Vraťte dráty na hranice

Poprava v Klánovickém lese, teď nejčerstvěji střelba v budově Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí s mrtvými a zraněnými… A bude hůř. K pochopení podstaty není důležité vědět, kdo a proč střílel, zabíjel, vraždil, popravoval. To je podružné, to je již pouhý následek čehosi.

K pochopení podstaty je nutné vědět, proč první polistopadový ministr zahraničí Jiří Dienstbier spolu s německým kolegou Genscherem v prosinci 1989 slavnostně stříhali ostnaté dráty na tehdejší československo-západoněmecké hranici. Tam to tehdy všechno začalo a pokračovalo pronásledováním Štrougala, Jakeše, Vajnara a spol. za střelbu na státní hranici, příkrým odsuzováním železné opony, dehonestací pohraničníků atd., atd.

K tomuhle nikdy nemělo dojít. Bohužel došlo.

Přestali jsme se dobrovolně chránit a z kdysi bezpečného socialistického Československa se stala putyka, vymykající se i těm nejnižším cenovým skupinám. Obrazně řečeno – stal se z nás národ pomočených štamgastů, kteří už dávno ztratili kontrolu sami nad sebou, chlemtajíce jedno laciné pivo za druhým, aniž by si tuto beznaděj uvědomovali. Ostatně, kdo z alkoholiků si umí přiznat, že je alkoholik…

Ano, máme tu Ameriku. Tam se taky střílí ve školách, na ulicích, jsou stovky mrtvých ročně… Úplně běžně. Tohle je cena za ty přestřižené dráty. Tohle je ta demokracie. Bohužel, a to si skoro nikdo neuvědomuje, jenom tohle je ta demokracie. Demokracie nic víc nepřináší. Víc, de facto maximum možného, vám přinese jen, pouze a jedině důsledná ochrana státní hranice. Návrat drátů, pohraničníků, ozbrojených strážních věží a cvičených vlčáků.

Kdybych se dneska mohla vybrat, koho z té polistopadové svoloče poslat do kriminálu, nebyl by to Havel (toho bych převlékla hned po něm), ale Dienstbier. Za ty dráty.

Marie Krejčíková

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

 1. “ Vraťte dráty na hranice“ Jiří Dienstbier spolu s německým kolegou Genscherem ty dráty nastříhali a možná je ukradli a někdo je odvezl do sběrných surovin. Tihle dva dráty nevrátí-podívejte se na ně.
  Ale o tom jestli ty dráty nastříhali nebo i ukradli rozhodují tajní policisté s policistkami, nějaká státní zástupkyně nebo zástupce nebo někdo takový, nějaká soudkyně nebo soudce, který tu fotografii nemusí přijat jako důkaz .
  —Jestli někdo ví, kam se ty dráty poděli, tak by to sem mohl napsat.

 2. Paní Marie, mám drobnou technickou poznámku. Slovo poprava je odvozeno od slov „po právu“. Je to exekuce vykonaná na základě a ve smyslu nějakého právního závěru. V Klánovickém lese se stala vražda, nikoli poprava. Nevím, jestli se ve Vašem případě jedná o slabou češtinu, nebo jako obdivovatelka minulého režimu prostě mezi popravou a vraždou příjiš nerozlišujete. Tak jsem si dovolil Vám tento (možná marginální) rozdíl připomenout…

  • Socialistický režim byl ve skutečnosti zdaleka nejméně krvavý ze všech, které se v této zemi vystřídaly. Navíc, excesy se konaly převážně během jeho prvních 5 let a potom byly odsouzeny.

  • Z etického hlediska je poprava často přirovnávána k úkladné vraždě, neboť je uskutečněna s rozvahou, bez náhlé nutnosti (například sebeobrany) a na bezbranném člověku. Například T. G. Masaryk označil popravy za nejďábelštější druhy zabití, „poněvadž schvalují je lidé vládnoucí s úplným klidem a rozmyslem, s dostatečnou lhůtou pro udělení milosti, pod ochranou bodáků.“

 3. Další nechutná proruská rohožka okamžitě využívá tragédie na FF ke svým nechutným politickým cílům. To vám opravdu není nic svaté. Styďte se.

  • Brázda smrad nad Fialovým exkrementem opět zasmrděl v iPortaL24. Jsem zvědav, k jakým politickým cílům využije událostí v Praze Fiala a Rychetského Pětikoalice s Pavlem, co říkáš Brázda? Nechceš Brázda jít smrdět někam jinam, kde tvůj odér bude oceněn?

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy