Střelba na Filozofické fakultě UK v Praze má více než 14 obětí, mrtvý je i útočník

AKTUALIZOVÁNO

Dnešní střelba v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) v centru Prahy si vyžádala více než 14 obětí. Pražská záchranná služba uvedla na síti X, že mrtvý je i útočník. Dále je 25 zraněných, z toho deset lidí těžce. Počet obětí vpodvečer aktualizoval policejní prezident Martin Vondrášek. V budově fakulty podle něj byl obrovský arzenál zbraní a střeliva. »Nebýt rychlého zákroku policie, obětí by bylo násobně více,« uvedl. Totožnost střelce zatím policie nepotvrdila, utrpěl devastující poranění. Pracuje s verzí, že jde o člověka hledaného kvůli úmrtí na Kladensku a že střelec má na svědomí i muže a kojence z Klánovického lesa. Při zákroku proti střelci nebyl zraněný nikdo z policistů ani z ostatních záchranných složek, uvedla policie. Zahájila ohledání místa činu.

»Velice vážně pracujeme s verzí, která je v tuto chvíli velmi reálná, že útočník z Filozofické fakulty má na svědomí i dvě oběti z konce minulého týdne v Klánovickém lese,« uvedl Vondrášek. Před šesti dny zastřelil zatím neznámý pachatel dospělého a dítě, podle médií jsou oběťmi dvaatřicetiletý muž a jeho teprve dvouměsíční dcera. Podle Vondráška souvisí propojení obou případů s tím, co policie dnes našla na Kladensku v místě úmrtí muže, který byl údajně otcem střelce z FF.

Policie aktuálně zjišťuje totožnost obětí střelce. Všechny podle Vondráška přišly o život v budově univerzity, ačkoliv jednoho z mrtvých našla policie ležet venku na ulici. Zároveň policie ohledává větší množství zbraní. Pravděpodobný pachatel byl legálním držitelem několika zbraní. Vondrášek zatím nepotvrdil, ani nevyvrátil, že střílel i ze zbraní nelegálně držených. Z římsy školy střílel každopádně buď z dlouhé zbraně, nebo ze zbraně v nástavci.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl, že stojí za kvalitní prací policie. Netýká se to jen dnešního zásahu, který byl podle něj velmi profesionální. Vicepremiér též vyzval ke sdílení jen ověřených informací policie. Šířící se dezinformace jsou podle něj nejspíš promyšleným útokem »ruské trollí farmy«.

Krátce po poledni obdržela policie informaci o tom, že 24letý muž z obce Hostouň na Kladensku měl odjet do Prahy s tím, že si chce vzít život, řekl Vondrášek. Posléze byl v obci nalezen mrtvý otec podezřelého ze střelby na FF UK. Relativně rychle podle něho policie zjistila, že je studentem fakulty.

Policie měla informaci o tom, že střelec bude mít přednášku v ulici Celetná. Evakuovala proto tamní budovu, střelba se ale následně uskutečnila v jiné. »Zjistili jsme, že v objektu Filozofické fakulty v Celetné ulici má mít ve 14 hodin přednášku. Proto jsme bezodkladně přijeli do Celetné ulice do objektu Filozofické fakulty, kde jsme provedli evakuaci tohoto objektu, kterou jsme ukončili ve 14.22 a prováděli jsme další pátrací úkony po tomto muži. Ve 14.59 jsme obdrželi první informaci o střelbě v budově Filozofické fakulty na Palachově náměstí,« uvedl Vondrášek.

Pachatel se podle policie inspiroval obdobnou hrůznou událostí v zahraničí. Na FF UK pokračovaly pyrotechnické prohlídky, policie zatím nezačala se ztotožňováním zastřelených osob, oznámil také policejní prezident. Podle policie nic nenasvědčuje tomu, že střelec měl komplice. Muž spáchal sebevraždu, policie proti němu také použila zbraň.

Policie nemá žádnou indicii, že by hrozilo nějaké další nebezpečí, nemůže ale vyloučit riziko spojené s předměty, které mohly být zanechány ve škole. »V místě na Kladensku prověřujeme i zařízení, které připomíná nástražný výbušný systém,« dodal Vondrášek.

Na účtu se jménem shodným s podezřelým na sociální síti Telegram se objevilo prohlášení, že nenávidí svět a chce za sebou zanechat pokud možno co nejvíce bolesti. Poslední příspěvek je datován 19. prosince a zmiňuje se o tom, že mu v uších zní zvon. Vondrášek uvedl, že policie z jednoho účtu na sociální síti má informaci, že se měl pachatel inspirovat teroristickým útokem v Rusku na podzim. »Ale musíme prověřit celý profil a vyhodnotit informace,« řekl.

»Neexistuje žádná indicie, že by střelba na FF UK v Praze měla jakoukoli spojitost s mezinárodním terorismem,« řekl Rakušan. Střelbu označil za »bezprecedentně šílený čin, který Česká republika ve své historii ještě nikdy nezaznamenala«. Rakušan všechny poprosil o citlivost na sociálních sítích a nesdílení informací z jiných než z oficiálních zdrojů, tedy od policie a ministerstva vnitra. »Objevují se různé nepravdy a spekulace, které mohou policejní práci jenom uškodit a přispět k atmosféře strachu ve společnosti,« poznamenal.

Na místě tragédie zasahuje mnoho záchranářských i lékařských posádek a inspektor, speciální vůz speciál Fenix, k události zamířil kvůli zemřelým i koroner. Hasiči na místo poslali psycholožku a tým posttraumatické péče.

Kvůli střelbě se na hromadný příjem raněných během odpoledne připravily fakultní nemocnice v hlavním městě. Například Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) aktivovala druhý stupeň traumaplánu, týmy jsou připravené na hromadný příjem raněných, uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke. »V tuto chvíli již vezou do ÚVN dva zraněné – střelná zranění, o dalších budu informovat,« dodala před 16.30. Informaci o tom, že se má připravit na příjem pacientů, dostala podle mluvčí nemocnice Marie Heřmánkové také Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí. »Do Fakultní nemocnice Bulovka vezou zatím pětadvacetiletou ženu s průstřelem stehna,« uvedla kolem 16.45 na dotaz ČTK mluvčí nemocnice Eva Libigerová.

Středočeští policisté vyhlásili pátrání po mladíkovi v souvislosti s násilnou smrtí muže v regionu, podle informací ČTK v Hostouni na Kladensku. Nevylučují souvislost s dnešní střelbou na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. »Nyní se ověřuje totožnost,« řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle Richterové policisté vyhlásili pátrání po muži narozeném v roce 1999 v souvislosti s násilnou smrtí muže narozeného v roce 1968. Další okolnosti případu mluvčí zatím nekomentovala. »Pokračuje prověřování,« uvedla Richterová.

Mezi studenty filozofické fakulty na sociálních sítích kolovala informace, že střelec zabil svého otce. Mluvčí středočeské záchranné Monika Nováková ČTK potvrdila, že kolem 13.00 zasahovali záchranáři v Hostouni u Kladna u zemřelého muže, na místo byl přivolán koroner. Server Novinky.cz uvádí, že u jednoho z rodinných domů v Hostouni zasahuje několik policistů se samopaly.

(zmk, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy