Tuleja ministrem nebude. ANO mluví o marnosti, SPD o ostudě, PRO a ČSSD vyzývají ke zrušení zbytečného ministerstva

Ekonom Pavel Tuleja (TOP 09) nakonec nebude příštím ministrem pro vědu, výzkum a inovace. Nominace se dnes vzdal v reakci na kritiku, že publikoval své práce v tzv. predátorských časopisech, které nesplňují vědecké standardy. Jeho krok ocenili představitelé koalice včetně premiéra Petra Fialy (ODS), pochybnosti by mohly vládu zatěžovat. Naopak opozice nešetří kritikou a zástupci neparlamentní strany PRO dokonce vyzvali ke zrušení celého ministerstva.

Tulejovo jmenování bylo naplánované na pondělí, TOP 09 nyní místo toho hledá nového kandidáta, který dosavadní ministryni Helenu Langšádlovou nahradí. Prezident Petr Pavel sdělil, že vyčká na další návrh a bude dál postupovat v souladu s ústavou.

Tuleja uvedl, že žádný člen vlády nesmí být zatížen pochybnostmi. »V posledních dnech vyšlo najevo několik mých selhání, kterých jsem si sice nebyl vědom, ale která nechci a nemohu relativizovat. Politická kultura v naší zemi je pro mě nesmírně důležitá a považuji za samozřejmé vyvodit z toho politickou odpovědnost. Žádný ministr nesmí být zatížen pochybnostmi o způsobilosti vykonávat svůj úřad,« napsal.

Ministerský kandidát TOP 09 čelil kritice za to, že své vědecké práce publikoval v tzv. predátorských časopisech, někteří zástupci akademické obce navíc poukázali na podle nich nevalnou kvalitu jeho odborných prací v oboru ekonomie. Predátorské časopisy zveřejňují články bez ohledu na jejich kvalitu, akademické prostředí zaplavují texty, které nesplňují základní náležitosti odborných materiálů.

Fiala dopoledne ČTK řekl, že Tuleja musí vyjasnit všechny pochybnosti kolem své vědecké publikační činnosti. Jeho konečné rozhodnutí premiér přivítal s tím, že pochybnosti o etice vědecké práce by byly zatěžující. Za odpovědný a rozumný označili Tulejův krok také další koaliční lídři, naopak opoziční ANO situaci považuje za marnost koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a samotné TOP 09. »Z pozice zbytečného ministra pro vědu odvolají vědecky nezkušeného člověka, aby tam nominovali vědecky nepřijatelného člověka. Nic nevystihuje marnost SPOLU a TOP 09 víc jak toto,« uvedl první místopředseda ANO Karel Havlíček.

»To je zase ostuda… Svědčí to o naprosté personální vyprahlosti TOP 09 a Fialovy vlády, které schází skuteční odborníci. A také o tom, komu se dnes udělují akademické tituly… To, že nadcházející ministr pro vědu, výzkum a inovace Pavel Tuleja publikoval významnou část svého badatelského díla v predátorských neseriózních časopisech, by se dalo ještě přejít. Ale ekonomičtí experti se podivují hlavně nad nízkou úrovní prací docenta ekonomie,« připojil na svém Facebooku šéf SPD Tomio Okamura.

Emeritní hejtman a kandidát strany PRO do Evropského parlamentu Michal Hašek byl ve svém dnešním komentáři na sociální síti ještě ostřejší. »Vyzývám premiéra Petra Fialu a prezidenta Petra Pavla, aby učinili konec frašky s hledáním a jmenováním ‘ministra pro vědu, výzkum a inovace’ . Důvod je jednoduchý. Stále platí kompetenční zákon č. 2/1969 Sb. a ten jasně stanoví, že ústředním orgánem státní správy pro vědní politiku, výzkum a vývoj je MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY. A tam ministr Bek nerezignoval,« upozornil šéf jihomoravské krajské organizace PRO. »Změnit je to možné pouze zákonem, nikoliv politickou dohodou uvnitř pětikoalice či koaliční smlouvou, která nemá žádnou právní závaznost, je to jen politická deklarace. Pokud v době údajných razantních úspor bude chtít TOP 09 nadále jeden ministerský pašalík ministra bez portfeje, bude to odpovědnost pětikoalice, premiéra a prezidenta, že budeme mít jednoho naprosto zbytečného člena vlády bez jakékoliv reálné kompetence. Ukáže se tak v plné nahotě pokrytectví nynější vládní garnitury – slovy TOP 09 – víc než si myslíte,« dodal Hašek.

Se zrušením ministerstva pro vědu, výzkum a inovace souhlasí i ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie. »Vy se divíte, že to zabalil kandiidát TOP 09 na ministra? Já bych zabalila celou TOP 09. Je to zbytečný ministr zbytečného ministerstva zbytečné vlády,« uvedla dnes pro iportaL24.cz statutární místopředsedkyně TOP 09 Jana Volfová.

Podle politologů proces výměny ministra pro vědu ukazuje, že se TOP 09 nachází ve špatné kondici. Neúspěch s Tulejou pro stranu znamená snížení reputace. Výměnu označili politologové za podivnou mimo jiné proto, že nebylo jasně vysvětleno, proč ve funkci skončila Langšádlová a nový kandidát pak nebyl dostatečně prověřený.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy