Třinec podlehl Olomouci a na dostřel se mu přiblížila Sparta, která zničila Motor

AKTUALIZOVÁNO

Třinečtí hokejisté podlehli v dohrávce 38. kola extraligy na vlastním ledě Olomouci 1:3 a nebodovali proti Hanákům ani ve třetím utkání sezony. Úvodní gól vstřelil v desáté minutě Alex Rašner a v závěru první třetiny zvýšil Jakub Navrátil, který skóroval proti Ocelářům počtvrté v ročníku. V poslední minutě zpečetil výhru Lukáš Nahodil při power play domácích. O čisté konto připravil Jana Lukáše až šest sekund před koncem Daniel Kurovský. Obhájce titulu prohrál teprve druhé utkání z posledních jedenácti.

»Byli jsme o krok vzadu. Olomouc dobře dostupovala, vyhrávala osobní souboje. Do nějakých šancí jsme se dostali, ale neproměnili je. Soupeř šel rychle do vedení 2:0 a hrál dobře i urputně v obraně. Nepomohli jsme si ani přesilovkami. Dnes to na nás trochu dolehlo a Olomouc bere zaslouženě všechny tři body,« zhodnotil duel Vladimír Országh, třinecký asistent.

Olomouc udeřila z první vážnější šance. Rašner získal puk na obranné modré čáře, vyrazil do přečíslení tři na jednoho, ale nic extra nevymýšlel a celou akci zakončil přesně mezi Kacetlovy betony. Dvougólový náskok zařídil hostům Navrátil. Jeho střela z levého kruhu prosvištěla nad ramenem Kacetla a na cestě do branky ještě cinkla o tyčku. Největší příležitost Třince zahodil v úvodní třetině Hrňa, který ale zblízka neprostřelil Lukáše.

Hrňa, jenž při absenci Marcinka nastupoval v elitním útoku, mohl snížit už po pár sekundách prostřední části. Nedosáhl ale v brejku dva na jednoho před odkrytou brankou na Růžičkův pas. Očekávaný nápor Třince se nedostavil, další střídání patřila Olomouci a Kacetl se zaskvěl při šancích Musila a Rašnera. Domácí hra postrádala přesnost, v jediných vážnějších situacích nepřehodil Chmielewski Lukášův beton a teč Hrehorčáka minula branku.

Osamocený Navrátil přestřelil v úvodu třetí třetiny bekhendem branku, na druhé straně Daňo neprotlačil na hranici brankoviště puk za záda Lukáše. Třinec, který doma předchozích šest zápasů vyhrál, si souvislejší tlak vypracoval až v závěru a zejména při hře bez gólmana, k níž se odhodlal tři minuty před koncem.

Lukáš ale podržel Olomouc a Nahodil si poté v útočném pásmu poradil i s přesilou a uklidnil hosty třetím gólem. Jedinou kaňkou pro Hanáky bylo, že v samém závěru nepohlídali Kurovského, který vstřelil čestný úspěch Třince.

»Věděli jsme, že nás čeká velice těžký soupeř, protože Třinec hrál poslední zápasy výborně. Chtěli jsme hrát tak, abychom mu nedali moc prostoru, protože jsou silní na kotouči, a snažili jsme se hodně napadat. Myslím si, že se nám to povedlo. Získali jsme dvoubrankové vedení v první třetině. I ve druhé – hlavně v její první polovině – jsme si vytvořili šance, které jsme ale nedali. Hráli jsme dobře i oslabení a třetí třetinu jsme se snažili nepouštět Třinec do šancí, což se nám povedlo,« zhodnotil duel olomoucký kouč Jan Tomajko.

Sparta: pátá právě teď odbila…

Už jen na rozdíl dvou bodů se třetímu Třinci přiblížila pražská Sparta, která v dohrávaném zápase 21. kola zdolala České Budějovice 5:0 a vyhrála tak i třetí vzájemný souboj s Motorem v sezoně. Pražané rozhodli o zisku tří bodů ve druhé třetině, ve které v rozmezí jedenácti minut čtyřikrát skórovali. Druhé čisté konto v sezoně udržel Josef Kořenář. Gól a dvě asistence si připsal Ostap Safin, jenž tak odehrál bodově nejvydařenější utkání v extraligové kariéře.

V dresu domácích poprvé nastoupil finský útočník Vauhkonen, na střídačku se po krátké nemoci vrátil kouč Hořava.

Pražané byli v první třetině mírně střelecky aktivnější, výraznou gólovou šanci si ale nevypracovali. Vitouch sice ve druhé minutě dostal puk za záda Hrachoviny, rozhodčí však branku pro předcházející hru vysokou hokejkou neuznali.

Jihočeši v útoku také příliš nehrozili, v 16. minutě byl přesto blízko gólu Vráblík. Brankář Kořenář, který chytal místo zraněné jedničky Kováře, vyrazil jeho střelu jen těsně vedle pravé tyčky.

Na začátku druhé části si Sparta pomohla v přesilové hře. Vyloučení Percyho využil kapitán domácích Řepík a připsal si 13. gól v sezoně. Vyrovnat mohli Hanzl nebo Bindulis, Kořenáře ale nepřekonali a Pražané následně utkání ovládli.

Ve 29. minutě se po brejku se štěstím prosadil Kousal, jenž trefil tyč, ale Hrachovina si puk srazil do branky. O 90 sekund později připravil Safin bleskovou přihrávkou zpoza branky gól pro Buchteleho a pětiminutovku hrůzy pro Jihočechy zakončil opět Safin, jehož přihrávku si do branky srazil Bindulis.

Do třetí třetiny nastoupil v brance hostů Strmeň, ani on ale neudržel čisté konto. V 54. minutě jej prostřelil Vitouch. Sparta tak před nejnižší domácí návštěvou v sezoně – 7201 diváky – bez problémů dovedla zápas do vítězného konce a uspěla počtvrté za sebou.

»Jsme rádi, že jsme vyhráli. První třetina nebyla z naší strany dobrá, nehráli jsme, jak jsme chtěli. Ve druhé jsme ale hráli velmi dobře, kontrolovali jsme puk. Ve třetí to bylo také slušné, celkem jsme dovolili soupeři jen čtrnáct střel. V první části ale náš gólman chytal velmi dobře a dal nám šanci na konci vyhrát. Celkově jsme spokojeni s druhou a třetí třetinou, s první ne,« řekl sparťanský asistent Hans Wallson.

Jeho protějšek David Čermák k tomu dodal: »Věděli jsme, jaký má Sparta tým. V jaké je formě. Chtěli jsme v zápase držet co nejdéle nerozhodný stav a trošku Spartu potrápit. V první třetině se nám to dařilo, bohužel ve druhé třetině jsme udělali velké chyby, dvakrát jsme špatně vystřídali a jakmile se Sparta dostala do vedení, tak zápas v pohodě dohrála do vítězného konce.«

Vítkovice nevyužily šanci jít do čela

V dohrávce 19. kola porazila Mladá Boleslav doma Vítkovice 3:2 po samostatných nájezdech a posunula se na 9. místo před Kometu Brno. Bruslařský klub i ve třetím zápase pod novým trenérem Jiřím Kalousem bodoval a z toho podruhé vyhrál. V rozstřelu rozhodl v osmé sérii Róbert Lantoši. Druzí Ostravané podruhé z posledních tří zápasů prohráli a na vedoucí Pardubice ztrácí bod.

V sestavě Mladé Boleslavi se poprvé objevil útočník Ondřej Roman. Odchovanec ostravské Poruby a bývalý hráč Vítkovic posílil Bruslařský klub z francouzského Rouenu. V elitním útoku nahradil absentujícího Daniela Přibyla.

Vítkovičtí byli aktivnější, ale šance na obou stranách dlouho chyběly. Novotného prověřil především bek Raskob, jehož střelu mladoboleslavský gólman vytěsnil vyrážečkou. V čase 12:30 se radovali domácí. Söderlund předložil puk před odkrytou branku Romanovi, který snadno skóroval a oslavil gólem premiéru v novém působišti.

Domácí se ještě v první třetině ubránili při Najmanově trestu a sami se ve druhé části neprosadili při své přesilovce po Kotalově faulu. Potom ohrozili Klimeše Lintuniemi a Roman.

Vítkovice čekaly dlouho na šanci, ale ve 33. minutě trefil Raskob horní tyč. Hosté byli stále aktivnější a v 38. minutě se dočkali vyrovnání. Po Gewieseho přihrávce překonal Novotného bruslí Bukarts. Sudí Hejduk s Pilným si ještě u videa ověřili, že nešlo o úmyslné kopnutí.

Ve třetí třetině domácí odolali při Lunterově pobytu na trestné lavici a po pasáži bez šancí se v 52. minutě dočkal opětovného vedení Bruslařský klub. Klimeše překonal střelou z levého kruhu Najman. V čase 54:15 ale po Lakatošově přihrávce zpoza branky vyrovnal Krenželok. Prodloužení neodvrátila ani Kalusova teč, kterou Novotný kryl pravým betonem.

V nastavení mohl rozhodnout domácí Šťastný, bekhendem však Klimeše mezi betony nepřekonal. Mladá Boleslav pak při Gewieseho vyloučení sáhla k power play a hrála v pěti proti třem, ale výhodu přerušil faulem Söderlund. Rozhodly tak až nájezdy, v kterých dal vítězný gól Lantoši.

* * *

Dohrávka 19. kola:

BK Mladá Boleslav – HC Vítkovice Ridera 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 13. O. Roman (Söderlund, Lantoši), 52. O. Najman (Kelly Klíma), rozhodující sam. nájezd Lantoši – 8. Roberts Bukarts (Gewiese, Prčík), 55. L. Krenželok (Lakatoš). Rozhodčí: Hejduk, Pilný – Frodl, Hynek. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 2876.

Dohrávka 21. kola:

HC Sparta Praha – HC Motor České Budějovice 5:0 (0:0, 4:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Řepík (D. Kaše, Sobotka), 29. P. Kousal (Mikliš), 31. Buchtele (Safin), 34. Safin (Moravčík), 54. D. Vitouch (Safin, Buchtele). Rozhodčí: Úlehla, Kika – Špůr, J. Svoboda. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 7201.

Dohrávka 38. kola:

HC Oceláři Třinec – HC Olomouc 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávka: 60. Kurovský (Roth) – 10. Rašner, 18. J. Navrátil, 60. Nahodil. Rozhodčí: A. Jeřábek, Šír – Rampír, Synek. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 3794.