Téměř 50 % amerických rodičů musí finančně podporovat dospělé děti, nezbývá jim pak na důchod

Téměř polovina rodičů v USA poskytuje nějakou finanční podporu svým dospělým dětem, které se potýkají s vyššími náklady na stravu a bydlení než oni, ukázala nová studie, na níž upozornil The Guardian.

Studie, kterou provedla společnost Savings.com, zjistila, že mladí Američané nemají zásadní prospěch z údajného oživení ekonomiky země. To mnohé z nich přinutilo nadále spoléhat na pomoc rodičů při úhradě životních nákladů.

Rostoucí náklady na jídlo a bydlení nutí mnohé z nich stále spoléhat na rodiče, že pokryjí jejich výdaje. Průměrný věk dospělých, kteří dostávají finanční pomoc od svých rodičů, někdy i za cenu ohrožení jejich důchodového zabezpečení, byl podle studie 22 let. A přestože rodiče dotázaní ve studii v zásadě uváděli, že jejich dospělé děti by se měly stát finančně nezávislými do 25 let, mnozí z nich tyto děti podporovali i po dosažení tohoto milníku.

Z rodičů poskytujících podporu 21 % pomáhalo mileniálům (28-43 let) nebo příslušníkům generace X (44-59 let). Dospělým dětem mileniálů a generace X dávali jejich rodiče v průměru 907 až 960 dolarů měsíčně (zhruba 20 tisíc korun).

Dospělí z generace Z (18-27 let) dostávali více pomoci od svých rodičů a otců, a to v průměru asi 1515 dolarů měsíčně (zhruba 30 tisíc korun).

Zásadní je, že mnoho dospělých z generace Z má stále ještě závazky spojené s výdaji na vysokou školu a univerzitu.

Nejčastějšími výdaji, které rodiče hradili potomkům, byly potraviny, jídlo, účty za mobilní telefon, nájem, hypotéka, školné a zdravotní pojištění.

Průzkum zjistil, že s prudce rostoucími náklady na jídlo, bydlení a další životní náklady přibývá dospělých, kteří se buď rozhodnou, nebo jsou nuceni stále bydlet v domě svých rodičů. A výhled nákladů na bydlení v USA do budoucna zůstává neradostný.

Podle amerického ministerstva zemědělství se předpokládá nárůst cen všech potravin o téměř 3 %. Nákupy v supermarketech a obchodech s potravinami by měly vzrůst o 1,6 %.

Dostupné bydlení je mezitím stále nedostatkovým zbožím. Pokud si dospělý člověk v USA vůbec může koupit bydlení, rekordně vysoké úrokové sazby ho mohou odradit od toho, aby si vzal hypotéku.

Podle Asociace hypotečních bankéřů (Mortgage Bankers Association) činila v říjnu 2023 průměrná úroková sazba u 30leté hypotéky s pevnou úrokovou sazbou téměř 8 %, což je více než 20leté maximum.

A i když od té doby úrokové sazby klesly, pro mnohé neklesly dostatečně, zejména proto, že domy jsou také dražší.

Nový průzkum společnosti Harris Poll Thought Leadership and Future Practice mezi americkými nájemníky ze všech věkových skupin – generace Z, mileniálů, generace X a boomers – uvedl, že 61 % z nich se obává, že nikdy nebudou moci vlastnit dům, přičemž někteří z nich uvedli, že oblasti, ve kterých žijí, se staly tak nedostupnými, že se v nich »sotva dá žít«.

Mladší generace mají také větší dluhy ze studentských půjček než kdykoli předtím a po zohlednění inflace mají nižší mzdy.

Podpora dospělých potomků by však mohla ohrozit schopnost rodičů spořit na vlastní budoucnost. Podle studie Savings.com pracující rodiče přispívají »2,4krát více na podporu dospělých dětí než na své penzijní účty každý měsíc«.

Průměrná částka, kterou rodiče měsíčně věnují svému dospělému dítěti, činí 1384 dolarů, což je více než dvojnásobek částky, kterou průměrný pracující rodič měsíčně přispíval na své vlastní penzijní spoření, což bylo v průměru 609 dolarů.

Studie také uvádí, že 61 % dospělých žijících v domě svých rodičů neplatí nájem ani nepřispívá na žádné výdaje domácnosti. »Dospělí, kteří jsou hnáni spletitým mixem socioekonomických faktorů, dostávají pomoc od svých rodičů i po dvacítce, třicítce a později,« uvádí se ve studii.

»Pro někoho je lákavé jednoduše říci, že dnešní mladí lidé jsou jen příživníci a že kopanec do zadku je vystřelí do normální, nezávislé dospělosti. To může být uspokojivé pro rodiče, kteří jsou unaveni placením účtů, ale neřeší to, a dokonce ani správně nepopisuje ekonomické faktory, které jsou ve hře, jako jsou rostoucí náklady na bydlení,« stojí ve studii.

Kromě prudce rostoucích nákladů na jídlo a bydlení čelí mileniálové a generace Z dalším finančním výzvám, kterým jejich rodiče v tomto věku nečelili. Nejenže jsou jejich mzdy po zohlednění inflace nižší než výdělky jejich rodičů, když jim bylo 20 a 30 let, ale také mají větší závazky na studentských půjčkách.

V porovnání se svými rodiči v tomto věku mají příslušníci generace Z častěji vysokoškolský titul a pracují na plný úvazek, zejména ženy, které nejen dosahují stále vyššího vzdělání, ale také více vydělávají.  

Rodiče by měli »mít dobrý finanční plán pro sebe a pak si rozvrhnout, kolik mohou dát svým dětem,« řekla Carolyn McClanahanová, certifikovaná finanční plánovačka a zakladatelka společnosti Life Planning Partners v Jacksonville na Floridě. »Je třeba stanovit hranice a najít rovnováhu.«

Isabel Barrowová, ředitelka finančního plánování ve společnosti Edelman Financial Engines, radí klientům, aby se dohodli: Rodiče nabídnou svým dětem určitou finanční podporu, pokud jejich děti budou činit rozhodnutí, která podpoří jejich vlastní finanční budoucnost.

»Pokud mají příjem, mají práci, mohou spořit. To musí být jejich závazek vůči vám,« řekla.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy