnou detekci neuronových hrotů,« napsal Musk na sociální síti X. Podnikatel dodal, že první produkt společnosti Neuralink se jmenuje Telepathy a »umožňuje ovládat telefon nebo počítač a jejich prostřednictvím téměř jakékoli zařízení pouhým myšlením«.

»Prvními uživateli budou ti, kteří ztratili schopnost používat končetiny. Představte si, že by Stephen Hawking mohl komunikovat rychleji než rychlostní písař nebo dražitel. To je náš cíl,« vysvětlil miliardář.

Společnost zahájila nábor dobrovolníků pro klinické zkoušky implantace implantátů do mozku, které lze využít i k ovládání protéz, v září loňského roku.

Musk založil startup Neuralink v červenci 2016. Vyvíjí čipy, které by se časem mohly implantovat do lidského mozku. Podnikatel věří, že taková nervová rozhraní umožní člověku stát se kyborgem, který bude schopen vzdorovat umělé inteligenci, a také pomůže lidem naučit se přímo ovládat počítač pomocí síly myšlenky. Dne 25. května 2023 společnost oznámila, že obdržela od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolení k provádění klinických zkoušek na lidech.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here